Fuat Yaşar ATAN
  18-04-2015 15:57:00

Bu Sorumsuzluğa Kim Dur Diyecek

 

      4.4.2015 gecesi  karayollarından alışık olduğumuz yine bir kaza haberi geldi.  Van-Gürpınar arasında Kurubaş mevkiinde iki aracın kafa kafaya çarpışması sonucu aynı aileden 3 ölü ayrıca sekiz vatandaşımızın yaralı olduğu haberini aldık. Yine feryadı  figan yine göz yaşı,  yine ocaklar söndü ve yine ateş düştüğü yeri  yaktı.

 

      Taziyeler oldu, teskinler oldu,  kader bu,  yaşanacaktı denildi ve kapatıldı. Elbette Müslümanız kadere inanmışız buna bir itirazımız yok. Fakat tedbirsizliği, beceriksizliği insan kusur ve hatalarını kader deyip kapatmak en basit tabirle kolaya kaçmaktır. Sürücülerin hatası yokmuydu elbette vardı insan unsurunun olduğu her yerde hata mutlaka vardır. Önemli olan bunları minimize edecek şekilde tedbirler almak ve uygulamaktır. Bizde tam tersi olur olay veya kaza vuku bulur can ve mal kayıpları birkaç kez olur ilgili kurum daha sonra bunların tekrarlanmaması için önlem alır.

 

       Elim kazanın vuku bulduğu Kurubaş güzergahını hemen hemen her gün kullanırım iki yerleşim birimi arasındaki 25 km lik yolun tamamı yıllar önce duble yol olarak yapıldı ve ulaşıma açıldı. Van dan başlamak üzere BSK yapılacak diye yollar tekrardan güzergah değiş, kot düşür,  kot yüksel  sert kaya zemini kır, taşı,  yerine toprak dolgusu yaparak zemin iyileştir gibi bir dizi işlemden geçirilerek yenileme çalışması birkaç yıldır yapılıyor. Yine bu çalışma kapsamında 2014 yılı başında yolun yaklaşık 400 metrelik kısmının iki yönlü olarak bozulması ile sürücülere bir sezon sıkıntı yaşatıldı. Çalışma sezonu bitti,  fakat 400 metrelik güzergahı karayolları bitiremedi tek şerite  düşürülüp öylece bırakıldı. Buraya kadar herşey olağan gibi. O günden bu güne kadar karayollarının yetkilileri ve müdürünün defalarca kullandığı tek şerite düşürülmüş yolun bu kısa mesafesinde  işaretleme, gece ışıklı ikaz ve ayırım bariyerlerinin konulmasını gerektiğini her nedense kimse fark etmedi.  Ancak ölümlü kaza sonrası bu kurumumuz çok hızlı davranarak bu yerde kazaları minimize edekeç her türlü tedbirleri aldığına şahit olduk. Bu tür uygulamalar ilk değil geçmişte örnekleri çoğaltmak mümkün. Dileğimiz son olur.

 

       İlimizde, bölgemizde bu tür olaylara kader deyip kapatalım mı . Sn. yetkililer yol güzergâhlarında alınması gereken tedbirlerin alınması için illede birilerinin ölmesi, ocakların sönmesi mi gerekiyor.  Dahada vahimi sorumlu kurumun yetkilisinin hiç olayı üstüne almadığı kaza sonrası hızlı bir şekilde sanki önceden varmış gibi gerekli ikaz ve işaret araçlarının yerleştirilmesi ile suskunluğa bürünmesi olmuştur.

 

       Çok değil daha birkaç gün önce 25.03.2015 tarihinde yapımı devam eden  İzmit Körfezi  geçiş  köprüsündeki kullanılan halatların bağlantı noktalarının hatalı üretildiği ve kazaya sebep olacağını anlayan  Japon mühendis Kishi RYOİCH  hemen bütün çalışmayı durdurmuş,  çalışanların işe gelmesini engelleyerek muhtemel can kayıplarını önlemiş,  bununla da  yetinmemiş hatanın büyük bir kısmının kendisine ait olmadığı halde kendisini sorumlu sayarak intihar etmiştir.

 

       Bir insanın hayatını sonlandırması mensubu olduğumuz dinde yasaktır. Elbette sayın yetkililerimizden böyle bir tavır sergilemelerini beklemiyoruz. Onlar bizim için kıymetlidir. Ancak kıymetlerinin,  işgal ettikleri makamlarının sorumluluğunun,  kamu kaynaklarının kullanımındaki hassasiyetlerin   bilincinde ve gereğini yapma durumundadırlar.

 

       Basit birkaç ikaz işareti ve tedbirin alınması bu kadar zor ve maliyetlimi idi, insan hayatı bu kadar ucuz muydu, gerekli tedbirleri almak için her defasında kurban mı vermek gerekiyor. Bunu siz değerli okur ve yetkililerin taktirine bırakıyoruz. Temennimiz hatalarımızdan ders almak olsun.

Fuat ATAN  18.04.2015    

                

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI