Bugun...
SON DAKİKA

Sezona Girerken

 Tarih: 20-09-2017 08:10:00
Ercan Ulutaş

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha merhaba derken; dilekler, temenniler, eksikler ve beklentiler noktasında türlü türlü sorunlar da konuşulmadan tartışılmadan olmaz.

 

Hükümetin en çok önem verdiği, bu doğrultuda Valilerin de haliyle birinci önceliği olan eğitim ve öğretimde esas maksadın standartın daha yukarılara çıkarılmasıdır. 

 

Türkiye Gençlik Vakfı
 ( TÜGVA )'nın daha önce farklı platformlarda defalarca dile getirdiği sınav sistemindeki yanlış uygulamaların değişmesi veya kaldırılması gerektiği fikrine en güçlü destek Cumhurbaşkanı Erdoğan' dan geldi.

 

Erdoğan' ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açık oturumda özellikle aileleri ve öğrencileri yıl boyu strese sokan orta öğretime geçiş sınavı olan Temel Orta Öğretime Geçiş Sınavı TEOG' un ivedi olarak kaldırılması gerektiği yönündeki fikri işin muhataplarının bu konuda harekete geçirdi.

 

Bu güzel fikre kim destek vermez ki? Öğrencilerin yeteneklerini keşfedip onları doğru yönlendirmek gerekirken, yanlış sınav politikası sebebiyle onlara tabiri caizse yarış atı muamelesi yapıp, yarınları için başka çıkar yol olmadığını dillendirerek onları endişeye sevk etmek mantıklı mıdır?


Ergenliğe yavaş yavaş adım atılan bu yaşlarda onların hayatlarını ilgilendiren konularda onların da fikrini almak gerekmez mi? Psikolojik olarak son derece hassas olan bu dönemleri en az hasarla atlatmak için iyi bir rehberlik hizmetini çocuklarımıza çok görmemek daha doğru olmaz mı?

 

İşin muhatabı olmamakla beraber, bir vatandaş ve bir Veli olarak  Tügva'nın Eğitim konusundaki bu önemli tespitinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından da desteklenmesi biz vatandaşları oldukça memnun etmektedir.

 

İlim Çin' de bile olsa gidip alınız diye buyuran Peygamber efendimizin hadisinden hareketle eğitimin bireyler ve toplum için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yoktur.

 

Bize susmak düşsün ancak Eğitim uzmanları bu önemli sorunları konuşarak, tartışarak  çözsün! Aksi takdirde aydınlık yarınlar hayalleri başka bahara kalacak gibi...

 

Sevgiyle kalın 


Ercan ULUTAŞ 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
YUKARI