Nüfus'ta yeni bir dönem başlıyor! artık böyle olacak

Ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde vatandaşlara daha iyi hizmet verilebilmesi, iş ve işlemlerin hızlı sonuçlanabilmesi için nüfus müdürlüklerini yenileme çalışması başladı.
 Tarih: 03-11-2019 13:05:30   Güncelleme: 08-11-2019 22:07:30
Nüfus'ta yeni bir dönem başlıyor! artık böyle olacak

 Artık böyle olacak

 "Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti" çalışmasıyla nüfus müdürlükleri hem modernleşecek hem de benzer standartta olacak. Bu kapsamda ilk uygulama Ankara İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binasında gerçekleşti. Artık sürücü belgesi, kimlik ve pasaport yenileme 8 dakikada, adres değişikliği ise 5 dakikada gerçekleşiyor

 

Nüfus müdürlüklerinde başlatılan yeni konsept çalışması ile, vatandaşlara daha iyi hizmet verilebilmesi, iş ve işlemlerin daha hızlı sonuçlandırılması hedefleniyor. "Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti" çalışmasıyla hem modernleşen hem de aynı standartta kavuşacak olan nüfus müdürlüklerindeki ilk uygulama Ankara İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binasında gerçekleşti.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde günlük 250 bin kişi nüfus müdürlüklerinden hizmet alıyor. Pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerinin nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmasıyla birlikte artan iş ve işlemler nedeniyle personel ihtiyacı giderildi, nüfus müdürlüklerinin teknik alt yapı kapasitesi geliştirildi. Randevu süreleri bir güne düşürüldü, bir işlem için verilen parmak iziyle diğer işlemlerde yapılabilir hale getirildi, pasaport, sürücü belgesi ve kimlik basımları hızlandırıldı.

 

Ayrıca, nüfus müdürlüklerine kimlik, sürücü belgesi, pasaport  yenileme için gelen ve  evrakları tam olanların 8 dakikada işlemleri bitirilirken, adres değişikliği için nüfus müdürlüklerine  yanında abonelik sözleşmesi ya da bir fatura gelenlerin ise  5 dakikada  bu işlemi  gerçekleştiriliyor.

 

'YENİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ KONSEPTİ'

Bu çalışmaların yanı sıra vatandaşların daha ferah, rahat işlemlerini yapabilmesi için nüfus müdürlüklerini yenileniyor. Yeni Nüfus Müdürlüğü konsepti ile ülke genelindeki il ve ilçelerdeki nüfus müdürlüklerinin tıpkı banka şubeleri gibi benzer standartta olması sağlanıyor. Bu kapsamda çalışmalarına başlayan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ilk uygulamayı Ankara’da gerçekleştirdi. Ankara’da İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binası "Yeni Nüfus Müdürlüğü Konsepti" ile tasarlandı.

 

Böylece, yeni nüfus müdürlüğü konsepti ile nüfus müdürlüklerinin standartlaştırılması, vatandaşların daha ferah ve konforlu hizmet sunulmasının yanında 3'ü Bir Yerde uygulaması kapsamında T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi işlemlerinde daha etkin ve hızlı şekilde hizmet verilmesi hedefleniyor.

 

Etiketler
  Editör: Vandahaber   Kaynak: HABERTÜRK
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNCEL Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI