Bugun...

Evlatlarınız Arasında Adil Olun

 Tarih: 20-05-2016 21:17:00
Ümmiye Yılmaz Erçevik

VAN HABER - Toplumumuzda özellikle kız ve erkek çocukları arasında ayrım yapılmakta, mal paylaşımı ve eğitim imkânlarından kız çocukları mahrum bırakılmaktadır. Bazı bölgelerde az da olsa halen önce erkek çocuklara yemek yedirilmekte kalan kız çocuklarına verilmektedir. Kız çocukları kardeşlerinin bakımlarına destek verirlerken eğitim önceliği erkek çocuklara tanınmaktadır.

****

Hatta bazı yörelerde halen kız çocuklarını mirastan mahrum bırakmaktadırlar. İnsan hangi evladının kendisi için hayırlı olduğunu bilemez. Yaşlılığında hangisine muhtaç olacağını ancak Allah bilir. Mirasını çocukları arasında adil dağıtmayan ebeveyn ahir ömründe perişan olabilir. Bir çocuğunu diğer çocuğundan üstün tutmak büyük haksızlık olur.

 

***

Bir gün Peygamber efendimiz kızı Hz Fatıma’ya gider. Kızı Fatıma ve Damadı Hz. Âliyi ziyaret eder ve evlerinde kalır. O sırada torunları Hasan ve Hüseyin de uyumaktadırlar. Hasan  sevgili peygamber efendimizden su ister. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed suyu bardağa koymak için kalkar. Hasan’a tam suyu vermek üzereyken Hüseyin suyu onun elinden alıp içmek ister. Fakat Resûllullah evvela Hasan'a sonra Hüseyin’e suyu içirir.

 

***

Bu duruma şahit olan peygamber efendimizin kızı Hz. Fatıma sanki Hasan sana daha çok sevimlidir ya Resûllullah der.

 Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (a.s.m.) "Hayır, (ikisi de bana sevimlidir) ancak ilk önce Hasan suyu istedi" buyurur. Sonra eliyle işaret ederek Ben, sen ve bu iki çocuk ile Hz. Ali'yi (r.a)i işaret ederek şu uyuyan kıyamette aynı yerdeyiz." Buyurur.

***

Buradan da anlayacağımız üzere çocuklar arasında sen büyüksün ya da sen küçüksün zihniyeti ile değil adalet ile karara varmalıyız. Peygamber efendimiz suyu ilk önce isteyene vererek çocuklar üstünde nasıl adaletli davrandığını göstermiştir.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI