Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Vangölü örneği

Mehter gösterisinin ardından tören alanına gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalabalığı selamladı.
 Tarih: 26-08-2019 20:33:06
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Vangölü örneği

                    Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü vesilesiyle Sultan Alpaslan ve ordusundaki tüm kahramanları hürmetle yad ettiğini belirterek, “Bin yıldır gözlerini kırpmadan canını veren tüm şehitlerimize ve gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

Söğüt'te diktiğimiz Osmanlı çınarının dallarını batıda Viyana önlerine, Akdeniz’de Cebelitarık Boğazı'na, güneyde Afrika’nın içlerine kadar uzattık. Bundan bir asır önce Osmanlı'yı hasta adam ilan edip milletimizi yeniden Orta Asya’ya sürmeyi planlayanların heveslerini Çanakkale ile İstiklal Harbimizle kursaklarında bıraktık.

Uzun süre milletimizi kendi iç meseleleriyle uğraştırarak medeniyetinden, tarihinden, kültüründen koparmaya çalışanların senaryolarını boşa çıkardık. Eğer bugün millet olarak, gençlerimizle birlikte Malazgirt Zaferi’ni böylesine bir coşkuyla kutluyorsak, on binler bugün Malazgirt Ovası'nda ise işte bu projeyle birlikte o proje de çökmüştür demektir. Sadece bununla kalmadık, yeni nesillere 2071 vizyonunu miras bırakarak çıtayı daha da yukarı çıkardık. Yarım asır sonra bizler gelemezsek de inanıyorum ki Türkiye her anlamda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak çok daha büyük hedeflere yelken açacaktır” dedi. 

 
  “Bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir” 
  Medeniyetimizin fetih medeniyeti olduğunu dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
  “Bu fetih sadece toprakların, coğrafyaların fethi değil, asıl fetih gönüllerin fethidir. Ecdadımızın asırlar boyunca huzurla, güvenle bir şekilde yönettiği coğrafya bugün zulüm ve sefalet içerisinde kıvranıyor. Hiçbir siyasi veya ekonomik çıkar bizi hakkın yanında yer almaktan, mazluma destek vermekten alıkoyamaz. İşte Diyarbakır’da gördünüz, bir yavrusu kaçırılıp öldürülen, diğer yavrusu da ellerinde olan annenin yaptığı eylemini gördünüz. Öyleyse biz dik duracağız ve bu insanların yavrularının istismarına izin vermeyeceğiz. Bugün Suriye’de katliam var, rejim bir yandan terör örgütleri bir yandan kendilerini destekleyenlerle birlikte her gün masum kanı döküyor. Bugün Kudüs’te, Filistin’de zulüm var. Haydut devlet, 3 dinin kutsallarına ev sahipliği yapan Kudüs’u hoyratça Filistin adım adım işgal etmeye çalışıyor. Bugün pek çok yerde Müslümanlar zulüm altında, Müslümanlara yönelik saldırılar devam ediyor. Daha dün, yakın bir tarihte Balkanlar'dan Karabağlar'a uzanan katliamları unutmadık. Milyonlarca insanın birbirine nasıl kırdırıldığını unutmadık. Irak’ta 2 milyon, Suriye’de 1 milyon ve Afrika’nın Güney Amerika'nın farklı yerlerinde yine milyonlarca insanın çıkar uğruna nasıl katledildiklerini unutmadık. Ellerinden gelse ülkemizde de aynısını yapmak isteyen kara niyetli alçakları da unutmadık. Herkesin bir hesabı olabilir ama en büyük hesap sahibi Allah’tır. Rabbimizin yardımıyla milletimizin duası ve dirayetiyle tüm badireleri geride bırakarak bugünlere geldik.” 


 
  “Sen bu işleri anlamıyorsun, anlamayacaksın” 
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Erdoğan, “Daha düne kadar evlerimizin kapısına kadar getirmek istedikleri mücadeleyi bugün sınırlarımızın ötesine taşımış bulunuyoruz. İnşallah Irak’tan Suriye’ye, Doğu Akdeniz’den diğer bölgelere bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız. Anadolu bizim için büyük davamızın kıtasıdır. Bizim davamız da inşa davası olmuştur. Bin yıldır kan ve terle yoğrulan vatan kıldığımız bu topraklarda yeniden dirilişimize ve güçlü Türkiye davasının inşasına şahitlik edecektir. Malazgirt’te her yıl tekrarladığımız buluşma işte bu büyük vizyonu kafamıza ve kalbimize nakşetmemize vesile olmayı sürdürecektir. Gençler 2023 hedeflerimize sıkı sıkı sahip çıkıyor muyuz? Gazi Mustafa Kemal’in Çanakkale ruhunu yaşatmakta kararlı mıyız? Bu kararlı duruşunuz geleceği teminattır.

 

Türkiye, tarihinden aldığı güçle her alanda büyük bir mücadele içindedir. Bu mücadele öyle kutludur ki her türlü hesabın üstündedir. FETÖ hainleri, bir darbe girişimiyle ülkemizi işgal etmeye yeltendiklerinde, karşılarında tüm korkularını bir tarafa bırakmış, hayatları dahi her şeylerinden vazgeçerek oraya gelmiş bir milleti ve onun temsilcilerini Malazgirt Ovası’nda olduğu gibi karşılarında buldular. İşte aynı kadro aynı bugün Malazgirt Ovası’nda. Burada 15 temmuz darbe girişimi sırasındaki dik duruşu başta olmak üzere her konudaki samimi desteği için huzurlarınızda Sayın Bahçeli’ye ve ekibine teşekkürü bir borç biliyorum. Aynı şekilde bizimle birlikte olan diğer partilere şükranlarımı sunuyorum. Darbe gecesinde bir araya gelen bu ekip, hep birlikte yol yürümeye devam ediyoruz. Bu kutlu yolculukta yer almayanlarla siyasette kültürde sanatta ve pek çok alanda farklı tercihler elbette saygıyla karşılanır. Ancak konu ülkemizin ve milletimizin bekası olunca başka saflarda olanların saygıya layık bir tarafı yoktur.

 

Türkiye terörle mücadele ederken, siz söylemlerinizle onların değirmenlerine su taşırsanız bunun adı başka şey olur. Milletimizin menfaati için Türkiye olarak Suriye sınırı boyunca kurulmak istenen terör koridorunu parçalamak için var gücüyle çalışırken, siz bu tuzakları kuranların arkasından giderseniz bunun adı başka bir şey olur. Ana muhalefetin başındaki ‘Türkiye’nin Orta Doğu'da ne işi var.' Bizlere ülkemizin güneyinde taciz ateşi yapılacak, saldırı olacak, bizim orada ne işimiz var. Sen bu işleri anlamıyorsun, anlamayacaksın. Biz ordayız, orda olmaya devam edeceğiz. Bir taraftan Atatürk’ün partisiyiz diyeceksin, diğer tarafta Misak-ı Milli'yi bilmeyeceksin. Önce tarihi oku. Türkiye Doğu Akdeniz’de siyasi, ekonomik ve askeri olarak yakın tarihinin en çetin mücadelesini verirken, siz farklı tarafların ağzıyla konuşursanız bunun adı başka şey olur" diye konuştu. 


 
  -CHP’ye eleştiri 
  “Bugün CHP ve onun artık eş kuruluşu haline gelen bölücü örgütün destekçisi partinin yaptıkları işte tam olarak budur. Dağda teröristin, denizde Rumun ve diğer tüm platformda karşımızda her kim varsa onun yanında yer alarak Türkiye partisi olamaz. Dün Trabzon’da CHP yönetimine samimi bir çağrı yaptım. Bu partiyi yönetenlerin yerli ve milli çizgiye gelmesini zor görüyoruz ama bu partiye oy veren vatandaşlarımızın mesajlarımızı aldığına inanıyorum. İşte Ege’de, Amerika var, İngiliz var, şu var bu var. Ama orada tek ülke yok. Öyle diyor Bay Kemal. Kimmiş? Türkiye orada yokmuş. Bu zat bakar kör. Bizim orada sondaj gemilerimiz var, sismik araştırma gemilerimiz var. 4 gemi şu an bu çalışmayı yapıyor. Bizim orada fırkateynimiz var, bizim orada silahlı hava araçlarımız var, her an hazır vaziyette. Denizden, karadan her şeyimizle hazırız, görmüyor. Ama bir şeye daha üzülüyorum. Nedir o? Fatih, Yavuz, devasa ay yıldızlı bayrağımız var. Bay Kemal herhalde bizim ay yıldızlı bayrağımızı da bilmiyor. İşte alanda var. Bunu da öğreteceğiz, bunu da öğrenecek.

 

Öyle lafla biz Atatürk’ün partisiyiz demek olmaz. Sen bitmişsin, tükenmişsin, 3-4 belediye almakla bir yere varılmaz. İnşallah milletim şu anda bizim Doğu Akdeniz’de neler yaptığımızın hesabını soracak. Yaşadığımız kritik süreçte milletimin her ferdinin desteğine ihtiyacımız var. Herkes biliyor ki ülkemizin gelecek yarım asır, bir asrının belirleyicisi olacak bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde hangi saikte olursa olsun milletimizin birliğini, beraberliğini bozmaya hakkı yok. İşte biz bunun için sürekli Rabiamızı tekrarlıyoruz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Öyleyse bunun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Kardeşlerim, kalıcı olan geride hangi eserlerin bırakıldığıdır. Ecdat yeri geldiğinde canını, canından aziz bildiği evladını feda etmiştir. Bugün güvenlik güçlerimizi her gün hayatları pahasına bir mücadele içindedir. Şu anda Pençe-1, 2 ve 3, içeride ve dışarıda teröristleri inine kadar kovaladık mı? Kovalamaya devam edeceğiz. Unutmayın, bu arada şehitlerimiz de var. Bizim şehitlerimiz hiç kimseyle mukayese edilmez. Rabbimiz, ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz’. Bizimkiler şehadet şerbetini içenler, Rabbim bizleri de aynı yolda haşretsin.

 

Cumhurbaşkanından başlayarak ülkenin tüm yöneticileri olarak günün 24 saat ülkemize hizmet için çalışıyoruz. Hep birlikte bu gök kubbede bir hoş seda bırakırsak ne mutlu bize. Kardeşlerim Malazgirt’in hemen aşağısında Van Gölü’dür. Van Gölü’nden bir tarafa giderseniz nice sarp dağları aşarak Irak’a, diğer tarafa giderseniz Suriye’ye ulaşırsınız. Sultan Alpaslan’dan sonra nice komundanlar bu güzergahları takip ederek zaferleri görmüştür. Bugün de terör örgütleriyle ve onun arkasındaki güçlerle mücadelemizin zaferini inşallah Malazgirt’te hep birlikte kutlamaya devam edeceğiz. Suriye’de Fırat’ın doğusundan Irak’a sınırımıza kadar olan hat boyunca güvenli bölge oluşturma çabalarımızda mesafe alıyoruz. Bölgedeki hesapların ve sinsi tuzakların çokluğu bizi alsa yolumuzdan alıkoymamıştır, alıkoymayacaktır. Hiç endişe etmeyiniz. Şu an Savunma Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, jandarma kuvvetlerimiz, güvenlik güçlerimiz bu yolda devam ediyor. Birilerinin dokunulamaz, girilemez dediği pek çok sorun gibi Fırat’ın doğusundaki meseleyi de hal yoluna koyuyoruz. Her konuda olduğu gibi bu hususta da önceliğimiz diyalogdur. Bir netice alırsak ne ala, ama isteğimiz dışında bir yola zorlanırsak, tüm hazırlıklarımız tamamdır. Kendi planlarımızı hayata geçireceğiz. İHA, SİHA ve helikopterlerimiz bölgede, çok yakında kara birliklerimizin de bölgeye giriş yapmasını bekliyoruz. Hava harekatı unsurlarımızla sınırlarımızın ötesine geçtiğimizde durumu çok yakında görme ve sürecin geleceğini belirlemeye imkanına kavuşacağız. Suriye sınırımızı teröristlerden temizlemeye konusundaki kararlılığımızı artık hiç kimsenin test etmeyeceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı. 


 
  “Kimse bizi engelleyemeyecektir” 
  İdlib hattında rejimden kaynaklanan sıkıntılar olduğunu dile getiren Erdgan, “Putin ile yakından istişare ettik. Görüşmelerimiz olacak, inşallah bu sıkıntıları ortadan kaldıracağız. Irak tarafından da çok önemli adımlar atıyoruz. 35 yıldır ülkemize yönelik saldırıların merkezi olarak kullanılan bölgeleri kalıcı şekilde güvenli hale getiriyoruz. Operasyonların sebebi bu. Irak merkezi hükümeti ve kuzeydeki yönetimin yanında İran’la da işbirliği halindeyiz. Bu operasyonlar herkes açısında olumlu neticeler doğuracaktır. Doğu Akdeniz’deki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kimse bizi engelleyemeyecektir. Bu tür çalışmalar kararlılık da devam ediyor, edecektir. Ekonomiden altyapıya kadar ülkemizin ihtiyaçlarını kesintisiz yerine getiriyoruz. Hafta sonu Artvin’de Yusufeli Barajını yerini inceledik. Muhteşem bir eser. 2 milyar 200 milyon kw enerji üretecek bir baraj yapıyoruz. Önümüzdeki yıl bu zamanlarda barajın su tutmaya başlayacağını göreceğiz. Bir yıl sonra da sadece enerji değil içme suyu kullanımını da göreceğiz. Artvin bizim için bir barajlar şehri. Eskinden bizimle dalga geçiyorlardı, ne diyorlardı? ‘Su akar Türk bakar.’ Şimdi ne diyoruz, su akar Türk yapar” şeklinde konuştu. 


  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, bakanların katıldığı kutlama programı daha sonra sona erdi. 

 

  Editör: vandahaber   Kaynak: İHA
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 11 6 2 3 20 11 21 +9
2 Fenerbahçe 11 6 3 2 21 12 20 +9
3 Alanyaspor 10 5 1 4 19 11 19 +8
4 Galatasaray 11 5 2 4 13 9 19 +4
5 Yeni Malatyaspor 10 5 3 2 24 12 17 +12
6 Trabzonspor 10 4 2 4 19 13 16 +6
7 İstanbul Başakşehir 10 4 2 4 16 12 16 +4
8 Beşiktaş 10 4 3 3 13 13 15 0
9 Gaziantep FK 11 4 4 3 16 21 15 -5
10 Çaykur Rizespor 11 4 5 2 11 18 14 -7
11 Konyaspor 11 3 4 4 12 16 13 -4
12 Kasımpaşa 11 3 5 3 16 18 12 -2
13 Göztepe 10 3 4 3 9 11 12 -2
14 Denizlispor 10 3 5 2 9 12 11 -3
15 Antalyaspor 11 3 6 2 11 20 11 -9
16 Gençlerbirliği 11 2 5 4 15 16 10 -1
17 MKE Ankaragücü 10 2 5 3 7 15 9 -8
18 Kayserispor 11 1 6 4 10 21 7 -11
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 10 6 2 2 16 11 20 +5
2 Fatih Karagümrük 11 5 2 4 16 10 19 +6
3 Akhisarspor 11 5 3 3 13 10 18 +3
4 BB Erzurumspor 11 5 3 3 11 8 18 +3
5 Menemenspor 11 5 4 2 12 12 17 0
6 Balıkesirspor 10 5 3 2 14 9 17 +5
7 Ümraniyespor 10 5 3 2 18 11 17 +7
8 Bursaspor 10 6 3 1 15 13 16 +2
9 Altay 11 4 4 3 16 15 15 +1
10 Keçiörengücü 10 3 1 6 7 6 15 +1
11 İstanbulspor 11 2 3 6 17 18 12 -1
12 Adana Demirspor 11 2 3 6 13 11 12 +2
13 Giresunspor 11 3 5 3 11 17 12 -6
14 Osmanlıspor FK 11 4 6 1 14 18 10 -4
15 Boluspor 10 2 5 3 10 12 9 -2
16 Adanaspor 10 1 4 5 12 17 8 -5
17 Altınordu 10 1 6 3 9 17 6 -8
18 Eskişehirspor 11 3 7 1 16 23 1 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa FK 11 10 0 1 36 10 31 +26
2 Samsunspor 11 7 0 4 21 4 25 +17
3 Yeni Çorumspor 11 7 3 1 17 12 22 +5
4 Afjet Afyonspor 11 6 3 2 20 11 20 +9
5 Sancaktepe Bld 11 6 4 1 19 8 19 +11
6 Zonguldak Kömürspor 11 5 3 3 14 9 18 +5
7 Hekimoğlu Trabzon 11 5 4 2 22 20 17 +2
8 Pendikspor 11 5 4 2 14 12 17 +2
9 İnegölspor 11 5 5 1 15 10 16 +5
10 Sarıyer 11 4 3 4 12 11 16 +1
11 Tarsus İdman Yurdu 11 5 5 1 9 16 16 -7
12 Kırklarelispor 12 3 5 4 8 18 13 -10
13 Gümüşhanespor 11 3 6 2 12 16 11 -4
14 Amed Sportif 11 2 4 5 7 12 11 -5
15 Hacettepe Spor 11 3 6 2 9 22 11 -13
16 1922 Konyaspor 11 3 8 0 11 19 9 -8
17 Başkent Akademi FK 12 2 8 2 12 18 8 -6
18 Şanlıurfaspor 11 0 10 1 1 31 14 -30
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 11 7 1 3 21 11 24 +10
2 24 Erzincanspor 12 6 1 5 16 7 23 +9
3 Artvin Hopaspor 11 6 1 4 22 10 22 +12
4 Karaköprü Belediyespor 11 5 0 6 11 3 21 +8
5 Buca FK 12 6 5 1 16 18 19 -2
6 68 Aksaray Belediyespor 11 5 3 3 13 5 18 +8
7 Çatalcaspor 11 4 2 5 13 11 17 +2
8 Çankaya FK 11 4 3 4 13 11 16 +2
9 Sultanbeyli Bld. 12 3 4 5 10 10 14 0
10 Şile Yıldızspor 11 3 4 4 9 9 13 0
11 Düzcespor 11 3 4 4 5 8 13 -3
12 Silivrispor 11 3 5 3 12 13 12 -1
13 Erzin Spor Kulübü 11 2 3 6 9 10 12 -1
14 Yomraspor 12 2 4 6 8 12 12 -4
15 Yeni Orduspor 11 1 2 8 3 6 11 -3
16 Kızılcabölükspor 11 2 4 5 11 16 11 -5
17 Tokatspor 11 0 8 3 6 20 3 -14
18 Manisaspor 11 0 8 3 6 24 3 -18
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/11/2019 Göztepe vs Yeni Malatyaspor
 10/11/2019 Trabzonspor vs Alanyaspor
 10/11/2019 Beşiktaş vs Denizlispor
 10/11/2019 İstanbul Başakşehir vs MKE Ankaragücü
 22/11/2019 Galatasaray vs İstanbul Başakşehir
 23/11/2019 Denizlispor vs Çaykur Rizespor
 23/11/2019 MKE Ankaragücü vs Trabzonspor
 23/11/2019 Konyaspor vs Beşiktaş
 24/11/2019 Kayserispor vs Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/11/2019 Keçiörengücü vs Adanaspor
 10/11/2019 Ümraniyespor (H:1) vs Hatayspor
 10/11/2019 Boluspor vs Bursaspor
 10/11/2019 Balıkesirspor vs Altınordu
 22/11/2019 Adanaspor vs Giresunspor
 23/11/2019 Fatih Karagümrük vs Ümraniyespor
 23/11/2019 Eskişehirspor vs BB Erzurumspor
 23/11/2019 Bursaspor vs Keçiörengücü
 24/11/2019 Hatayspor vs İstanbulspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/11/2019 Kahramanmaraşspor vs Bandırmaspor
 10/11/2019 Sivas Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 10/11/2019 Van Spor vs Eyüpspor
 10/11/2019 Ankara Demirspor vs Elazığspor
 10/11/2019 Ergene Velimeşe vs Kırşehir Belediyespor
 10/11/2019 Etimesgut Belediyespor vs Kastamonuspor
 10/11/2019 Kardemir Karabükspor vs Sakaryaspor
 10/11/2019 Uşak Spor vs Tuzlaspor
 16/11/2019 Tuzlaspor vs Ankara Demirspor
 10/11/2019 Ergene Velimeşe - Kırşehir Belediyespor Kırşehir Belediyespor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Kırşehir Belediyespor yenilmez
 16/11/2019 Tuzlaspor - Ankara Demirspor Tuzlaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Tuzlaspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/11/2019 Artvin Hopaspor vs Erzin Spor
 10/11/2019 Yeni Orduspor vs Silivrispor
 10/11/2019 Çatalcaspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 10/11/2019 Kızılcabölükspor vs Şile Yıldızspor
 10/11/2019 Manisaspor vs Düzcespor
 10/11/2019 Serik Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
 10/11/2019 Tokatspor vs Çankaya FK
 16/11/2019 Çankaya FK vs Sultanbeyli Bld.
 16/11/2019 Silivrispor vs Serik Belediyespor
 10/11/2019 Çatalcaspor - 68 Aksaray Belediyespor Çatalcaspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Çatalcaspor yenilmez
 10/11/2019 Çatalcaspor - 68 Aksaray Belediyespor 68 Aksaray Belediyespor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  68 Aksaray Belediyespor yenilmez
 10/11/2019 Kızılcabölükspor - Şile Yıldızspor Şile Yıldızspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Kızılcabölükspor yenilmez
 10/11/2019 Kızılcabölükspor - Şile Yıldızspor Kızılcabölükspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Şile Yıldızspor yenilmez
 16/11/2019 Çankaya FK - Sultanbeyli Bld. Çankaya FK ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Çankaya FK yenilmez
 16/11/2019 Silivrispor - Serik Belediyespor Serik Belediyespor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Serik Belediyespor yenilmez
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI