Bugun...

Kafeler Yayılıyor!

 Tarih: 13-11-2017 07:26:00
Ercan Ulutaş

 

Bugünkü yazımda sizlere ilimizde hızla yayılan kafe kültüründen söz etmek istiyorum. 

 

Milyonluk şehir olduk ve türlü sorunlarla boğuşmak zorunda kaldik. Malesef Eğitim seviyesi olarak da ülkemizin son sıralarına demir atmış durumdayız. Üstelik bu olumsuz durumdan kurtulmak adına  bilinçli bir çalışma da söz konusu değil.

 

Bilakis ; herkes halinden memnun gibi duruyor. Oysa ki, toplum olarak geleceğimizi garanti altına almak gibi bir mecburiyetimiz vardı, bugünün ve yarının tüm nesilleri adına.

 

Bütün bunlarla rağmen, yapılması gereken asli çalışmalarımızı ve mecburiyetlerimizi bırakıp,  şehrin her tarafını olması gerekenden fazla kahve, kafe ve barlar ile doldurduk. Ve bu durum başta sigara olmak üzere bir çok kötü alışkanlıklara musallat olan ve gittikçe içler acısı haline gelen bir gençlikle başbaşa bıraktı bizi. Acil bir şekilde önlem alınmadığı müddetçe de çok daha kötü bir hale gideceği de aşikardır.

 

Neden? Çünkü; ahlaki yapısı çökmüş kadın toplumu ve ahlâki yapısı bitmiş erkek toplumu dolayısıyla bu tür bir nesilin olmasından ötürü, aradığınız her rezaleti görmeniz mümkün olacaktır.

 

Aynı zamanda özellikle  gündüz  başlayan ve gecenin geç vakitlerine kadar devam eden içkili mekanların eğlence ve disco tarzı barların  ses kirliliği ve ahlâki deformasyonu ile devam eden yerlerin halkı fazlasıyla rahatsız ettiği bilinen bir gerçektir.

 

Her şey legal yani yasal zeminde  ayarlandığı için ortada bir suç veya ahlak polisini harekete geçirecek bir eylem yok gibi görünmektedir. Oysa farklı zamanlarda yapılacak denetimlerde pek çok suç unsuruna rastlama olasılığı yüksektir. Çünkü alkol,uyusturu ve fuhuş birbirini besleyen kollardır, gençlerin zaaflarından yararlanan bu tarz işletmeler, rahat hareket etmemeli, devletimizin yetkili organlarının nefesini enselerinde hissetmelidirler.

 

Son zamanlarda devletimizin bizzat açtığı Sanat ve Kültür sokakları örnek projeler olmakla beraber içinin doldurulması gerekir, Bu sokaklarda kültürel sanatsal ve edebiyat çalışmaların sürekli olması ve gençliğin kötü alışkanlıklardan korunması esas gaye olmalıdır.

 

Ayrıca yukarıda değindiğim hadiselerin haricinde, bunlardan çok daha önemli bir tehlikeye daha dikkatinizi çekmek istiyorum o da şehrimizin bir çok köşesinde başlayan ve el altı çalışmalar dediğimiz bir misyonerlik faaliyeti almış başını gidiyor.


Bar ve pavyon kültürü ile yaşadığımız ahlâki dejenerasyon yetmezmiş gibi bir de inancımıza el atılmış durumda. Bu durum bana göre çok daha büyük bir sorun teşkil etmektedir.

 

Son söz olarak  hızla yayılan kahve ve kafelere karşı  olmamakla birlikte, olması gereken etik seviyesi itibari ile bu yerlerin sıklıkla kontrollerin yapılması gerekmektedir.
Bar ve pavyon gibi içkili mekanların ise bir düzen ve disiplin dahilinde kontrol altında tutulması gençlerimizin geleceğini kurtaracaktır.

 

Halbuki  bu olumsuz örnekler  yerine  kitap kafelerin, aile çay bahçelerinin, kütüphanelerin ve benzeri kültürel çalışmaların sayısının arttırılması halkımız adına en güzel adim olacaktır.
Unutulmamalıdır ki,  geleceğimizin teminatı sadece ve sadece  çocuklarımızdır 
vesselam...

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI