VOTAŞ’tan önemli açıklama

Son günlerde VOTAŞ ile ilgili yaratılmak istenilen spekülasyonların ardından VOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı basın toplantısı düzenledi.
 Tarih: 29-06-2020 18:53:43
VOTAŞ’tan önemli açıklama

Düzenlenen basın toplantısında VOTAŞ’ın satılmayan hisseleri, üretimi, kar oranı ile ilgili bilgiler verildi.

 

Van Ticaret ve Snayi Odasına bağlı olan Van Asya Tarım İşletmeleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Karaman, Van Asya Tarım İşletmeleri Şirketi bünyesinde bulunan satılmayan hisseleri ile ilgili açıklama yaptı. Karaman, son günlerde gündeme gelen ve söylentiden öteye gitmeyen “VOTAŞ birilerine peşkeş çekiliyor” söylemlerine de cevap vererek, var olan hisselerin değil boşta olan hisselerin satılacağını ifade etti. VOTAŞ’ın tüm Vanlıların olduğuna bir kez daha işaret eden Karaman, Büyükşehir Belediyesi’ne var olan 8,5 milyonluk borcu ödenmesi için boşta olan hisselerin satılacağını ifade ederek, 9 Temmuz’da VOTAŞ Genel Kurulu’nu gerçekleştireceklerini aktardı. Uluslararası bir şirketle ilgili görüştükleri ve boşta olan hisseleri satıp belediyeye olan borçlarını ödemek istediklerini söyleyen Karaman, Vanlılarda almak istiyorlarsa bu hisseleri alabileceklerini belirtti.

 

Van Asya Tarım İşletmeleri Şirketi Yönetim Kurulu Yavuz Karaman 2017 yılında satın aldıkları VOTAŞ’ı 2040 hisse ile Van halkının satışına arz ettiklerini söyledi.

Karaman, “Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan VOTAŞ’ı 2017 yılında ihale yoluyla satışa çıkardı. Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde bulunan Van Asya Tarım İşletmeleri Şirketi, VOTAŞ’ı Van Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesine katılarak satın aldı. Buradaki amacımız sosyal sorumluluk projesini yerine getirmek ve Van halkına mal etmekti. 2040 hisseyi açık ihale usulüyle herhangi bir talipli olmadığı, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında satın aldık. Toplam 2040 hisseyi tekrar aldığımız fiyat üzerinden Van halkının satışına sunduk. İhale bedeli 19 milyon 510 bin lira ve taahhüt edilen 6 bin 250 lira sermayeyi VOTAŞ’a ödemek üzere devir işlemleri başlatıldı.’’ Dedi.

VOTAŞ’ın yüzde 52 hissesini satamadıklarını belirten Karaman şöyle konuştu: “Satın aldığımız hisselerimizi aldığımız fiyat ile halka satmaya başladık. O süreci tabi herkes bilmez ama biz ihaleyi aldıktan sonra 5 iş adamı gelerek bize VOTAŞ’ı satın dediler. Biz bu teklifi kabul etmedik. Amacımız bir kesime mal etmek değil tüm kesime mal etmektir. 2040 hisseyi tek tek 5-10 hisse olarak satmaya başladık. 2018 yılında yaşanan kriz, satışlarımızı olumsuz etkiledi. Nihayetinde belediye ye ödememiz gereken borç vardı. VOTAŞ’a aktarmamız gereken bir sermaye vardı. 2018 yılındaki kriz de bazı taahhüt edenler hisseleri almaktan vazgeçti, satamadık. Nihayetinde Van Asya Tarım İşletmeleri Şirketi elinde satılmayan yüzde 52’lik bir hisse kaldı. Bu kalan hisseleri kimselere satamadık, bu konuda açıklama yaptık. Buranın karlı bir yatırım olduğunu, burada Van halkına güzel işler çıkacağını ve örnek proje olacağını söyledik ama maalesef kalan hisseleri satamadık.”

 

Kalan hisselerin satılmama nedenlerini de açıklayan Karaman, “Hisselerin büyük çoğunluğunu Satamamamızın nedenlerinden biri de aleyhte yapılan propaganda. 2 gün öncesinden bir habere değinmek istiyorum. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, kentte atıl durumda olan işletmeyi aldı. Diyarbakır’daki üç iş adamıyla beraber işletmeye başlayacak. Şimdi Van Ticaret Odası burayı üç-beş iş adamına devretmiş olsaydı, diyeceklerdi birilerine peşkeş çekildi. Aslında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası güzel bir şey yaptı. Biz ne yapmaya çalıştık Hissseleri tüm Van halkına açık bir şekilde satmaya çalıştık ama herkes almadığı halde aleyhte yanlış propaganda geliştirdi.” İfadelerini kullandı.

 

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın VOTAŞ’ı devir almak ile kötü bir iş yapmadığını belirten Karaman konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “İyi bir işletmeyle burayı da yönetmeye çalıştı ve şu an bile çalışıyor. VOTAŞ adı altında çok iyi işler çıkarıyoruz. Geldiğimiz bu aşamada belediyeye bir borcumuz var, ödememiz lazım ve belediye ile yaptığımız görüşmeler sonucu borcumuz yapılandırma ile ertelendi. Özellikle belediye borcun ödeneceğine ait bir kanaati vardı, ödememizi istiyordu bu süreç 2 yıl sürdü ödeyemedik. Biz şu anda da diyoruz yüzde 52’lik hisse Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın firması olan Van Asya Tarım Aş bünyesindedir. Yarın hisseleri almak isteyen her kim olursa devredebiliriz. Bugün içinde hiç kimseye bir taahhüdümüz yok isteyen gelirse hisse alabilir. Maalesef satın almaya yanaşmıyorlar. Almadıkları halde gelip kötü propagandayla yanlış beyanlar ile kamuoyunu yanıltıyorlar. ”

 

Uluslararası bir şirket ile görüştüklerini aktaran Karaman, “Bu konuda dışarıdan bir yatırımcımızla görüşüyoruz, Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde bulunan hisseleri almak istiyor. Görüşmeler devam ediyor, gerçekleşen bir anlaşma yok ama halihazırda buradan duyuruyoruz; bugün gelip hisse almak isteyen kim varsa hisse satabiliriz. Satılmayan hisseleri satışa çıkarma mecburiyetimiz var. Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Asya Tarım İşletmeleri Şirketi üzerinden belediyeye borçlu ve ödemek zorundadır. Hisseleri almak isteyen firma ile görüşmemiz devam ediyor. Hisse almak isteyen Hemşerilerimiz varsa satın alabilir. Yok eğer alıcı yok ise biz bu firmaya Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda bulunan hisseleri devredeceğiz. Dolaysıyla bu firmamız dışarıdan bir yatırımcı kendisi Vanlı, uluslararası bir şirket, VOTAŞ’a farklı bir gözle bakıyor. VOTAŞ’ı daha da geliştirmek ve uluslararası bir firma yapma amacıyla hazırda bekliyor. Tekrar yineliyoruz, biz burayı alarak halka mal ederek kötü bir şey yapmadık, herkes faydalansın dedik ama hisseler alınmadı. Halen aleyhte propaganda devam ediyor. Açık bir işletmeden bahsediyoruz, VOTAŞ olarak bilançosu, karı, yatırımı, sermayesi ve içindeki demir başları ile birlikte kamu denetimine hazırdır.  Kar eden bir firmadan bahsediyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

Burada sözü alan Van Organize Tarım İşletmeleri Anonim Şirketi (VOTAŞ) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Abi şunları söyledi: “2017 yılında Büyükşehir Belediyesi’nden 19 milyon 510 bin liraya VOTAŞ’ı devir aldık. Belediyeye ödemesinin yaklaşık 11 milyonunu hisse alan çok sayıda Vanlı hemşerilerimiz ile birlikte ödedik. Kimisi 1 hisse kimisi de 40 hisse satın aldı. Bu sayede 95 kişilik bir ortak grubuyla Van Büyükşehir Belediyesi’ne 11 milyonluk ödeme yaptık. Van Büyükşehir Belediyesi hâlihazırda 8,5 milyon liralık borcumuz var. Van Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar taleplerimiz doğrultusunda borçlarımızı faizi ile birlikte erteledi. Van Büyükşehir Belediyesi ile son yaptığımız görüşmede, alacağını talep ediyor.”

 

2017 yılında devir aldıkları VOTAŞ’ta yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Abi, “Biz VOTAŞ’ı satın aldığımız günden bugüne kadar neler yaptık? Şirketi satın aldığımızda işletme zarar ediyordu. Geçen yıl bir genel kurul yaptık ve orada kara geçtiğimizi ortaklarımıza beyan ettik. 9 Temmuz’da Genel Kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Burada tüm kamuoyuna ve ortaklarımıza VOTAŞ’ın genel durumu ile ilgili nizam ve bilançoları paylaşacağız. Bu yılda güzel bir kar bekliyoruz. Bunu da orada açıklamış olacağız.” Dedi.

 

Abi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz devir aldıktan sonra yol boyunca hepiniz bildiği üzere elma ağaçları vardı. Bu ağaçlar 10 yıldır vardı ve hiç verimli olmadığı için meyve vermiyordu. Biz geldikten sonra bu meyve vermeyen ağaçları söktük. Bu alanda arpa ekimi gerçekleştirdik. Daha sonra 200 dönümlük bir alanda 22 bin elma fidanı diktik. Şu anda çok az sayıda meyve vermeye başladı. Allah nasip ederse 3-4 yıl sonra 1,5-2 bin ton arasında elma verimi bekliyoruz. Şu anda burada 4 bin dönüm arazimiz ekili durumdadır. Ekili yoncamız 1.280 dönüm, ekili arpamız 2.225 dönüm, ekili kavunumuz 37 dönüm, ekili karpuzumuz 170 dönüm. 22 bin elma fidanımızın yanı sıra deneme amaçlı 87 kiraz fidanı, 50 şeftali fidanı ve toplamda 22 bin 137 fidanımız var.  Hayvan sayısı olarak da 230 tane büyükbaş besi hayvanımız bulunuyor. Az öncede belirttiğim gibi daha detaylı bilgiyi 9 Temmuz’da karımızı da kamuoyu ve ortaklarımız ile paylaşmış olacağız.”

 

Votaş ile ilgili yaratılmak istenilen olumsuz yorumlar hakkında da konuşan Abi, “Son günlerde VOTAŞ uçtu, kaçtı, birilerine peşkeş çekiliyor söylentileri var. Bu kesinlikle doğru değil. VOTAŞ Vanlıların malıdır. Ben, Yavuz Bey ve 95’i aşkın Vanlı hemşerilerimiz paralarını vermiş ve buraya ortak olmuş. Burayı da biz ihale ile aldık. Öyle kimse kafasına göre de alamaz. Sadece biz aldıktan sonra ekonomik durumlardan dolayı satın alınmayan hisseler var. Bu hisselerin resmi sahipleri yok. Sağda/solda yazanlar çok, istiyorlarsa gelip bize ortak olsunlar. Satılmayan hisseleri satın alsın, Van Büyükşehir Belediyesi’ne olan 8,5 milyonluk borç ödensin.” Diye konuştu.

 

VOTAŞ’ın ekonomik olarak hiçbir sorununun olmadığını söyleyen Karaman şunları ifade etti: “Şu aşamada VOTAŞ kar eden bir şirkettir. Biz VOTAŞ’ı aldıktan sonraki ürünlerin verimleri kat ve kat artmıştır. Tüm alanlarda daha yüksek randıman alıyoruz. Sadece satılamayan hisseler her zaman önümüze engel olduğu için bu sorunu çözmeye karar verdik. Yakın zamanda da bu engeli aşacağımıza inanıyoruz. Biz VOTAŞ’ı tam anlamıyla kimseye devir etmiyoruz. Bizim yine hisselerimiz duruyor. Sadece satışı gerçekleşmeyen hisseler satılacaktır.”

 

Türkiye’nin hiçbir ilinde VOTAŞ seviyesinde bir kuruluşun olmadığını aktaran Abi, “81 ili gezerseniz bu denli 4 bin dönümü altyapısıyla üretime hazır, devasa kapalı alanları ve bu kadar büyüklükte bir yer bulamazsınız. Sadece bazı insanların çamur atmak üzerine kurguladığı ve bu şekilde kendilerini var etmeye çalışanların VOTAŞ ile ilgili beyhude söylemleri var. VOTAŞ Vanlılarındır, bizlerindir. Sadece satılmayan hisseler satılacaktır. Şu çağrıyı tekrardan yeniliyoruz yaygara koparan yalan beyanda bulunan insanlara yapıyoruz. Gelip satılmayan hisseleri satın alsınlar ve Vanlılara ait olan VOTAŞ’a ortak olsunlar. Ciddi katma değer ve istihdam yaratmak istiyorlarsa gelsinler, biz onlara yarenlik edelim ve burayı işletelim.” Dedi.

 

VOTAŞ’ın Doğu ve Güneydoğu’daki en kurumsal şirketlerden bir tanesi olduğuna değinen Karaman son olarak şunları söyledi: “1 lirası bile kayıt altında olan bir şirkettir. Zamanında kimseye peşkeş çekilmesin ve kimseye gitmesin diye tüm Vanlılar gibi bizde paramızı yatırdık. Bundan sonrada buraya sahip çıkacağız ve geriye kalan hisseleri alanlarla birlikte burayı yöneteceğiz. Her kimse bu hisseleri alırsa biz yine birlikte Van’ımız için beraber burada çalışacağız ve sahip çıkacağız. Çünkü burası benim, senin ya da başkasının değil, bizim, tüm Vanlılarındır. VOTAŞ’ın hiçbir sıkıntısı yoktur. VOTAŞ’ın hisseleri de sıkıntıdan veya başkan bir şeyden değil, boşta olduğu için satılacaktır. Bu sayede belediyeye olan borçta kapanmış olacaktır.”

 

  Editör: vandahaber   Kaynak: İHA
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 32 19 4 9 62 31 66 +31
2 Trabzonspor 32 17 4 11 71 37 62 +34
3 Sivasspor 32 16 7 9 52 35 57 +17
4 Beşiktaş 32 17 10 5 54 40 56 +14
5 Galatasaray 32 14 8 10 50 34 52 +16
6 Alanyaspor 32 14 9 9 57 35 51 +22
7 Fenerbahçe 32 14 10 8 55 43 50 +12
8 Gaziantep FK 32 10 10 12 46 48 42 -2
9 Antalyaspor 32 10 11 11 38 50 41 -12
10 Göztepe 32 10 13 9 40 45 39 -5
11 Kasımpaşa 32 11 15 6 48 54 39 -6
12 Gençlerbirliği 32 9 14 9 39 51 36 -12
13 Denizlispor 32 9 15 8 31 46 35 -15
14 Konyaspor 32 7 13 12 30 46 33 -16
15 Yeni Malatyaspor 32 8 16 8 44 47 32 -3
16 Çaykur Rizespor 32 9 18 5 34 54 32 -20
17 Kayserispor 32 8 16 8 39 69 32 -30
18 MKE Ankaragücü 32 6 15 11 30 55 29 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 33 18 6 9 45 27 63 +18
2 BB Erzurumspor 33 17 8 8 38 25 59 +13
3 Adana Demirspor 33 16 7 10 68 43 58 +25
4 Akhisarspor 33 16 8 9 43 35 57 +8
5 Bursaspor 33 17 8 8 48 38 56 +10
6 Fatih Karagümrük 33 14 8 11 50 39 53 +11
7 Altay 33 13 8 12 46 36 51 +10
8 Keçiörengücü 33 12 10 11 29 25 47 +4
9 Ümraniyespor 33 12 13 8 47 47 44 0
10 Giresunspor 33 12 13 8 38 45 44 -7
11 Menemenspor 33 11 12 10 41 45 43 -4
12 İstanbulspor 33 9 11 13 45 40 40 +5
13 Balıkesirspor 33 9 13 11 33 44 38 -11
14 Altınordu 33 8 13 12 36 43 36 -7
15 Boluspor 33 5 13 15 27 41 30 -14
16 Osmanlıspor FK 33 7 17 9 37 53 27 -16
17 Adanaspor 33 3 18 12 30 52 21 -22
18 Eskişehirspor 33 7 20 6 34 57 12 -23
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Galatasaray vs Göztepe
 18/07/2020 Gaziantep FK vs Kasımpaşa
 19/07/2020 Alanyaspor vs Denizlispor
 19/07/2020 Başakşehir FK vs Kayserispor
 19/07/2020 Beşiktaş vs Fenerbahçe
 19/07/2020 Çaykur Rizespor vs Yeni Malatyaspor
 19/07/2020 MKE Ankaragücü vs Antalyaspor
 19/07/2020 Sivasspor vs Gençlerbirliği
 19/07/2020 Trabzonspor vs Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/07/2020 Menemenspor vs Altınordu
 18/07/2020 Adana Demirspor vs İstanbulspor
 18/07/2020 Akhisarspor vs Keçiörengücü
 18/07/2020 BB Erzurumspor vs Ümraniyespor
 18/07/2020 Fatih Karagümrük vs Adanaspor
 18/07/2020 Giresunspor vs Altay
 18/07/2020 Hatayspor vs Bursaspor
 19/07/2020 Eskişehirspor vs Boluspor
 19/07/2020 Osmanlıspor FK vs Balıkesirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI