Sait Ebinç
  26-11-2019 16:58:00

İnsan Hep Bilmediğinden Değil Bazen Bildiğinden Susar

BAĞIMIZA GAZEL DÜŞTÜ GÜZ OLDU

Günler kısaldı, gül geçti, bahar geçti o şenlikli yaz bahçelerinden. Bahçelerin coşkun şenliği gitti. Ağaçlarda neşe tükendi. Sonbahar altın renkli şallara büründü. Yaprakları melûl melûl döküldü ömür bağının. İçimizde lâl olmuş geçmiş yazların hüznü ve hicrânı var şimdi.

 

……………………………………………………

 

İNSAN HEP BİLMEDİĞİNDEN DEĞİL BAZEN BİLDİĞİNDEN SUSAR.

Bazen sükûtun kendisi konuşabileceklerimizden daha güzeldir. Fakat yaşadığımız bu çağ gürültü çağı olduĝundan pazar yeri gibi herkes bağırıyor. Nümayişçi gösterişçi bir çağdayız. Her kes bohçasında ne varsa ortalığa döküp bağırıyor. Televizyonlarda profesörler baĝırıyor. Camiide hocalar bağırıyor. Gelin en iyi bilgiler bende diye. Gelin en iyi domatesler bende gibi. Pazar yerine dönmüş bütün memleket sathı. Her kanalda bir televizyon papazı bağırıyor. Ucuz mal satanlar hep çok bağırmak zorunda. Malı kıymetli olanlar bağırmaz.Siz hiç bir kuyumcunun bağırdığını duydunuz mu? Gelin altına diye. Retorikle iyi konuşmayla hiç bir toplum gelişemez toplumun gelişmesi bir program ve çalışma işidir.

Sait Ebinç

…………………………………………..

"BENİM SEVDİĞİMDE DİN VAR İMAN YOK"
Siyasal İslamın ahlak cephesinin bomboş olduğunu çok erken dönemlerde gören rahmetli büyük düşünür.Nurettin Topçu'nun enfes bir yazısını Tarık Ziya Özdemir kardeşim paylaşmış. Ben de paylaşmak istedim:
“Ahlaksızlığın ummanı olan bu Şark’ı yaşadıkça tanıyorum. Yaşanan şekliyle Müslümanlık Şark’ı bitirmiş. Buraya artık ne ilim girer, ne ahlak; ne de Allah uzanır bunlara. Bunların önce her şeyi bırakıp insanlık devrine girmeleri lazım.” Mesele tam da bu, ‘insan’ olmadan dindar olunamaz.

Nurettin Topçu

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI