Bugun...

Yeni Sentetik Uyuşturucu flakka

 Tarih: 12-07-2017 23:50:00  -   Güncelleme: 13-07-2017 00:25:00
Yaşar Adıyaman

Bağımlılık, bir beyin hastalığı ve insani alt yapılardaki eksikliklerden kaynaklanan sebeplerle zamanla gelişen toplumsal düzensizliklerle beraber, başta sigara olmak üzere bir kurtuluş bir sığınma olarak görülür. 

 

Çevresel faktörlerle yayılarak uyuşturucu kullanmaya zemin hazırlanır. 

 

İşte oluşan zemin ile bağımlı olmaya aday yani uyuşturucu kullanmaya meyilli kişi arasına yeni bir set çekmek için, Yeni yöntemler geliştirilmelidir. Bunun İçin  acil eylem planı olmalı, biz Yeni eylemler geliştirmek için uğraşırken, zehir tacirlerine yeni yeni sentetik uyuşturucular İmal ediyorlar. 

 

Son imal ettikleri sentetik uyuşturucu "flakka " ülkemizde de giriş  yaptı dikkatli ve duyarlı olalım...

Zehir tacirleri her gün  sentetik uyuşturucu üzerine yeni buluşlarla yeni yöntemlerle insanımızı zehirliyorlar. 

 

Maddi menfaatlerine karşılık gelecek her yönteme başvuruyorlar. Bonzai ile başlayan bu felaket şimdi flakka ile devam ediyor. 

 

Bonzai adeta bir ölüm olayı ve başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya yayılmış durumda bu kanserli vakadan  kurtulmaya çalışırken şimdide flakka çıktı.

 

Peki, flakka nasıl bir maddedir? 

Flakka, sentetik uyuşturucular içerisinde en güçlülerinden sayılmaktadır. Yapısal olarak banyo tuzuna benzerlik göstermektedir. Birçok kullanım yöntemi vardır. Ucuz olması ve kolay elde edilir olması, hızlı etki etmesi nedeni ile bu maddenin dünyada bağımlılığı giderek artış göstermektedir.

 

Flakka kullananların yaklaşık %50’sinde bağımlılık bildirilmesi bağımlılık potansiyelinin yüksek olması, genellikle genç erişkinler de bağımlılığı gözükmesi nedeni ile giderek önemli olmaya başlamıştır. Bu madde alındıktan sonra başkalarına zarar verme şeklinde davranışların olabilmesi nedeniyle adeta canavar hisler geliştiriyor desek yeridir. 

 

Özellikle Bonzai’den daha ucuz olması nedeni ile bu yeni maddelerin bağımlılığı açısından ailelerin ve gençlerin dikkatli olması önerilmektedir. Bu madde alındıktan sonra halüsinasyonlar, bedensel güçte artış, tuhaf hareketler, saldırganlık, şüphecilik, kalp ve solunum problemleri, intihara sürükleme ve ölüm görüldüğü bildirilmiştir.

 

En son benim aldığım duyum yalnız kalan bir gencin evinde kendini asarak intihar etti. Olayı ile flakka ile ilgili araştırmalara hız verdim. 

 

Şimdi insani görevlerimiz arasında sayılan en önemli değer ölçüsü kötülüğe engel olmaktır. İlk başta bu maddeyi kullanan kişilerin kanlarında uyuşturucu tespiti yapılamıyor.

 

Saldırgan hareketler, çok güçlü görünme, yerinde duramayan dairesel hareketler şaşkın bakışlar, vücudun istem dışı kasılma gibi belirtiler varsa, kişi flakka kullanmış demektir. 

Flakka kullanan kişi zamanla intihar ettiği gibi cinayetlerde işleyebilir, saldırgandır, halisulasyonlar görebilir, buna bağlı olarak işten dışı kasılmalar vs...

 

Bu süreçte Lütfen on maddelik eylem planını uygulayınız...

1- Bilmediğiniz mekânlara gitmeyiniz 

2-Sizlere yiyecek içecek v.s. ısmarlayan kişilerden uzak durunuz. 

3- Tatil yerlerinde edindiğiniz yeni arkadaşlara dikkat ediniz. 

4- Evinize deterjan v.s. satmak İçin ya da bu tür yollarla yanaşan killerden uzak durunuz. 

5- Bu maddeyi bir defa kadar kullandığınızda ikinci kez vücutta istek uyandırıyor, bunun İçin dikkat ediniz .

6- özelikle içeceklerle ihtiva edilebilir. Buna dikkat ediniz. 

7- Midye v.s. sıkmakta satılan yiyeceklere dikkat ediniz. 

8- Varış semtlerde kullanım İçin gençleri kullanıyorlar  u konuda duyarlı olunuz. 

9- Yaz  okullarında Yen'i arkadaşlık ve Yen'i gruplara özelikle veliler dikkat etmeliler. 

 

Bu madde alındıktan sonra halüsinasyonlar, bedensel güçte artış, tuhaf hareketler, saldırganlık, şüphecilik, kalp ve solunum problemleri, intihara sürükleme ve ölüm görüldüğü bildirilmiştir. 

Çevrenizde şüphelendiğiniz bu tip davranışlar sergileyen kişiler gördüğünüzde bulunduğunuz bölgeye göre 155 polis imdat veya 156 Jandarma yardım hattını arayınız .

Önümüzdeki yıllarda en büyük tehlike uyuşturucu üzerinde olacaktır. 

Unutmayın bir kereden bir şey olmaz, Benin çocuğun yapmaz veya kullanmaz gibi, söylemler size bir şey kazandırmaz. Dikkatli olun. Uyanık olun. Çocuklarınızı uzaktan kontrol edin. Güvenin ve evde evin bir parçası olarak sorumluluk yükleyin, 

İnsan nesli ve geleceğimiz için hep birlikte mücadele edelim. 

 

Yaşar ADIYAMAN 

Araştırmacı Yazar/Şair 

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI