75.Türkiye Jeoloji Kurultayı Yapılacak

Türkiye Jeoloji Kurultayı’nın yetmiş beşincisi 10–14 Nisan 2023 tarihleri arasında MTA Genel Müdürlüğü Kültür Sitesi`nde gerçekleştirilecektir.

75.Türkiye Jeoloji Kurultayı Yapılacak
Yayınlama: 22.01.2023
A+
A-

Ülkemizin yerbilimlerinde, 1947 yılından günümüze kadar gerçekleştirilen en köklü ve saygın bilimsel organizasyonu olan Türkiye Jeoloji Kurultayı’nın yetmiş beşincisi 10–14 Nisan 2023 tarihleri arasında MTA Genel Müdürlüğü Kültür Sitesi`nde gerçekleştirilecektir.

Düzenleme Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada,” Sürekli artan Dünya nüfusu ve teknolojideki gelişim ile buna bağlı tüketim ihtiyacının arttığı, taleplerin değiştiği günümüzde, ekonomik faaliyetlerin devam etmesi için doğal kaynakların temininin sürekliliği hayati öneme sahiptir.”

“2022 yılının başından itibaren Rusya-Ukrayna örneğinde olduğu gibi yakın coğrafyamızda yaşanan çatışmalar, petrol, gaz, kömür, jeotermal, metalik veya endüstriyel hammaddeler gibi jeolojik kökenli kaynaklara olan talebin baş döndürücü bir hızla artmasına ve, Ortadoğu ve Akdeniz başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde ekonomik kriz ve istikrarsızlıklar tetikledi. “

“Bu olguların ana nedenlerini tartışmak ve detaylandırmak amacıyla Kurultayımızın bu yılki ana teması ‘Jeolojik Kaynakların Sürdürülebilir Kalkınmadaki Rolü’ olarak belirlenmiştir. Jeolojik kökenli kaynaklara ve varlıklara sahip olmak tarih boyunca ülkeler ve toplumlar için her zaman stratejik öneme sahip olmuştur ve bu durum günümüz dünyası için giderek daha da önem kazanmaktadır. Doğal hammadde kaynakları açısından zengin ülkeler, özellikle bu kaynakları kamusal yarar çerçevesinde toplum kullanan ülkeler, toplumsal, sosyal, ekonomik açıdan gelişmiş ülkeler olarak değerlendirilmektedir.”

“75. Türkiye Jeoloji Kurultayımızda; bulunduğumuz coğrafya ve çevresinde emperyalist ülkelerin kaynak paylaşımı savaşlarının, ülkemize etkileri ile jeolojik kaynak ve varlıklarımızın aranması, araştırılması, bulunması, işletilmesi ve yönetilmesi süreçlerinde yer alan biz jeoloji mühendislerinin, ülke kalkınmasındaki rolü ve önemini topluma ve yöneticilerine doğru ve etkili anlatılmasını sağlamak önde gelen amacımızdır.”

“Düzenleme Kurulu olarak, aklın ve bilimin rehberliğinde her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü, Kurultayımızın ise 75’inci yılı olması nedeniyle, daha bir anlam ifade eden Kurultayımıza tüm bilim insanları ve uygulayıcılarını davet ediyoruz. Meslektaşlarımızın sunacağı çalışmalar ile 75. Kurultayımızın yerbilimleri camiasına yakışır biçimde başarılı olacağına ve toplumun karşı karşıya kaldığı sorunları çözme yeteneğini bir kez daha gözler önüne sereceğine olan inancımız tamdır.”

“Kurultay içerisinde düzenlenecek olan özel oturum, sergi, panel, teknik gezi veya sosyal etkinliklere katılımınızdan dolayı mutluluk duyacağımızı tekrar ifade etmek isteriz. Aklın ve Bilimin toplumsal yaşamın her alanında hak ettiği yeri alması gerektiğini düşünen herkesi 75. Türkiye Jeoloji Kurultayı’na bekliyoruz…”

Kaynak: HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.