İşte bilmediğiniz Vanlı ünlüler!

Sanat camiasında Vanlı birçok isim bulunuyor. Peki, bu isimler kimlerdir? İşte daha önce hiç duymadığınız Vanlı o ünlüler…
 Tarih: 29-03-2020 20:34:10
İşte bilmediğiniz Vanlı ünlüler!

İşte bilmediğiniz Vanlı ünlüler!

Sanat camiasında Vanlı birçok isim bulunuyor. Peki, bu isimler kimlerdir? İşte daha önce hiç duymadığınız Vanlı o ünlüler…

 

Uğur YücelUğur Yücel

Uğur Yücel 1957 doğumlu, aslen Vanlıdır. Kendisini televizyon ekranlarından tanıyoruz. Birçok dizi ve filmlerde rol almasının yanında senarist ve yönetmenlik de yapmıştır. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirmiştir. 1977 senesinde tek kişilik gösterisi ile oyunculuğa adımını atmıştır. Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholünde çeşitli oyunlarda yer almıştır. Selamsız Bandosu ve Muhsin Bey gibi oyunlardaki rolleriyle büyük beğeni toplamıştır. En son yapıtları İçeride ve Nefes Nefese dizileridir.

 

 

Funda Arar

Funda Arar

Funda Arar 1975 yılında doğmuştur. Baba tarafından aslen Vanlıdır. İlköğrenimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Muğla’da ve Adapazarı’nda tamamlamıştır. 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musiki Devlet Konservatuarı’ndan mezun olmuştur. Üniversite eğitiminin ardından müzik öğretmenliği yapmış ve bu dönemde aynı zamanda sahne çalışmalarını sürdürmüştür. 2004 yılında müzisyen Febyo Taşel ile evlenmiş, Aras Taşel isminde bir de çocuk sahibi olmuştur.

 

 

Erol EvginErol Evgin

Erol Evgin 1947 yılında doğmuştur. Aslen baba tarafından Vanlıdır. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okumuştur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü tamamlamıştır. Müzisyen kimliğinin yanı sıra oyunculuk, sunuculuk ve bir dönem de mimarlık yapmıştır. 2 çocuk sahibi olan Erol Evgin’in şu an da torunları vardır.

 

 

 İlker Kaleliİlker Kaleli

İlker Kaleli 1983 yılında doğmuş, baba tarafından Vanlıdır. Zor bir çocukluk geçiren Kaleli daha 17 yaşındayken kendi evine çıkmıştır. İstanbul’da Kültür Üniversitesi’nde Sanat Yönetimi okurken aynı zamanda iki sene boyunca Şahika Tekand’ın kurduğu Stüdyo Oyuncuları’nda eğitim almıştır. Mezun olduktan sonra Londra’ya gitmiştir. Londra’da LAMDA’da üç yıl oyunculuk eğitimi almış ve 2011 yılında mezun olmuştur. 2012 yılında Türkiye’den gelen teklif ile ilk dizisi Son’a başlamıştır. Daha sonra Kayıp Şehir, Kayıp dizilerinde rol almıştır. 2014 yılında Poyraz Karayel adlı dizideki başrolü ile zirvesini yaşamıştır. Yine 2014 yılında Silsile adlı filmde rol almıştır. En son bir internet yayını olan Dip dizisinin başrol oyunculuğunu yapmıştır.

 

 

 

Sinan ÇetinSinan Çetin

Sinan Çetin 1953 yılında Van’da dünyaya gelmiştir. Aslen de Vanlıdır. Plato film şirketinin sahibidir. Türkiye’nin önemli yönetmenlerindendir. Hacettepe Üniversitesi’nde sanat tarihi üzerine eğitim almıştır. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ni kurdu ve buranın ilk başkanı oldu. O yıllarda Ankara gençliğinin bilincinin oluşmasında Aziz Nesin, Uğur Mumcu, Çetin Altan gibi önemli isimlerle organize ettiği sanat tartışmalarının yeri büyüktü. Sonraları sinemaya yöneldi ve ilk deneyimi Hanzo adlı filmde asistanlık göreviydi. 1980 ile 1982 yılları arasında Çirkinler de Sever, Çiçek Abbas filmlerini yönetti. 14 numara adlı film ile Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldı. Reklam filmleri çekmeye başlayan Çetin, binin üzerinde reklam filmi çekti. Okul, Avrupa Yakası, Komedi Dükkânı gibi sinema ve televizyonda iz bırakan işlerin yapımcılığını yaptı. 2 kez evlilik yapan Çetin ilk eşinden bir erkek çocuğu, ikinci eşinden üç çocuk sahibi olmuştur.

 

 

Fatih Altaylı Kimdir? 

Fatih Altaylı aslen nereli? mesleki kariyeri, ailesi, iş hayatı, kısaca biyografi bilgileri.

Köşe Yazarı, gazeteci ve sunucu olarak televizyon dünyasında uzun soluklu, bir çok programın altına imzasını atan Fatih Altaylı 1963 yılında dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Seven Altaylı, babasının ise Talat Altaylı’dır.

Özellikle Teke Tek adlı program ile genellikle siyaset ağırlıklı gündemi yorumlayan program ile ekran severler tarafından tanınmıştır.

Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra Cumhuriyet Gazetesinde spor muhabiri olarak iş hayatına atılmıştır. Ardından Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinde bir süre okumuş ancak okulu yarıda bırakmış, Basın Yayın Yüksekokuluna geçmiş, buradanda diplomasını almadan ayrılmıştır.

1993 yılında Best Fm’nin kurucuları arasında yer alan usta isim daha sonra Show Tv, Kanal D, Kanal 1, Atv, Radyo D gibi kurumlarda program yapımcılığı, köşe yazarlığı, genel koordinatörlük ve Haber Genel Yayın Yönetmenliği gibi görevleri üstlenmiştir. 2001 senesinde Galatasaray Spor Kulübünde asbaşkanlık yapmıştır.

Eşi yazar Hande Altaylı’dır. Bu evliliğinden 2005 doğumlu Zeynep isminde bir kızı vardır. Fatih Altaylı baba tarafından aslen Van‘lıdır.

 

 

Celal Yarıcı Kimdir? 

1964 yılında dünyaya gelen Türk Halk Müziği Sanatçısı Celal Yarıcı aslen Van Erciş’ldir. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini memleketi Erciş’te tamamlamış ardından 1981 yılında İstanbul’a taşınmıştır.

İki sene özel bir müzik okulunda şan ve bağlama dersleri alan Celal Yarıcı gündüz eğitimine devam etmiş geceleri ise amatör olarak sahne almaya başlamıştır.

İlk profesyonel albüm çalışmasını 1984 yılında müzik severlerle paylaşan Yarıcı’nın albümünün ismi Narini’dir. 1 Milyon’un üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır. Geçmişten günümüze kadar toplam 16 albüm çalışması gerçekleştiren Yarıcı genellikle söz ve müziği kendisine ait olan bestelerini seslendirmiştir.

Ayrıca bestelerini, Nuray Hafiftaş, Mahsun Kırmızıgül, İzzet Altınmeşe ve Emrah gibi ünlü isimlerde seslendirmiştir.

 

  Editör: Vandahaber
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER MAGAZİN Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI