Cumali Sabırlı
  20-03-2020 00:16:00

Coruna virüs

Son günlerde bütün dünyayı etkisi altına alan coruna virüsü ülkemizde de görülen corona salgının nedeniyle herkes tedirgin bi o kadar karamsar Virüsün bulaşma tehlikesi baş gösterdiğinden beri kaygı endişemiz  bir hayli artmış durumda ama ülke olarak Allah'ın izniyle el birliğiyle bununda üstesinden geleceğiz toplum olarak iyimser davranıp devletimizin 14 maddelik kuralına uyup başkasının hakkına girmemek için tedbirlere uyumalı ve uymayanları uyarmalıyız.

 

SANAL KAHRAMANLAR

Son günlerde kuzenim şöyle dedi

Dr. Dayım böyle dedi

Farklı sahte hesaplarla toplumu germek panik havası uluşturmak adına şer odaklara hizmet eden bir sürü klavye kahramanları türedi. Yalan yanlış gerçek dışı haber ve paylaşımlarla huzursuzluk çıkaranlara itimat edilmemeli ilk dakikalardan beri şeffaf ve doğru bilgilerle ülkemizi aydınlatan sağlık bakanımız sn Fahrettin KOCA 'ya ve devlet erkânına itimat edilmeli geri kalan sahte hesapları kayda değere alınmamalı.

 

Çin gerçekleri SAKLADIM?

Çin’in Vuhan bölgesinde görülen ilk coruna virüsü  üzerinden yaklaşık 3 ay geçerken, salgın dünya geneline yayıldı. Çin salgının insandan insana geçmediğini hayvandan yenilen bir şeyden yayıldığını  Dünya Sağlık Örgütünden ve dünyada sakladı  küresel salgın ilan edilen corona virüsü Dünyada  9115 kişi hayatını kaybetti 84. 506 kişi salgından tedavi olarak hayatları kurtuldu.

 

Karamsarlık yok

Ne kadar Televizyona baksak corona gazelere baksak corona sağa baksak  virüs olsa da gündemiz de karamsarlığa yer  yok. Ülkemizde erken alınan tedbirler, önlemlerin denetimler neticesinde hükümet duruma hakim ve yönetimde asla bir karamsarlık ya da panik havası yok. Eğer biz vatandaşlar da bu havayı kişiliklerimizde sürdürebilirsek kısa zamanda bu kötü günler geride kalacaktır.

14 maddelik kuralına uymak  uymayanları uyarmak, mecburi olmadıkça bu sürede dışarı çıkamayalım..

 

Coronayı fırsata çevirenler sizleri de unutmayız

 

Toplumda panik havası uluşturup marketleri boşaltıp insanlar arasında gereksiz fuzuli  harcamalar yaparak 1'500  liralık makarnayı 10 liraya 10 liralık kolonya 30 liraya çıkartan esnaf kardeşim Unu, makarnayı, bebek bezini, tuvalet kağıdını fazla fazla satın almak, "biz" duygusunu parça parça azaltmak demektir...

Biz bu nalet virüsü elbirliği ile toplum olarak birlik beraberlik içinde atlatacağız biz komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen hz.  Muhammed (SAV) ümmetiyiz. Lütfen ihtiyacın olan kadar al. çölyak hastalarına özel olan reyonların boş olduğunu görmek üzücü verici.

 

Namaz 5 vakit ahlak 24 saat tabi olmalı

Geçenlerde bunu bir gazeteciden duydum çok hoşuma gitti doğru ya doğru dedim

Namaz 5, ahlak her vakit farzdır  Ne Müslümanı rahatsız eder, ne Yahudi’yi, ne Hristiyan’ı toplumda birbirimizin Haklarına saygılı olalım hakkımız olmayana tenezzül etmeyelim 1 liraya  aldığımızı 10 liraya vermemeyelim mecburdur alacak anlayışıyla hareket etmeyelim..

 

Her türlü önlem alındı mı ?

Gerek ülkemizde gerek ilimizde gerek ilçemizde

Başta sağlık bakanımız sn Fahrettin Koca 'nın ilk günlerde almış olduğu tedbirler ile içişleri bakanımız sn Süleyman soylu aldığı karar Diyanet İşleri Başkanlığın almış olduğu kararlar ile virüsün daha hızlı yayılmasının önü kesilip dünyada tüm ülkenin taktirini kazanmasına mücadelenin tüm dünyaya örnek teşkil etmesi gurur verici. Camileri kapattılar toplumu dini inançlar üzerinde vurmak isteyen şer odakları sahte hesaplar ile bunu provokasyon yapanlara itimat edilmemeli sadece topluca kılınan namazlarda cuma namazlarında virüsün daha fazla yayılmasına engel olmak için alınan sağlıklı yerinde tedbirlerdir.

 

Van Valimiz Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez beye  çok teşekkür ederiz ilk günden itibaren Van’ın İRAN IRAK sınır kapıların kapatması  sınır  kapılarındaki sıkı denetimlerle giriş ve çıkışların sağlıklı kontrolünden geçirilmesi  sahra hastaneleri gümrük kapılarında kurulması Askeri hastanenin acil durumlar için hazır konuma getirilmesi  tüm sokakları caddeleri okulları camileri Dezenfekte etmesi tüm belediyelere  ve resmi kurum ve kuruluşlara ilaç Dezenfekte temin etmesi çalışmaları taktire şayandır..

 

Tüm belediye başkanlarımızdan ricamız

Edremit Belediye başkanımız sn İsmail Say'ın öncülük ettiği belediye kiracıların kiraların ertelenmesi yada 3 aylık kiraların alınmaması esnaflarımızın bir nebzende olsa ekonomik rahatlamasını sağlayacaktır diğer ilce belediye başkanlarımızın da belediye kiracılarına destek olmaları taktir sizlerin bizimkisi sadece bir öneri.

 

Gevaş belediye başkanımız sn Murat Sezer'in belediye bünyesinde hazırladıkları maskelerin  halka dağıtması taktire şayandır.

 

Bahçesaray belediye başkanımız sn Meki Arvas 'ın tüm ilçenin resmi kurumlarını camileri okulları  servisleri şahsi araçları tüm ekibiyle  Dezenfekte etmesi ilçenin girişinde giriş çıkış yapan tüm araçların Dezenfekte edilmesi taktire şayan çalışmalar.

 

Dün gece cumhurbaşkanımız sn Recep Tayyip  Erdoğan'ın, üretimin kesintisiz devamı, istihdamın korunması, firmaların ayakta tutulması ve piyasaya nakit para aktarımı  yapılması" esaslarına dayanan 100 milyarlık paket açıklaması mühimdir devlet millet olarak el birliği ile bu coronayı  murunayı Allah'ın izniyle yeneceğiz Türkiye'nin aldığı tedbirlere lütfen hepimiz uyalım..

 

Cumali SABIRLI

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI