Bugun...

“HAYIR” Demeyi Öğretin

 Tarih: 02-05-2016 23:35:00
Ümmiye Yılmaz Erçevik

                                         

             Çocuk hayır demeyi öğrenmelidir ki kendini koruyabilsin! Son günlerde çocukların başına gelen çirkin taciz olaylarının arttığını maalesef üzüntüyle izliyoruz. Bu durumun engellenebilmesinin en kolay yolu çocukları doğru bilinçlendirmekten geçmektedir.

 

Çocuğunuzun hayır demeyi öğrenmesi hem kişiliğinin, hem kendisinin de bir fikri ve istediği olabileceği olgusunun gelişmesine, hem de kendisini zarar görebileceği durumlardan koruyabilmesi için gereklidir.

 

 Özgüveni gelişmiş çocukların tacize uğrama riskinin daha az olduğunu, sevgi ve şefkat ortamında büyümeyenlerinse taciz karşısında sessiz kaldığına işaret etmek istiyorum.

 

Çocuklar kendilerinin istemedikleri bir davranışı başka birisinin onlara yaptıramayacağının bilincine ulaştırılmalıdır. Mahrem alanlarının aile içi eğitimlerinde detaylı ve dikkatli şekilde onlara anlatılması gerekmektedir. Yakın akrabaları bile olsa anne ve babalarından saklı istek de bulunmaması gerektiğini çocuk bilmelidir. Anne ve babanın çocukla diyalogu çok iyi ve iletişimi mükemmel olmak durumundadır. Tüm sorunların kaynağında ailesinden korkan çocuk ve çocuğunu yeterince dinlemeyen aileler yatmaktadır.

 

               Tahmin ettiğimizin aksine çocukları cinsel olarak taciz edenler, sokakta çocuklarımızı uzak tutmaya çalıştığımız salaş görünümlü, eğitimsiz yabancı kişiler değildir. Cinsel tacizciler her sosyokültürel düzeyde karşımıza çıkabilir. Genellikle temiz, düzgün görünümlü, çocukların güvenini kazanabilen kişilerdir. Çoğu kez çocuk tacizciyi tanımaktadır ve genelde tacizci aileden biri olabilmektedir. Felaketi uzakta aramamak gerekmektedir.

 

Özellikle ona kimsenin dokunmak gibi bir hakkı olmadığını çocuk erken yaşlarda öğrenmelidir. Dokunmak kavramında cinsiyet belirtilmemelidir. Bir erkek çocuğuna başka bir erkek veya bir kız çocuğuna başka bir kız çocuğunun da dokunamayacağı aşılanmalıdır.

 

Taciz birçok kötü davranışı kapsamaktadır. Kelime hukuki bir anlamda kullanıldığı zaman tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından tasvip edilmeyen davranışları kasteder. İfade özgürlüğünü destekleyen toplumlar da, sadece ısrarla tekrarlanan ve doğru olmayan ifadeler hukuki anlamda taciz sayılır.

 

 Cinsel taciz, ısrarcı ve istek dışı cinsel yaklaşımlar için kullanılan terimdir. Bu tür taciz genellikle sokakta yalnız yürürken bazen de iş ortamlarında gerçekleşir ve cinsel yaklaşımları geri çevirmek mağdur kimseyi dezavantajlı bir durumda bırakabilir.

 

Tacizin bu kadar günümüzde artmış olması şaşırtıcı olmakla birlikte, bunu hem kadınlara hem de çocuklara yönelik korkmadan yapanlara ülkemizde ağır cezalar uygulanması gerekmektedir diye düşünüyorum.

 

Unutmayalım taciz ruhu öldüren bir cinayettir. Bunun izleri hayat boyu silinmeyecek kadar derindir. Psikolojik olarak insan hayatını olumsuz etkileyecek böyle çirkin bir durum karşısında hem sessiz kalınmamalıdır hem de özellikle çocukları korunma yolları daha fazla geliştirilmelidir. Bu çirkin olayı kim yaparsa yapsın cezasını görmelidir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI