Bugun...

Pozitif Ayrımcılık Kadınlara İyi Gelmeyebilir…

 Tarih: 03-05-2017 23:34:00
Ümmiye Yılmaz Erçevik

              Kadınların sosyal hayata katılabilecekleri en önemli alanlardan biri de iş yaşamı. Bu bağlamda kadınların iş yaşamına katılımı amacıyla memleketimizde iş yaşamında önemli pozitif ayrımcılık niteliğinde haklar getirilmiş bulunuyor. Ama önemli eksikler de var.

 

Bu eksiklikler zamanla büyüyerek kadınların işsiz kalabilme risklerini taşımaktadır. Çünkü sorun istemeyen erkek işverenler kadınlar yerine eleman seçiminde erkek tercih etmeye yönelmektedirler.

 

Bol izin alan ve sürekli doğum yapma riski olan kadınlar yerine özellikle özel sektör erkek eleman çalıştırma yoluna yönelebilir. Kadınların sürekli izin kullanmaları işyerine adaptasyonlarını da geciktirmektedir. İzin konusu yerine doğan çocukların bakım ve kreş konularında destek verilmelidir.

 

Birçok çalışan kadının sahip olduğu haklar nelerdir? Onlara biraz değinmiş olursak;

 

Hamile kadınlara izin hakkı!

Hamile çalışanlar doğumdan önce sekiz doğumdan önce sekiz toplam on altı hafta, çoğul gebelik halinde ise 18 hafta analık izni alıyor. Bu sürede, en az doksan gün sigortası olan kadına Sosyal güvenlik kurumu tarafından doğum ödeneği de veriliyor. Üstelik bu süreler yıllık izin hesaplanırken çalışılmış gibi kabul ediliyor. Kaçıncı haftada olursa olsun hamilelik süresince kadın işçiye doktor kontrolüne gitmesi için izin verilmesi zorunludur. Doktor gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılma hakkı var. Bu durumda işçinin ücretinde bir indirim yapılamıyor.

 

Doğum yapan kadına emzirme hakkı verildi!

Uzmanlar İş Kanunumuza göre, doğum sonrasında kadınlara çocuğu bir yaşına gelene kadar günlük bir buçuk saat emzirme izni verilmesi zorunlu hale geldiğini belirtiyor. Bu izni kadın isterse kendisi birleştirebiliyor. İşyeri ve ev mesafesi uzakta bulunan kadınlar için bu hak bir kaosa dönüşebiliyor. İşin bölünmesi özellikle erkek işverenlerde rahatsızlık uyandırıyor.

Doğum yapan kadına, kendisi veya eşi sigortalı ise ve doğumdan önce yüz yirmi gün sigortası varsa, Sosyal güvenlik kurumu emzirme ödeneği de veriyor. Halk arasında “süt parası” olarak anılan bu ödenek 2016 yılı için 122 TL olarak belirlenmiş durumda. Doğum sonrasında kadınlara isterse altı aya kadar ücretsiz izin alabilme hakkı da İş Kanunumuzda var. Memur kadınların ise çok daha uzun yaklaşık iki yıla kadar izin hakları bulunmaktadır.

 

Doğum yapan kadına Part Time Çalışma Hakkı Getirildi!

Kadınlara doğum sonrası part-time çalışma hakları getirildi. Annelik izninin bitiminden itibaren kadın işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumunda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin veriliyor. Çoğul doğum hâlinde bu sürelere otuzar gün eklenmektedir. Çocuğun engelli doğması hâlindeyse bu süre üç yüz altmış gün olarak uygulanmaktadır. Bu sürelerde kadın yarım çalışmasına karşın ücretinin yarısını devlet karşılıyor.  Üstelik üç yaşından küçük çocuğu evlat edinenlerin de ayni hakları bulunuyor. Dahası son yapılan düzenlemeler ile kadınlara çocuğu ilkokul çağına gelene kadar yarım ücret alarak part-time çalışma hakkı da getirildi. Eğer kadın isterse işvereni bunu kabul etmek zorunda, iş akdini bu gerekçe ile feshedemiyor.

 

Part time çalışmak isteyen kadınların işyerindeki konumları değiştiriliyor. Daha basit işlere verilebiliyor. Kadının işyerinde yükselmesi de bu uygulama ile önlendiğini düşünüyorum. Ülkemizde iş hayatında kadın istihdamının bu da ileriki dönemlerde gerilemesine sebebiyet verecektir diye düşünüyorum.

 

Kadınlara Erken Emeklilik Hakkı Verildi!

Sosyal güvenlik sisteminde kadınlara erkeklerden daha az gün çalışarak ve daha az prim ödeyerek emekli olma hakkı verildi. Bu bağlamda 1 Ekim 2008 sonrasında sigortalı olanlardan erkekler 60 yaşını doldurmuş ise emekli olabilirken bu kadınlarda 58 olarak uygulanıyor.2047 yılı sonuna kadar emekli olan kadınların uzmanlar tarafından kademeli sisteme göre erkeklerden daha düşük yaşlarda emekli olabilecekleri söyleniyor.

 

Engelli Çocuğu Olan Kadınlar Erken Emekli Olabilecekler!

Kadınlara özel bir erken emeklilik hakkı da özürlü çocuğu olanlar için geçerli. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunan anneler erken emekli olabilecekler.

Doğum Borçlanması Yapma Hakkı Var!

Kadınların emekliliklerine “doğum borçlanması” getirildi. Kadınlar her bir doğumları sonrasında geçen ikişer yıl boyunca çalışmamış olmaları ve bu sürede çocuğunun yaşamış olması şartıyla borçlanma yapabiliyorlar. Doğum borçlanması eskiden iki çocuk için yapılabilirken bu geçen yılki torba yasa ile üç çocuğa çıkartıldı. Böylece kadınlar doğumlarını borçlanarak toplamda altı yıla kadar emeklilik günü kazanabileceklerdir.

Kadınlara verilen bu hakların onları çalışma hayatından uzaklaştırmadan bebek bakımlarını kolaylaştırıcı yönde olmalıdır diye düşünüyorum. Yoksa ileriki dönemlerde bir kısım bayan ya çalışmak istemeyecektir ya da erkek eleman tercih edilmeye başlanacaktır. Çünkü kadınlar bu yapılan uyarlamalarla işyerinden uzak bol izinli zaman geçirirlerken asgari ücretin 1400 TL civarında olduğu günümüzde 1250 kreş parası ödeyerek çalışmaya devam etmeye çalışmaktadırlar. İzinden öte bebek bakımı ve kreşlerin ortak devlet kapsamında annenin iş hayatını kolaylaştırıcı bir yolu bulunmalıdır. Sevgiyle kalın…

                                                                                                        ÜMMİYE YILMAZ ERÇEVİK

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI