Bugun...

Yenidoğan Canlandırma Eğitimi

Yenidoğan ölüm nedenleri içinde doğum asfiksisi, prematüre ve konjenital anomaliler ön plana çıkmaktadır.

 Tarih: 16-03-2018 17:37:55

Yenidoğan Canlandırma Eğitimi

 

Tüm dünyada her yıl dört milyon bebek doğumdan sonraki ilk bir ay içinde hayatını kaybetmektedir. Bunların üç milyonu ise ilk hafta içerisinde hayatını kaybetmektedir.

 

Yenidoğan ölüm nedenleri içinde doğum asfiksisi, prematüre ve konjenital anomaliler ön plana çıkmaktadır. Doğum asfiksisi dünyada her yıl gerçekleşen dört milyon yenidoğan ölümünün %23’ünü oluşturmaktadır.

 


Asfiksiden ölümlerin önemi, bu ölümlerin önlenebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde ve İlimizde asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla  doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması hedeflenerek  Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir. 


Bu kapsamda Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Birimince 13-14-15 Mart 2018 tarihlerinde SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum ve Yenidoğan servislerinde çalışan ebe ve hemşirelere yönelik Üreme Sağlığı NRP Eğitimi yapılmıştır.

 


Eğitime  Prof. Dr. Ercan Kırımi ve İlimizdeki eğitimciler eğitimci olarak katılmışlardır. Eğitim programının son günü olan 15 Mart 2018'de programda başarılı olan katılımcılara İl Sağlık Müdür Vekili Op. Dr Bahadır Öndeş, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer Bilici ve SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Mehmet Parlak tarafından sertifikaları verilmiştir.

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI