Bugun...

Müküsaray...

 Tarih: 21-08-2017 22:18:00
Ercan Ulutaş

İnsanımızın yıllardır bir cevap bulamadığı, Van' a mı, yoksa Allah' a mı bağlı olduğunu çözemediği, 9.Gezegen diye de tabir edilen Van' ın en güzel ilçelerinden birisi olan Bahçesaray veya Müküs ilçemizde söz sırası...

 

Ünlü kürt Alimi, ilim ve bilim adamı şair ve yazar Feqiye Teyran ' ında yurdu olan Müküs'ün saklı bahçesinde nice güzellikler saklı! 

 

Hayatınızda yiyebileceğiniz en güzel Balı da, Cevizi de Bahçesaray gibi bereketli ilçemizden temin edebilirsiniz.


Buz gibi su kaynakları, dağın altından geçen akarsularına kadar, her yanı saran ceviz ağaçlarına dek, yemyeşil doğası iyileştirmede tedavi görevi görür, sağlığına kavuşturur hasta olanını. 

 

Geçtiğimiz yıla kadar, kış mevsiminin oldukça uzun sürmesi nedeniyle 9 ay boyunca yolları kapalı olduğu için, Van ve diğer ilçelerle ulaşımı kapanmasından ötürü 9. Gezegen tabiri haksız çıkarmaz ilçe halkını.


 
Mert insanların yaşadığı Müküs ilçemizde, tarım kısa sürse bile oldukça verimli ürünler verir orada toprak ana, hayvancılık ise yaylalarda yaz boyu sürer ta ki soğuklar bastırmaya başlayana dek, o zaman gelsin doğal yağlar, gitsin doğal peynirler.

 

Feqiye Teyran demişken; o düşünürün ve alimin sözlerine yer vermezsek kendimizi ayıplarız!

"Ay Dilbere "
Du hem guli, hem reyhani 
Du hem derdi, hem dermani 
Hem hekimi, hem lokmani 
Vıran ezim, malî ğırap.

Ay Dilbere, dü me nale ,
Feqiye Teyran ıdi gale,
Neğeşaki pır bı hale,
Ay Dilbere, ev çı hale
Feqiye Teyran ıdi gale, 
Neğeşaki pır bı hale, 


İşte aşk nasıl dile getirilir? sorusuna verilecek en güzel yanıtını Feqiye Teyran gibi bir alim, şiir ve masal yazarı ancak bu kadar güzel dile getirebilir! Dinledikçe daha çok hüzünlendirir eserleri, bir o kadar da düşündürür insanı.

 

Gidemediğiniz yer sizin değil der atalarımız! Gidiniz efendim Van' ın en güzel ilçelerinden biri olan Müküs' e de gidiniz, hem artık yıl boyu açık olan yollar ulaştırır sizi Bahçesaray' a  merak etmeyin!

 

Gidince, görünce  belki de hak vereceksiniz bu kardeşinize, az bile söylemiş dersiniz. Kendi güzel, doğası güzel,  insanı ise merttir. Sofraları her daim herkese açıktır, içecek bir bardak suyunuz, çayınız istemeden önünüze gelir.

 

Kültür bakımından ne yazsak az olur, dedik ya 9.Gezegen! Artık  size düşer, gidip yerinde  keşfetmek! Bahçe mi? Saray mı? Müküs mü? 
Müküsaray ...

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI