Van'daki Jeoloji Mühendislerinden çok önemli açıklama

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği Adına bir açıklama yapan Ömer Uyuşkan deprem hakkında önemli bilgiler paylaştılar.
 Tarih: 24-02-2020 11:05:23
Van'daki Jeoloji Mühendislerinden çok önemli açıklama

Fay zonları boşaltılsın, can güvenliği sağlansın!

Türkiye-İran sırında 5,9 (Mw) büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini belirten TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği,” İran’ın Khoy şehrinde gerçekleşen deprem, Van’ın sınır köylerinde yıkıma neden olmuş, yaşanan depremin ardından resmi verilere göre 10 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 9’u ağır olmak üzere 35 vatandaşımız ise yaralanmış, Başkale İlçesine bağlı Kaşkol, Gelenler, Güvendik, Özpınar,  Bilgeç Mahalleleri başta olmak üzere bir çok yerleşim biriminde konutlar yıkılarak ağır hasar görmüştür. Öncelikle yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bölgede insanımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bildiriyoruz.” Dedi.

 

UYUŞKAN," Jeolojik açıdan yapılan ilk değerlendirmelere göre depremin,

Başkale-Khoy Fay Zonu’nun Khoy şehrinin kırsal kesimlerine denk gelen bölümünde gerçekleştiği görülmektedir. Başkale Fay Zonu (BFZ) Türkiye’nin güneydoğusunda, Şemdinli-Yükseova Fay zonu ile İranın kuzeybatısında bulunan Guilato– Siahcheshmeh–Khoy Fay sisteminin arasında yer almaktadır. İlk belirlemelere göre sol yanal atımlı, yaklaşık 55-60km uzunluğunda olan bu fay zonunun, Özpınar Mahallesi (Başkale) ile Khoy arasındaki segmentinin kırıldığı anlaşılmaktadır.

 

Yaşanan deprem öncesinde Başkale’ye bağlı Özpınar, Güvendik, Görenler ve Kaşkol mahallelerinde birkaç yıllık zaman diliminde büyüklüğü 4,7 (Mw)’ye ulaşan depremler yaşanmış, bölgenin sismik açıdan hareketli olduğu gözlemlenmiştir. Yaşanan depremde, bölgeyi incelediğimizde, en fazla hasarın oluştuğu ve 7 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, Özpınar Mahallesi yerleşim alanı, tam olarak fay hattının üzerine kurulmuş; yine Güvendik, Gelenler, Bilgeç, Ömerdağı ve Kaşkol mahallelerindeki yerleşim alanlarının Başkale Fayı’na çok yakın bir mesafede kurulduğu görülmüştür.

Foto-2,3,4: Özpınar, Gelenler ve Kaşkol mahallelerinden geçen Başkale Fayı (yerbilimleri.mta.gov.tr.)

Yerleşim birimlerinin fay zonları veya hatları üzerine kurulması, ne yazık ki, gerçekleşen depremin ardından can ve mal kaybının artmasına neden olmuştur. Yaşanan 5,9 (Mw) büyüklüğündeki depremin ardından gerçekleşecek olan artçı depremler ve olası yeni bir deprem ihtimaline karşın vatandaşlarımızı, kesinlikle evlerine girmemeleri, bölgede depremlerden kaynaklı yaşanabilecek çığ ve heyelanlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, ülkemizde fay hatları üzerinde yer alan 18 kent, 80’ni aşkın ilçe ve 502 köy yerleşim alanında fay hatları üzerine gelen bölümlerinde tampon bölge bırakılmak suretiyle boşaltılması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması gerektiğini önemle vurguluyoruz.

 

10 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği bu acı günde,

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilcili olarak, ısrarla dile getirdiğimiz “FAY YASASI” nın ne denli önem arz ettiği hususu Van-Başkale ilçesine bağlı mahallelerinde kendisini bir kez daha göstermiştir. Aktif tektonik kuşak içerisinde yer alan ülkemizde, yeni can kayıplarının önüne geçmek, depremle mücadeleyi en üst seviyelere çıkarmak adına “FAY YASASININ” bir an evvel TBMM tarafından ele alınarak çıkarılması, devletimizin en elzem gündemi olmalıdır.

Unutmayalım ki, sağlam binalar ancak “Sağlam Zeminler” üzerinde ayakta kalabilirler. “ şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Editör: Vandahaber   Kaynak: İHA
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI