Bugun...

Çok saygısızız

 Tarih: 10-08-2017 01:38:00
Erol ÇAKIL

 İnsanoğlu, en kutsal varlık olarak yeryüzüne gelmiştir. Anne karnından başlayan ve dünyaya gözlerini açtıktan sonra konuşmayla biten bir kutsallık…

 


Allah kâinatı bu kutsal varlığın ayaklarına sunmuş ve onu en güzel şekilde donatmıştır. Bu gün dünyanın en mükemmel bilim adamlarının bir araya gelip yapmak istedikleri buluşları ve son teknolojik imkânlarla yıllara yayılan çalışmalarına baktığımızda Yaradan’ın yaptıkları karşısında ufak iğne ucu kadar bile olmadığını görürüz. Oysa Allah sadece ”ol” diyor o da oluveriyor.


En şerefli, en donanımlı olan insanoğlunun yaptıklarına baktığımızda acaba Allah’ın ona verdiği değeri ne kadar hak ediyor?


Bu gün yeryüzündeki bir çok olayın başlangıç sebebi insanoğludur. Çünkü gözü doymayan bir varlıktır. Bencil, kibirli ve kindar bir varlıktır. Paylaşmayı pek beceremeyen, kendini düşünen bir varlıktır.


Geçmişte meydana gelen olayların başlangıç ve sonuçlarına bakın ibreler insanoğlunun içinde beslediği duyguları gösteriyordur.


Savaşların ve doğal afetlerin sebebi hep insanoğlu olmuştur. Bilinçsizce yaptığı doğa tahribatları sonucunda yangın, sel, erezyon gibi benzeri olaylar olmuştur. Bu gün dünyanın dengesiyle oynayan insanoğlu, aslında kendi dengesiyle oynadığının farkında değil galiba…


Doğaya karşı çok saygısız bir varlığız... Yeşil alanları yok ediyoruz. Havayı, suyu kirletiyoruz. Denizleri, gölleri kirletiyoruz. Hayvanları yok ediyoruz. Yakıyoruz, yıkıyoruz. Ve en önemlisi, kendi kendimizi yani insanı öldürüyoruz.


Bu gün Allah’ın bizlere lütfettiği dünyada eşi benzeri olmayan bir Van Gölü’müz var. Bizleri bir çok sert rüzgârlardan koruyan yani başımıza duran bir Erek Dağımız, bir de Artos Dağımız var. Yıllara meydan okuyan kalemiz. Birçok ülkenin aşık olduğu Akdamar Adası, bir bakın ne eklemişiz ne götürmüşüz.

 


Dilleri olsa konuşsalar, inanın hepsi de bizden şikayetçi olacaklar. Aslında bazen bizlere duruşlarıyla bir şeyler anlatmak istiyorlar ama bizler anlamak istemiyor ve yok etmeye devam ediyoruz.


Eğer bu saygısızlığı devam ettirirsek gün gelir yukarıda saydığımız birçok şeyi bulamayabiliriz.
Doğa acımasız değil, insan saygısız. Bu cümlelere baktığımızda aslında doğa insanoğlunun kendisine verdiği zarar karşında sadece korumaya alıyor. Betonlaşmış bir kentte mi yaşamak güzel yoksa yeşilin, suyun bol olduğu, kuşların özgürce uçtuğu bir kentte mi yaşamak güzel…
Allah’ın bize verdiği değerlere karşı saygılı olalım. Onları koruyalım. Hiç olmazsa gelecek nesillere bırakacak bir ağacımız olsun.


Kendi değerinizi bilin ve doğaya karşı saygılı olun…
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI