Bugun...

Dua Etmeyi Öğretin

 Tarih: 07-04-2016 08:16:00
Ümmiye Yılmaz Erçevik

"Çocuklarınıza bolca dua ediniz ve onlara dua nasıl edilir öğretiniz. "

Onlar için dua etmek ve güzel dileklerde bulunmak çok önemlidir. Aynı zamanda onlara da dua etmeyi öğretmelisiniz. Çocuğu manevi olarak yetiştirmek anne ve babanın önemli vazifelerindendir. Bizler çocuklarımızın her şeylerinin eksikliğiyle ilgilenirken maalesef bu konuda biraz rahat davranıyoruz.

 

***

        Çocuk ilk önce duanın ne olduğunu, niçin yapıldığını ve kimden istekte bulunulduğunu bilmelidir. Çocuk istekte bulunduğu kişiyi tanımalıdır.

           O nedenle Allahın varlığını onun anlayacağı kelimeler ile anlatmalısınız. Bu konu çok önemli bir konudur. Çocuklarımıza, yanımızda kimse olmazsa bile zor bir durumda olduğumuzda Allah’ın yanımızda ve bizi işitiyor olduğunu anlatmamız gerekmektedir.

 

***

" İlk eğitim ailede başlar. Çocuğu yönlendirmek çok kolaydır. Atalarımız “Ağaç yaş iken eğilir.” sözüyle doğru bir tespit yapmışlardır. Çocuk o yaşlarda tam bir taklitçidir. 2 – 3 yaşlarındaki bir çocuk namaz kılan annesinin yanına bir örtü serer. Çocuğunuz kız ise başını örter ve namaza durur. Selâm verince de o minik ellerini yukarıya doğru açar ve âmin der. Bunu ben kızlarımda çok iyi bir şekilde gözlemledim. Basit dualarla da onları dua etmeye alıştırabilirsiniz. Örneğin sofra duaları veya gece yatarken yapılan dualar çocuklar için çok önemlidir. Örneğin büyük kızım Diğba’nın kreşteyken okudukları bir sofra duaları vardı. Bunu her okuduğunda tüm aile halkı kahkahaya boğulurduk."

 

***

" El açtım Allah'ım sana

Akıl, sağlık, iyi huylar ver bana

Yemezsem büyüyemem, okuluma gidemem

Çabuk, çabuk yiyelim, okulumuza gidelim

Bizi yaratan Allah'a her zaman dua edelim…"

 

***

           Birde benim çocukluğuma dair hatırladığım sevgili annemin kardeşlerimle bana her gece tekrarlattığı gece duamızı gülümseyerek hatırlıyorum.Hep bir ağızdan amin derken sabaha kadar huzurla uyurduk."

 

" Nur içine daldır beni

Can bedenden çıkmadıkça

İmanla uyandır beni

Yattım sağıma, döndüm soluma

Melekler şahit olsun dinime imanıma

Yedi melek sağıma, yedi melek soluma

Bismillah diyerek, dalarım ben uykuya

Duamı ederek, dalarım ben uykuya

Yattım sağıma, döndüm soluma

Melekler şahit olsun dinime imanıma"

 

            "Sıkıntı anında rabbinden yardım alacağını bilen bir çocuk ümitsizlikten kurtulur. Dua ederken Allah’ın onları dinlediğini öğrenen çocuklar, Allah’ın duyduğunu ve O’nun duyma şeklinin bizim duymamızla bir olmadığının bilincine de varacaktır. Unutmayın ki yüzünü Allah’a çeviren çocuk şükür duygusunun farkına varır, Allah’ın onun yardımına varacağını bildiğinden/inandığından en ürkütücü ve zor durumlarda da ümitsizliğe düşmez.

 

***

              Anne ve baba, çocuğun eziyetlerine katlanırlar, kusurlarını bağışlarlar, kalpleri ince duygulu olur. Çocuklarından büsbütün ümit keser ve aleyhlerine dua ederlerse, çok şiddetli olur ve büyük haklarından ötürü de duaları makbul olur. Çocuklarından memnun kalıp, onların iyiliğine dua etmeleri o nedenle gerekmektedir. Çocuklarınız için güzel şeyler isteyin ve güzel şekilde onlar adına dua edin.

 

***

Anne ve babanın duasının önemine değinen bir hikâyeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü bazen özellikle anneler çocuklara kızıp sana hakkım helal değil gibi tehlikeli kelimeleri kullanabiliyoruz.

***

Bir gün on yedi yaşlarında manevi yolda büyük dereceler edinen Beyazıd-ı Bestamî Hazretlerine, bu mertebeye nasıl ulaştığı sorulur. Annemin duası beni yüceltti buyuran Beyazıd-ı Bestamî, başından geçen hadiseyi şöyle anlatır:

 

- Annem, yaşlı ve hasta idi. Bir gece benden su istedi. Ben hemen uykudan uyanıp anneme su almak için dışarı çıktım. O anda kaplarda su bulamamıştım. Bakır tasla dışarıdan suyu alıp da içeri girdiğimde, annemi uyumuş buldum. Uykusundan uyandırmadım bir müddet başucunda uyanmasını bekledim. Bir müddet sonra annem uyanıp da benden su isteyince, ben de hemen diğer elimde soğuktan donmuş buz gibi tası verdiğimde, tasla beraber elimin derisinin kavladığını gören Annem, çok üzülmüştü ve ağlayarak, Allah’a dua ediyordu.

 

          “Ya Rab, Sen bu fedakâr oğlumu görüyorsun, ne söyleyeyim” diye üç defa seslendikten sonra, “Allah’ım onu aziz eyle” deyip elini yüzüne sürdü. O geceden itibaren bende bazı değişiklikler olduğunu fark etmeye başladım. Cenabı Allah annemin duası hürmetine bu mertebeye beni lâyık gördü…

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI