Gün, Asansörlerde yeni yönetmeliği anlattı

Van Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve TSE İşbirliği ile Van, Bitlis illerinin asansör imalat ve bakım firmalarına yönelik toplantı yapıldı.
 Tarih: 24-05-2019 00:49:42
Gün, Asansörlerde yeni yönetmeliği anlattı

 Van Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıda,  06/04/2019 tarihli ve 30737 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler gündeme alındı.

 

Yönetmeliğin getirdiği yenilikler hususunda bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün “ Bu yönetmelikle Periyodik veya takip kontrol neticesinde güvensiz olarak tanımlanan ve kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansöre; kusurlu, hafif kusurlu veya kusursuz hale getirilinceye kadar bakım hizmeti sunulamaz ve bu süre zarfında bakım ücreti talep edilemez. Ayrıca Asansör monte eden veya onun yetkili servisi, takip kontrol sonucunda kusurlu duruma (sarı etiket) geçen ve periyodik kontrol tarihinden itibaren yüz yirmi gün içerisinde hafif kusurlu veya kusursuz hale getirilmeyen asansöre bakım hizmeti sunamaz ve aylık bakım ücreti talebinde bulunamaz.” Dedi.

 

Yönetmelikte meydana gelen değişiklere ilişkin sunum yapan Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü personeli Mühendis Muhammed Zeki İnanç  “Bakım firması, bina sorumlusunun belirleyeceği sayıda kişiye acil durumlarda kurtarma çalışması konusunda yılda en az bir defa eğitim verir. Verilen bu eğitim yetkili servis teknik sorumlusu ve eğitimi veren kişi tarafından imzalanan bir tutanakla kayıt altına alınır ve tutanağın bir sureti bina sorumlusuna iletilir”  hususuna değinerek ayrıca “06/04/2020 tarihinden itibaren de üçüncü şahıslar tarafından mesleki hatalar ve ihmal nedeniyle zarar ve ziyan taleplerinin karşılamak üzere Yetkili Servislerin en az 2020 birim değeri ile 500.000 Türk Lirası tutarında mesleki sorumluluk sigortasını yaptırır.  Bu miktar Vergi Usul Kanunu’na göre her yıl artırtılır.” Bilgilerini vermiştir.

 

TSE Belgelendirme Müdürlüğünden Ramazan Bukay “Yetkili Servisler, Asansör Bakım Servisleri, Kurallar” konulu TSE Standartları hakkında yaptığı sunumun ardından toplantı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün ve TSE Belgelendirme Müdürü Esma Yörük’ün kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

 

Etiketler
  Editör: vandahaber   Kaynak: Editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI