Bugun...

Van Enflasyon rakamları açıklandı İşte adı geçenler

TÜİK 2018 Kasım ayına ait Van'ın Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

 Tarih: 04-12-2018 16:26:34

Van Enflasyon rakamları açıklandı İşte adı geçenler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Kasım ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

 

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞKUN tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,44 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 21,62 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,15'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 24,09 oranında artış meydana geldi.

 

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,37'lik oran ile giyim ve ayakkabı grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 6,46 ile ulaştırma oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 7,41'lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 4,28 ile ulaştırma oldu.

 

"Van’da Kasım Ayının Zam Şampiyonu Kuru Soğan Oldu"

Coşkun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde kuru soğan yüzde 50,58 ve Kadın Kabanı yüzde 18,59'luk oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kuru soğan 53,47 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 42,83 oranındaki artışla Anorak tipi Çocuk Kabanı takip etti. Ispanak ise yüzde 33,11'lik bir oranda değer kaybederek Kasım ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 32,35 oranında değer kaybeden portakal en fazla ucuzlayan ürün oldu.

 

Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 2,53'lük bir düşüş gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 38,54 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 2,35 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 3,09 düşüş, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,80 düşüş ve su sektöründe ise yüzde 1,25 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarının tamamında aylık düşüş görülürken, en çok aylık düşüş yüzde 3,56'lık oranla ara malı grubunda gerçekleşti.

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI