Bugun...

Van Valiliğin'den Borç Açıklaması

Van Valiliğin'den Van Büyükşehir Belediyesinin Borç Açıklamasına İlişkin bir açıklama yaptı.

 Tarih: 29-04-2019 23:51:19

Van Valiliğin'den Borç Açıklaması


Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Av.Bedia Özgökçe Ertan Kayyum dönemindeki borcun 1 Milyar 108 Milyon 556 Bin 94 TL olduğunu açıklamıştı.

 


 
Bu gün ise Van Valiliği tarafında yapılan bir açıklamada bu burcun Belediyede devraldığımız borcu hem azalttık hem de yatırımları artırdık. " denildi.


 
İŞTE VAN VALİLİĞİ TARAFINDA YAPILAN O AÇIKLAMA:

"31 Mart 2019 tarihinde iş başına gelmiş belediye yönetimi, kayyım dönemine ait olduğu iddiası ile 1 milyar 108.5 milyon TL borç bulunduğunu kamuoyuna açıklamıştır.


 Van Büyükşehir Belediyesine 16.11.2016 tarihinde Belediye Başkan Vekili (Kayyım) görevlendirilmesinin yapıldığı Van Büyükşehir Belediyesi 1.121.417.382.00 TL borç ile kayyım tarafından devralınmıştır.


"Belediye Başkan Vekili (Kayyım) döneminde:
 
 938 km BSK sıcak asfalt 378 km sathi kaplama olmak üzere 1311 km asfalt yapımı gerçekleştirilmiştir.
 677 km stabilize yol yapıldı,
 Doğu Anadolu Bölgesinin en güçlü itfaiye filosu oluşturuldu,
 Parklar, Tarımsal hizmetler ve benzeri alt yapı yatırımları ile 742 km şebeke ve ishale hattı yapımı gerçekleştirildi,
 İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, İçme suyu depoları ve kanalizasyon hizmetleri,
Peynirciler Çarşısı, Sakatatçılar Çarşısı, İş Merkezleri, Yol ve Cadde düzenlemeleri, başta olmak üzere toplam 712.3 milyon TL yatırım gerçekleştirildi.

 

"Görevimizi Vanlı hemşerilerimize hizmet ederek tamamladık.
 
 Bizim görevimizi bıraktığımızdaki Van büyükşehir Belediyesinin borcu Kamuoyunu yanıltıcı şekilde açıklandığı şekilde 1 milyar 108.5 milyon TL değil, yaklaşık 1 milyar 98 milyon TL dir.
 Van Büyükşehir Belediyesini 1 milyar 121,5 milyon TL borç ile devralındığı gerçeği göz önüne alındığında; 712.3 milyon TL yatırım yapılmış olmasına rağmen Van Büyükşehir Belediyesinin toplam borcunda Belediye Başkan Vekilliği dönemimizde 23,5 milyon TL lik bir azalma olduğu görülecektir.


 Burada sadece kayyım öncesi belediye yönetimi zamanında yani kayyım ile hiçbir alakası bulunmayan 2011 depremi sonucu ev ve işyerleri hasar gören vatandaşların belediyeye açtıkları davalar sonucu hükmedilmiş 35.638.497 TL Deprem Tazminat Borcunun 25.000.000 TL'si ödendi.


 89.080.218.00 TL geçmiş dönemden kaynaklı Vergi ve Faiz Borcu .kayyım döneminde yapılandırıldı,
 159.053.992.00 TL geçmiş dönemden kaynaklı SGK ve Faiz Borcu kayyım döneminde yapılandırıldı.
Kayyım döneminde ödenen ve yapılandırılan; Deprem Tazminatı, Vergi, SGK ve Faiz Borcu toplamda 283.772.707.00 TL olup bu borçların hiç biri kayyım faaliyet dönemi içerisindeki hizmetler ile alakası olmayıp önceki dönemden süregelen borçlardır.
 

 

 Depremde ev ve iş yerleri hasar gören vatandaşların belediyenin kusurlarından kaynaklı iddiaları üzerine mahkemeler nezdinde belediyeyi tazminata mahkûm ettirmeleri sonucunda oluşan tazminat borcunun yanı sıra kayyım öncesi dönem faaliyetlerinden kaynaklı vergi ve SGK gibi zorunlu kurumsal borç ve bu borçlardan kaynaklı faizleri kayyum döneminde yapılmış faaliyetlerin sonucunda oluşan borç gibi gösterilmesindeki tek amaç siyasi mülahazaalarla vatandaşın ve dolayısıyla kamuoyunun bilinçli ve kasıtlı bir şekilde yanlış bilgilendirilmesi amacını taşımaktadır.

 


 Ayrıca Devlet Su İşleri Tarafından yaptırılan 48 km'lik yeni su ishale hattının bedeli yapılan protokol ile 30 yıl gibi uzun vadede ödenmek üzere Belediye lehine yapılandırılmış, bunun yanı sıra gerek kayyım dönemi öncesi ve gerek kayyım dönemi süresince VASKİ'nin VEDAŞ'a olan toplam 150.000.000.00 TL'lik elektrik borcu maliye bakanlığınca üstlenilmiş ve aylık sadece 150.000.00 TL belediye payından kesinti yapılması sağlanmıştır.


 16.11.2016 tarihi itibariyle belediyeye iş yapmış, malzeme, araç ve gereç vermiş gerçek ve tüzel kişi esnafa da olan 182.899.000.00 TL borç ödenerek, kayyım döneminden önce esnaflar arasında ve piyasada belediyeye karşı olan güvensizlik ortadan kaldırılmıştır.


 Seçimlerden sonra belediye yönetiminin göreve başladığı tarih itibariyle belediye kasasının nakit mevcudu 15.281.698 TL'dir.
 Kendi dönemlerindeki hiç bir hizmet yapmaksızın ortaya çıkardıkları borçları, rakamları sözle/yazıyla pankartla çarpıtarak, eğerek bükerek, kamuoyunu yanlış bilgilendirme yaparak, hizmetleri ve gerçekleri yalanlarla kapatamazlar.


Gerçeğe aykırı ifadeler ve Terör Örgütünün Politikalarına Söylemlerine itibar edilememesi için Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadesi yer aldı.

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: Editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 1 Yorum
  • vanlı / 30-04-2019 07:59:00

    HDP her zamnki gibi çamur siyeseti. Tabi yersen. Hdp hiçbir zaman amacı hizmet olmamıştır. ideoloji partisi. Bu borçların çoğunluğu bekir kaya dönemlerinden peşkeş çekil, hizmete değilde başka yerlere kılıfına uydurulan borçlardır. Memleket kayıım süreciyle hizmete kavuştu. Nefes aldı. Bunu aklı başında olan , gören her göz görür. Biran önce kayyım süreci başlasada daha fazla memlekete yazık olmaz umarım.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI