Bugun...

Sen Çok Değerlisin

 Tarih: 15-08-2016 22:32:00
Ümmiye Yılmaz Erçevik

VAN HABER - Çocuğunuza en son ne zaman iyi ki varsın diyerek sımsıkı sarıldınız. Seni dünyaya bizim için hediye olarak gönderildin. Sen çok değerlisin sözleriyle sevginizi gösterdiniz. Aslında çocukları büyütürken yaşadığımız ve diğer tüm sorunların kaynağı onlara yeterince sevdiğimizi gösteremememiz olduğunun artık farkına varmalısınız.

 

***

Çocuğunuza sarılmak, onu övmek ve sevdiğinizi söylemek iyi davranışlar geliştirmesini sağlar. Eğer çocuğunuz olumsuz bir davranış sergilerse, yalnızca davranışını eleştirin, çocuğunuzu değil. Nitekim birçok ebeveyn bu durumu daha da ilerletip çocuklarını uzun bir zaman zedeleyecek kelimeler sarf ediyorlar.

 

 

 “Seni görmek istemiyorum”, hepsinin en kötüsü “seni artık sevmiyorum” gibi cümleler çocukları oldukça fazla incitir, sonraki yaşamlarında ilişkilerini olumsuz etkiler. Onlarla konuşurken ve duygularımızı ifade ederken bu tarz sert cümleler kullanırsak aramıza sadece büyük uçurumlar kazarız.

 

***

Günümüz çalışma koşullarında aile bireylerinin birbirlerine vakit ayırmaları oldukça zor. Bu nedenle birçok ebeveyn sadece birkaç sosyal aktivitede çocuklarının yanında olabiliyorlar. Çocuğa daha fazla zaman ayırabilmek için tüm aile bireylerinin akşam yemeği dahil paylaşılabilecek tüm ortamlarda bir araya gelmesi ve bunu çoğaltacak tutumlar geliştirilmesi önem taşıyor. Yemekte bir araya gelmek, yaşadıklarını paylaşmaya önemli bir fırsat tanır. Ayrıca çocuklar haftanın belli günlerinde sosyal aktivitelere anne ve babalarının eşliğinde gidebilirler. Örneğin perşembe öğleden sonra kütüphaneye babasıyla giderken, cuma akşamları yüzmeye annesiyle gidebilir. Çocuğunuzu planlarınıza dahil etmeye çalışın.Çocuğunuz sürekli size bakarak hayatta nasıl var olması gerektiğini öğrenir, konuşmalarınız ve davranışlarınızı izleyerek sizi tekrar eder. Çünkü çocuğunuz için en iyi model sizsiniz.

 

Eğer çocuklarınıza saygı, şefkat, dürüstlük, sıcakkanlılık, cömertlik gösterirseniz ve böyle davrandıklarında onları takdir ederseniz, bu davranışları sergilemelerini sağlayabilirsiniz. Çocuklarınız herhangi bir zamanda yanınıza gelip konuşmak ya da soru sormak istediğinde onlara zaman ayırın, sabırla dinleyin. Her soruya cevap vermeye çalışın. Çocuklar meraklıdır. Eğer anne baba bu merakı gidermezse başkaları bu işi yapacaktır. Cevaplar ders verir biçimde olmamalı, mümkünse kısa ve somut olmalıdır. Cevabını bilinmeyen soru ile karşılaşıldığında bu cevabı bulmak için gerekli çabanın içine girmek gerekir.

 

 

Eğer, çocuklarınız sizinle konuşmaya geldiğinde sürekli “şu an uygun değilim” yanıtı ile karşılaşırlarsa hayal kırıklığına uğrayıp kendisinin hiçbir zaman birinci öncelikte olmadığını ve önemsiz olduğunu düşünebilir. Çocuklara zaman ayırmak ile ilgili bilinen güzel bir hikaye sizlere anlatmak istiyorum.

 

***

Adam yorgun argın eve döndüğünde beş yaşındaki oğlunu kapının önünde beklerken buldu. Çocuk babasına:

- Baba bir saatte ne kadar para kazanıyorsun? diye sordu.

Zaten yorgun gelen adam:

-  Bu senin işin değil diye cevap verdi.

Bunun üzerine çocuk:

- Babacığım lütfen, bilmek istiyorum. diye üsteledi.

Adam:

- İlla da bilmek istiyorsan 20 milyon diye cevap verdi.

Bunun üzerine çocuk:

-Peki bana 10 milyon borç verir misin? diye sordu.

Adam iyice sinirlenip:

- Benim, senin saçma oyuncaklarına veya benzeri şeylerine ayıracak param yok. Hadi derhal odana git ve kapını kapat. dedi.

Çocuk sessizce odasına çıkıp kapıyı kapattı. Adam sinirli sinirli:

- Bu çocuk nasıl böyle davranmaya cesaret eder?diye düşündü.

Aradan bir saat geçtikten sonra adam biraz daha sakinleşti ve çocuğa parayı neden istediğini bile sormadığını düşündü. Belki de gerçekten lazımdı. Yukarı çocuğun odasına çıktı ve kapıyı açtı. Yatağında olan çocuğa:

- Uyuyor musun? diye sordu.

Çocuk cevap verdi:

- Hayır

- Al bakalım istediğin 10 milyon. Sana az önce sert davrandığım için üzgünüm. Ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim.

Çocuk sevinçle haykırdı:

- Teşekkürler babacığım...

Yastığının altından diğer buruşuk paraları çıkardı. Adamın suratına baktı ve yavaşça paraları saydı. Bunu gören adam iyice sinirlenerek:

- Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun? Benim senin saçma çocuk oyunlarına ayıracak vaktim yok!  diye kızdı.

Çocuk:

- Ama yeterince yoktu dedi ve paraları babasına uzattı, İşte 20 milyon... Bir saatini alabilir miyim?"

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI