Batman’ın Hasankeyf İlçesinde Yepyeni Bir Konut İnşaatı!

Batman’ın tarihi değerleri ile ünlü olan egzotik ilçesi Hasankeyf’te, büyükşehir belediyesi tarafından desteklenen başarılı bir projeye imza atılıyor.
 Tarih: 14-02-2019 22:33:39
Batman’ın Hasankeyf İlçesinde Yepyeni Bir Konut İnşaatı!

 Yapılan açıklamalara göre Hasankeyf’in genişletilen alanında yerlilerin yaşayabileceği, tarihi esintilere oldukça yakın olan konut inşaatları başlatılacak. Bu yeni konut inşaatı ise oldukça geniş bir alanı kapsayacak.

Hasankeyf ilçesinde yeni tarihi eserlerin keşfi ile birlikte bazı alanlar boşaltılmıştı. Boşaltılan bu alanlarda yaşayan kişiler ise geçici evlerine alınmıştı. O günden sonra tarihi eserleri ve kültür miraslarını korumak amacı ile gerçekleştirilen faaliyetlere bir yenisi eklendi ve civarda yaşayan bireylerin bu süreçten dolayı kesinlikle mağdur olmamasını sağlamak amacı ile yepyeni bir yaşam alanı ortaya çıkarıldı. Hasankeyf’in yeni yerleşim yerine yapılacak olan konutlar için belediyenin ilk işi ise bir medyaya kapalı ihale yapmak oldu. İhalenin sonuçlarına göre burada yapılacak olan konutların hangi şirket tarafından inşa edileceğine karar verilmiş olacak. İhalenin sonuçlarından sonra ise projesi tamamen hazır olan Hasankeyf konutlarının yapımı hızlanacak.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Hasankeyf’te yapılacak olan bu konutların inşasının hızlı bir şekilde tamamlanması planlanıyor. Bu sayede, bu bölgede yaşamak isteyen herkes en kısa zamanda hayallerine kavuşmuş olacaklar. Bölgede yapılacak olan toplam konut sayısının ise tam 710 olduğu belirlendi. Sayı belirlenme sürecinde yapılan istişarelerde başta karar verilen sayı 530 civarı idi. Daha sonra bölgede yaşamak ya da yatırım yapmak isteyecek kişiler de düşünülerek bu sayının arttırılmasına karar verilmişti. Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde gerçekleştirilecek olan bu inşaattan sonra Hasankeyf bir anlamda yeniden doğmuş olacak.

Yapılan açıklamalara göre inşaat süresince ilçenin tarihi ve doğal dokusuna kesinlikle zarar verilmeyecek yapılar ortaya çıkarmaya çok dikkat edilecek. Bu sayede ilçede yaşam kalitesi güçlendirilirken, bir yandan ise bölgenin tarihi değeri artmaya devam edecek ve bu da bölgedeki turistik tesislerin de değer kazanmasına sebep olacak.

Van’ın İpekyolu Belediyesi’nde Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde gelişmekte olan ve belediyecilik faaliyetlerine önem veren şehirlerden bir tanesi olan Van’da son üç ya da dört yıldır kentsel dönüşüm haberleri hızlanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde gelen haberlere göre ise Van’ın İpekyolu ilçesinde kentsel dönüşüm inşa çalışmalarının başlayacağı sinyali verildi. İpekyolu Belediyesi’nde bulunan çarpık kentleşmenin ve yanlış yapılaşmanın insan sağlığına bir tehdit oluşturduğunu belirten uzmanlar bölgede acil bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarının gerçekleşmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

 

Van Büyükşehir Belediyesi ise bunun için yakın zamanda adım attı. İpekyolu Belediyesinde bulunan ve çarpık bir şekilde imar halinde olan yapılan teker teker kentsel dönüşüme girecekleri tarihleri belirleyen Büyükşehir Belediyesi, en kısa zaman içerisinde bu bölgelerdeki yapıların yıkılarak yeniden yapılacaklarını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının resmi olarak başlayacağı tarih ise henüz belirlenmedi. Belediyenin açıklamalarına göre kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılarak yeniden yapılacak olan bireylerin bir kısmına geçici ev sağlanabilecek olsa da, tamamı için bu durum geçerli olmayabilir. Dolayısıyla bölgede kiralık ev arayışları başlamış oldu. Belediyenin kiralık evlerin kiralarını karşılayabileceği belirtildiyse de bu konu hakkında henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.

 

Vanda satılık daire arayışında olan pek çok kişi, Flatfy üzerinden aramalarına başladı bile. Eğer siz de gittikçe gelişmekte olan ve emlak konut değeri açısından ciddi bir potansiyeli olan bu şehirde yatırım yapmak istiyorsanız Flatfy üzerinden ilan araması yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede en kısa süre içerisinde sizin için en uygun olan konutu bulabilirsiniz!

 

Etiketler
  Editör: vandahaber   Kaynak: editör
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BÖLGE Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI