Yaşar Adıyaman
  26-10-2019 09:52:00

Mutluluğun resmi bu olsa gerek...

Van Şair ve Yazarlar Birliği olarak bu gün miraç Tekin kardeşimizi ve güzel ailesini ziyaret ettik. Kardeş aile kapsamında ziyaret ederek çaylarını içtik. Bizleri kardeş aile olarak kabul ettikleri için çok teşekkür ederiz.

 

Peki, ne olmuştu 20 Temmuz 2019 tarih post paylaşımı,

Van Şair ve Yazarlar Birliği olarak 20 Bin kitap kampanyasında bu gün altın saçlı altın kalpli elma ve kuru kayısı satıcısı Miraç isimli bu güzel çocukla mülâki olduk...

Altun saçlı Miraç yol kenarında birer kiloluk halinde önceden hazırlanmış, satışa hazır hale getirilmiş kurutulmuş kayısı satıyordu. Her geçen araca poşeti kaldırıp gösteriyordu. Bu durum benim dikkatimi çekti. Aracımla kız kalesi altında yukarıya doğru yolda seyir halindeyken Bu altun saçlı ve iyi kalpli Miracı gördüm. Geçtikten sonra bir manevra yaparak geri döndüm. Aslında kayidi ihtitacim yoktu. Ben bu satıcıdan bireyler alıp onu sevindirmek niyeti ile yanına vardım. Adını sordum. Miraç olduğunu söyledi. Aramızda bir pazarlık mevzusu oldu ama pazarlıkta bir gariplik vardı.

" Miraç kayısı kilosu ne kadar dedim. 15 TL dedi, Bu güzel kalpli altın saçlı Miraca biraz daha fazla para vermek geldi içimden daha doğrusu 20 TL verip üstünü almak istemiyordum. Miraç dedim ki kilosu 17,5 TL olmaz mı dedim. Hiç tereddüt etmeden olmaz dedi. Kaç TL olur dedim yine kesin bir dile 15 TL dedi. Ben de 17,5 TL olursa alırım yok da almam dedim. O zaman anneme sormam lazım dedi. Gitti geldi olur dedi. Bende bu sefer öyle de olmaz dedim. Sen bana bir kilo kayısı bir avuç küçük elma iki üç kayısı verirsen 20 TL'ye anlaşalım dedim. Tamam dedi."


Bende bir kilo kuru kayısı, iki üç elma ve iki üç kayısı aldıktan sonra 20 TL yi uzattım. Parayı aldı.
Bu sefer biraz muhabbet etmek istedim.

 

" Miraç kitap okuyor musun dedim evet okuyorum dedi. Ne okuyorsun dedim. Hiç tereddüt etmeden Nasreddin Hoca Fıkraları kitabını okudum dedi. Peki dedim bende kitap yazıyorum getirirsem okur musun benim için dedi. Evet okurum dedi. " Vedalaştık ben yanından ayrıldım.

 

Bu gün aynı yoldan geçtim bu sefer dün iki kilo kalan kayısıları satmış sepette küçük elmalar vardı. Kilosunu beş liradan satıyordu. Miraç ile selamlaştık kitabı çıkardım imzaladım. Miraç Çelik adına dünyanın en güzel ve saf sevgilerini kitabın ilk sayfasına yazarak kitabı kendisine uzattım. Bir fotoğraf alabiliriyim dedim olur dedi yalnız dedim şapkanı çıkarırsan memnun olurum dedim.

 

Bir eline kitabı aldı bir elinde şapkası vardı. Arkasında ise onun gibi saf ve doğal elmaları vardı. Bir kare fotoğraf ile bu anı ölümsüzleştirdim.


Kitabı okuyup bana dönüş yaparsa bu sefer bir set kitap hediye edeceğim.
Edremit kız kalesi alt yolunda elma ve kayısı satan bu güzel yürekli altın saçlı çocuğa yolunuz uğrarsa mutlaka elma alın. Bir kilo elma beş TL. Bence en az bir tek elma 5 TL edecek kadar güzel bir anınız olur.

 

Yaşar Adıyaman

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI