Bugun...

Türkiye Sosyetesi

Türkiye gibi bir ülkede üst gelir tabakasında bulunan ünlü hayatlarının sürekli gündem olası aslında çok da şaşılacak bir durum değil.

 Tarih: 08-12-2018 23:16:17  -   Güncelleme: 08-12-2018 23:19:17

Türkiye Sosyetesi

 

Türkiye gibi bir ülkede üst gelir tabakasında bulunan ünlü hayatlarının sürekli gündem olası aslında çok da şaşılacak bir durum değil. Zira sosyete davetlerinde ve en son magazin haberlerinde görmeye alıştığımız Türkiye’nin yüksek sosyetesi – varlıklı topluluğu – ülke milli gelirinin %47.2’sine sahip.

Ülkemiz nüfusunun 5’te 1’ini teşkil eden, sosyete ve cemiyet gibi isimlerle anılan en son magazin haberlerinin başrolleri genellikle holding sahipleri ve yakınları olurken, spor branşlarında gelişen ekonominin etkisiyle futbolcu ve basketbolcuların da bu topluluğa adapte olduğunu görebiliyoruz.

Bunlara ek olarak, sosyete davetlerinde görmeye alışık olduğumuz diğer isimler ise sanatçılar. Sanatçılar özellikle ünlü hayatları ile ilgili en son magazin haberlerinde sıklıkla gördüğümüz simalar olurken, sosyete davetlerinin de aranan katılımcıları bazen de performansçıları oluyor.

Ancak ülkemizdeki sosyete tanımı aslında tam olarak sporcu ve sanatçıları kapsıyor demek doğru olmaz. Zira ülkemizdeki „sosyete & cemiyet” hayatı gelenekleri aslında özellikle İstanbul’un köklü ve çok varlıklı ailelerinin oluşturduğu topluluğu betimleyen bir tabir olarak doğmuştur. Fakat yıllar geçtikçe artık „sosyete” terimi altında -amiyane tabirle- çok parası olan herkesin adı geçmeye başlamıştır.Sosyete davetlerinde de cemiyetle kurdukları birtakım bağlantılar nedeniyle boy gösteren bu kişiler hakkında tabii ki isim vermeyeceğiz.

 

Yeni Nesil Sosyete

Bu noktada ülkemiz sosyetesinin aslında ünlü hayatlarından birçok noktada ayrıştığını da söyleyebiliriz. Ancak her sosyetik insanın bir şekilde bir tanınırlığa sahip olduğu da bir gerçek. En son magazin haberleri kapsamında adına pek rastlamasak da sadece soy isimlerinden tanıyabileceğimiz binlerce isim mevcut. Bu noktada en büyük fark „sosyetik” olmak ile „medyatik” olmak arasında diyebiliriz. Zira İstanbul cemiyet hayatının en saygın simalarından bazılarını medyada görmek her zaman mümkün olmuyor. Muhtemelen kendi tercihleri ile seçtikleri bu yollasosyete davetleri esnasında bile mümkün olduğu kadar ana akım medyadan uzak durmaya çalışıyorlar.

 

Ünlü hayatları

Fakat ünlü hayatları dediğimiz zaman belli başlı spor kulüplerinde ter döken birçok sporcudan Instagram fenomenlerine, YouTuber çocuklardan şarkıcılara kadar genişleyen bir yelpaze akıllara gelebiliyor. Öyle ki artık sadece 10 saniyelik videolarla meşhur olup, dizi oyunculuğuna kadar yükselen „ünlü hayatları” görmek mümkün. Fakat bu noktada, bu topluluğu „sosyete veya cemiyet” kavramlarıyla eş tutmak Türkiye için pek doğru bir yaklaşım olmaz gibi görünüyor. Bu anlamda sosyete davetlerinde görünen simaların da kadarı sosyeteye uygun profillere sahiptir, tartışılabilir.

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER MAGAZİN Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI