Fuat Yaşar ATAN
  08-10-2018 08:04:00

Temsili Belediye Başkanı

         Hepimizin bildiği 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramlarında ilkokul öğrencileri arasında Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticiliğine 23 Nisan günü birer öğrenci temsili olarak görevlendirilir, temsilen de olsa çocuklar 23 Nisan günü  kısa bir süreliğine seçildikleri görevlerde bulunurlardı.

 

          Doğup büyüdüğüm ailem, köküm ve akrabalarımın büyük bir bölümünün bulunduğu sevdalısı olduğum GÜRPINAR ilçesinde İlkokul 4. Sınıfta iken  1973  yılında okul tarafından Bayram töreninde ve tören sonrasında o gün belli bir süreliğine Temsili Belediye Başkanı olarak belirlenmiştim. Daha o gün ilçeme ve ilçe halkına hizmet etmek için çocuk kafamı meşgul etmeye başlamıştım. Okul hayatımın bütün evrelerinde Belediyecilik nasıl yapılır, halka daha iyi nasıl hizmet edilir  diye elime geçen bütün kaynak ve bilgilere ilgi duyar zevkle okurdum.

 

         O günlerde ilçe merkezinde 1,2 ve 3. Sınıf tan müteşekkil toplam 37 öğrencisi olduğu ortaokul haricinde herhangi bir okul olmadığı için Van iline gidiş geliş yapmak sureti ile liseyi Van da okuduktan sonra memuriyet hayatıma ilk kez 1980 yılında Gürpınar Belediyesinde başladım.

 

        Hayal ettiğim, sevdiğim halkıma daha iyi hizmet edeceğim ve onlarla iç içe olacağım bir meslekte çalışmak beni son derece memnun etmişti.  1980 yılının daha Mart ayında bir aylık memur iken Van ilinde fidanlık veya fidan temin edilecek bir yer olmadığından en yakın yer olan Muş fidanlık müdürlüğüne gitmiş ilçe merkezinde o tarihlerde bile geniş tutulan (emeği geçenlere teşekkür etmeden geçemeyeceğim) iki caddenin kaldırımlarına dikmek için fidan almıştım. O günlerde büyük fidan almak, nakletmek veya dikmek oldukça zor ve külfetli bir işti. Dolayısı ile boyları 1 metre civarında fidanları dikmiş, zamanın Belediye Başkanı ve  personel arkadaşlar ile birlikte bu fidanlara çocuklarımız gibi bakar ve muhafaza ederdik.

 

        ALLAH a şükürler olsun ki 1980 yılında girdiğim belediye de bir gün burada Belediye Başkanı olacağım ve Gürpınar lı hemşerilerime daha iyi hizmet edeceğim hedefime 28 Mart 2004 yılında ulaştım. Çok çetin mücadelelerle hizmetkarlığını onur olarak değerlendirdiğim Gürpınar lı hemşerilerimin teveccühü ile Belediye Başkanı seçildim. 1937 yıllarında şu an ismi Kırkgeçit olan köyde kurulan ve 1954 yılında şu anki merkeze taşınan Gürpınar ilçesinde geçen zaman zarfında bir kişinin iki kez üst üste Bölgemizde baskın olan iki siyasi partinin dışında bir partide  Belediye Başkanı seçilmesi  İlçe halkının taktir ve teveccühü ile bana nasip oldu.

 

        Belediyecilik belde halkının her bir ferdinin doğumundan,  ölümüne ve ölümünden sonrada devam eden hizmetlerin bütünüdür. Belediye Başkanlığı ve Belediye idareciliğini hep heykeltıraşlığa benzetmişimdir. Heykeltıraş  tasarladığı heykel için önce herhangi  bir sütre temin eder. Bu bir taş, bir kütük veya  alçı gibi bir malzemedir. İlk bakışta heykeltıraşın dışında bakanlar bu şeyin ne olacağını çok kestiremezler. Ancak sanatçı sabırla sütreyi işleye işleye bir şaheser ortaya koyar. İlçemde ilk başladığım günden itibaren hep geniş caddeler, sokaklar, parklar, yeşil alanlar ve çok yeşil bir ilçe için çok uğraştım. Hatta Hükmet binasının önünden başlayıp belediyenin önünden geçen caddenin genişletilmesi çalışmalarında ölümle bile tehdit edildim.  Fakat çalışma arkadaşlarımla yılmadık gücenmedik, kimseye kin gütmedik.   Daha sonra haksız eleştiri ve engellemelerde bulunan hemşerilerimin bile taktirlerine mazhar olduk.

 İmkanlarımızın yettiğince bir şeyler yapmaya gayret ettik ve Gürpınarlı hemşerilerimin her birinde, muhaliflerde bile olumlu tepkiler aldık. Yapamadığımız şeyler oldu elbet,  fakat bunlar beceriksizliğimizden değil gücümüzün yetmediğindendi.

 

       Şimdi diyeceksiniz nerden çıktı bu maziyi anlatma. Elbette haklısınız değerli okurlarım. Bir şeyin evveliyatını bilmeden o günü resmetmemiz veya kanıya varmamız  çok doğru olmaz diye düşünürüm. Gürpınar ilçesinde yaşayan ve ilçeyi bilen her bir fert iyi bilir ki ilçede iki ana cadde vardır. Bunların biri Kırkgeçit veya Norduz  mıntıkasına giden Karayolları sorumluluğundaki cadde olup diğeri de Hükümet binasının önünden başlayıp Gevaş istikametine doğru Belediye nin önünden geçen ve Belediyenin sorumluluğundaki caddedir. Bu caddeler 1970 li yıllarda o günün şartlarına göre geniş tutulmuş ve ilçe bu iki eksen üzerinde gelişmiştir.  İlçe merkezinin içinden Norduz  bölgesine giden başka hiçbir alternatif yol  yoktur.  İlçe merkezi bu caddeler üzerinde şekillenmiş 1980 yılında dikilen ağaçlar ilçeye farklı bir güzellik katmıştı. (tı) diyorum evet çok acı. Yıllarca çocuğumuza gösterdiğimiz itina ile büyüttüğümüz gölgesinde oturup serinlediğimiz o güzelim ağaçlar söküldü ve sökülüyor. Neden mi ? hemen aklınıza şu soru gelebilir. Caddeleri genişletmek için mi ağaçlar sökülüyor. Hayır mevcut dükkanların önündeki ağaçları da dükkanlara katmak ve caddeleri daraltmak için yapılıyor. Bunun adına da imarı uyguluyoruz oluyor. İmarı uygulamak dar cadde ve Sokakları genişletmekse amenna. Fakat daraltmaksa taktir ilçe halkının ve yetkililerin.

 

        Hal böyle iken son günlerde şahsıma hak etmediğim bazı  eleştiriler çeşitli yollardan geliyor. Geçenlerde bir gazeteci arkadaşımız bana bu soruyu yöneltti. İlçede neden hizmetlere engel oluyorsun? Diye. Bende yukarıda kısaca izahını yaptığım hususları aktarınca yanlış bir anlaşılmanın olduğu ve bunu ifade etmem gerektiği hususunda telkinde bulundular sağ olsunlar. Elbette kendimizi ifade etmekte aciz değiliz. Amacım sadece ilgili mercilerle  iletişime  geçip  görüşlerimizi aktarmak ve gereksiz polemiklere girmemekti.   Şunu açıkça ifade edeyim ki şu an konum olarak sade düz bir vatandaşım. Hizmetleri engellemek gibi ne bir yetki nede gücüm vardır. Ancak ilçenin geleceği ile ilgili, telafisi mümkün olmayan bazı uygulamaların yapılması halinde her sorumlu birey gibi benimde duyarsız  kalmam   mümkün değildir. Hayatımın her evresinde bedeli ağır da olsa doğru bildiğim şeyleri ifade etmekten geri kalmadım. Haklı ve yapıcı eleştiriler bizi her zaman iyiye, doğruya ve güzele götürür. Biz  GÜRPINAR sevdalısıyız. Görev yaptığım süre içinde şiarım “Gelecek seçimler değil, gelecek nesiller için çalışmaktı.

 İlçem Gürpınar için doğru ve yerinde olduğuna inandığım hizmeti yapan her kese minnettar oluruz.  İşte Hayatımı adadığın Belediyecilikle ilgili özet. Temsili belediye başkanı, Belediyeci ve Belediye Başkanı şimdide   Vatandaş  Fuat Yaşar ATAN  

      

          

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI