Bugun...
SON DAKİKA

SKUNK Uyuşturucu Maddesi

 Tarih: 05-09-2017 10:49:00
Yaşar Adıyaman

Uyuşturucu tacirlerinin insanlığı zehirlemek için geliştirdikleri Jamaika, flakka, metafetamin ve bonzaiye bir yenisi daha eklendi.

 

 Bu madde, esrardan 20 kat daha tehlikeli olan Skunk’ın esrardan farklılığı hibrid bir tohumdan elde edilmesidir. Esrarın aktif maddesi olan THC (Tetrahidrokannabiol) , esrar bitkisinde birbirinin ayna görüntüsü iki değişik şekilde oluşur. Bunlardan biri çok etkin diğeri ise etkisizdir ve esrar bitkisinde (hint keneviri) bu her ikisi değişik oranlarda bulunur. İşte hibrid tohumla bu THC nin etkili miktarını çok arttıran bir çeşit oluşturulmuştur. Yani şeker oranı daha yüksek hibrid pancar tohumu yaratmak gibi. Normal esrarda % 2-4 THC varken, Jack Herer , Super-skunk, Northern Lights, Early Girl gibi hibrid tohumdan üretilen esrarlarda % 20 oranına kadar THC bulunabilir.

 

Güçlü etkisinden dolayı etkisinin çabuk başladığı ve halüsinasyon yaptığı bildirilmektedir. Yoğun kaygı, panik ve kusma yapıcı etkisi (özellikle ilk kullanıcılarda)bulunmaktadır. Ayrıca mizaç yükselmesi, normalden farklı hissetme, pelteleşme, zaman ve yer algısının değişimi, paranoya, iştah artışı da yapmaktadır. Güçlü esrar çeşitlerinde olduğu gibi, Şizofreniye kadar varabilen akıl hastalıklarına neden olmaktadır. Beyin kimyasını değiştiren ve bozan her madde kişide değişikliklere, hatta kişilik değişikliklerine bile neden olur.


 

‘Kokarca’ bitkisi olarak bilinen skunk, ağır ve kötü bir kokuya sahip. Skunk maddesi melez bir niteliğe sahip. Skunkın tohumu, esrarın hammaddesi hint kenevirinin laboratuvar ortamında başka uyuşturucularla hibritlenmesiyle geliştiriliyor. Uyuşturucu satıcıları, skunkı ‘kimyevi değil, organik’ diyerek kurbanlarına pazarlıyor.

 

Türkiye’de ilk defa 2014 yılında görülen maddenin uyuşturucu tezgahlarında satışı da hızla yaygınlaşıyor. ‘Skunk’ın yayılmasının, bonzaiye olan rağbetin azalmasından kaynaklandığını söylüyor satıcılar ve uzmanlar…

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak yetiştirilen Hint keneviri; bölgede terör olayları neticesinde güvenlik güçlerinin önlemlerini artırması ve batı illerine sevkiyatın güçleşmesiyle zehir tacirleri dış ülkelere yöneldi. Bu yüzden de 'skunk' ile tanıştı ülkemiz. Bonzai, jamaika gibi maddeler sentetik.

 

Ama “skunk” tamamen bitkisel! Gençlere de, "Bonzai kimyevi olduğu için öldürüyordu, bakın size organik esrar” diyerek sunuyorlar.

 

Uyuşturucu bağımlıları da "Zehirlensek bile kimyevi maddeden olmasın" diyerek kendilerini aldatıyorlar. Ancak bu maddenin aşırı güçlü ve etkili olduğunu bilmiyorlar.

 

İngiltere’de yıllardır iklim sebebiyle esrarın hammaddesi Hint keneviri yetişmiyor. Laboratuvar ortamında geliştirilen skunk bu ülkede de yetiştiriliyor. ‘Skunk’ İngiltere’de uyuşturucu pazarının yüzde 80’ini oluşturuyor.

 

İngiltere’deki yasa çalışmasının ülkemizde model olarak alınması, bu zehirle mücadelede büyük önem arz ediyor. Uyuşturucunun yayıldığı ülkede polis skunk ele geçirdiği zaman suç statüsünde olmadığı için ne yapacağını şaşırıyordu. Yeni uygulamada ise söz konusu madde, yasa dışı yollardan üretimi yapıldığı için cezai işlem uygulanacak. Uzmanlar benzer bir cezanın ülkemizde de uygulanmasını istiyor.


Öyle görünüyor ki; laboratuar ortamında skunk, flakka, Jamaika ve bonzai ye benzer birçok madde daha üretecekler. Bizim amacımız bu maddelerden haberdar olmanızdır. Ve bu konuda daha dikkatli ve duyarlı davranmanızı istaraham ediyoruz.

 

Geleceğimize sahip çıkmak için başta sigara olmak üzere bağımlılık yapan her türlü uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durmanız ve bilinçli bir toplum olarak duyarlılığınızı ortaya koymanızdır. Bu vesile ile başta aile olmak üzere toplumun her kesimi, madde bağımlılığı başta olmak üzere teknoloji bağımlılığı ve diğer bağımlılıklara karşı daha hasas olmanızı istiyoruz…

İnsanlık için kutsal bir görevdir.
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI