Bugun...

Yazar Sadıkoğlu Van'da öğrencilerle buluştu

Van İl Merkezi, İpekyolu, Tuşba, Edremit ve Erciş ilçeleri dahil olmak üzere toplamda 45 özel ve devlet lisesi bünyesinde ve yaklaşık 30 bin öğrenci ile gerçekleştirilmesi hedeflenen “İnsan İnsana Emanettir” konulu söyleşi ve imza günü etkinliği yoğun ilgi görüyor.

 Tarih: 23-05-2018 00:55:24

Yazar Sadıkoğlu Van'da öğrencilerle buluştu

Eğitim Yöneticisi, Araştırmacı Yazar Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu’nun çıkmış olduğu Türkiye Turnesi’nin Van ayağı kapsamında İl Valiliği’nden alınan onay ile “İnsan İnsana Emanettir” konulu söyleşi ve imza günü etkinliği Ortaöğretim Kurumlarında devam ediyor.

 

 

Konuya ilişkin konuşan Yazar Sadıkoğlu ,“Çıkmış olduğumuz turne kapsamında Van şu ana kadar 21.İlimiz oldu ve şu ana kadar 1100 civarında okulda yaklaşık 390 bin öğrenci ile buluşma imkanı bulduk. İlk etapta sadece birkaç ilde “kitap tanıtımı” amacıyla çıkmış olduğum bu zorlu yolculuğu gençlerimizin algılarını keşfettikçe, yakalanamayan frekansları ve anlaşılamamanın ortaya koyduğu hedef sapmalarını idrak ettikçe bunu bir görev telakkisi içinde yurt sathına yaymaya karar verdim. Zira zaman değişti ve değişirken bir şeyleri alıp götürdü bizden ve yerine bir başka şeyler getirdi. Ne götürdüklerine mâni olabildik ne de getirdikleriyle nasıl başa çıkabileceğimize dair net bir teklif ortaya koyabildik. Bu özellikle ergenlik çağını bitirmiş ve gençliğe adım atmış bireylerimizde gayet net bir şekilde ortaya çıkıyor. Henüz hayatın başlangıcındaki evlatlarımızın geleceğe dair endişelerinin yansımasıyla öğretmiş olduğumuz “çaresizlik” girdabı içinde onlara yeniden umut aşılamak ve geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak zorundayız.

Bu zorunluluğa rağmen gaz lambası çağından teknoloji çağına geçişin ‘hormonlu bir çocuğu olarak’ gördüm ki gençlerle aramızda çok yüksek duvarlar var ve bu duvarlar  yazık ki geleneksel algının tezahürü ile çok daha yüksek. Birbirimizi görmemek, anlamamak, duymamak için önyargılarımızdan, ön kabullerimizden, egolarımızdan, aidiyetlerimizden, zaaflarımızdan, ideolojilerimizden, anlama biçimlerimizden, yorum farklılıklarımızdan, ırkımızdan, cinsiyetimizden, kibrimizden, ezberlerimizden, statümüzden, şehrimizden, muhitimizden ve daha bilmem nelerimizin hepsinden birden duvarlar örmüşüz. İç içe geçmiş, birbirini bazen örten, sıklıkla tahkim eden ama hep sinsice saklayan milyonlarca görünmez duvarın ardından birbirimizi işitmeye, görmeye ve anlamaya çalışıyoruz. 

 

 

Herkes bir başkasının sağırı. Herkes kendisine benzemeyenin körü. Herkes kendisinin, kendim derken içini doldurduğu her şey kadar budalası. Doğu’yla Batı’nın, zenginle fakirin, sağcıyla solcunun, kadınla erkeğin, yaşlıyla gencin, o şehirle bu şehrin, o partiye oy verenle bu partiye oy verenin, o takımı tutanla bu takımı tutanın, dini öyle anlayanla böyle yorumlayanın, o yazarı sevenle bu şairi sevenin, yürüyenle koşanın, oturanla ayakta duranın, kıyam edenle secde edenin arasında. Bu duvarların başkasına bakan tarafları ne kadar sağlam ve kasvetli tuğlalarla örülmüşse bize bakan tarafı da o kadar ışıltılı ve narin aynalarla bezenmiş. Duvarın öbür yanını görmek ister gibi yapıyoruz ama elimiz saçlarımızda, gözümüz aynada. Duvarın ardındakini işitmek ister gibi yapıyoruz ama elimizde bir bez, aynanın lekeleriyle meşgulüz. Anlamak ister gibi yapıyoruz duvarın ardındakini ama aynadaki suretimizin sarhoşuyken ne mümkün.

 

Duvarın öbür tarafı da bizden farklı değil üstelik. Orada da manzara aynı. Bilinmeyen bir zamanda bilinmeyen bir mekânda toplanmış ve bir anlaşmaya bilmeden imza atmış gibiyiz: Anlar gibi yapmanın adı anlamak olsun, dinler gibi yapmanın adı dinlemek, görür gibi yapmanın adı da görmek. Birlikte yaşamamız için lazım olan her şeye varmış gibi yapacağız; ortadan kalkmadan birbirimizi asla tanıyamayacağımız duvarlara da yokmuş gibi.  Evet, yazık ki ortadaki tablo yüzlerce kurum ve binlerce öğrenciyle yapılan çalışmalarda avucumda kalan tablo bu. 

 

Özellikle ziyaret ettiğimiz okullarda Mesleki ve teknik liselerdeki gençlerimizin durumu gerçekten tehlike sinyalleri veriyor. Siz de takdir edersiniz ki eğitim ve öğretim süreci asla boşluk kabul etmiyor, bizim sahip çıkamadığımız, bağrımıza basamadığımız gencimize bir başkası farklı yollar kullanarak sahip çıkıyor.

 

Yaşadığımızdan, bildiğimizden, gördüğümüzden, ezberimizden, zanlarımızdan, zaaflarımızdan bir mevzi yapıyoruz kendimize ve eşyayı, insanı, fikri oradan seyredip var olanın bizim gördüğümüz gibi olduğunu ve ötesi gördüğümüzden ibaret olduğunu iddia ediyoruz. Böyle yapmakla hem mevzunun diğer cihetlerine kendimizi kör eyliyoruz hem de aynı tabloyu bir başka yerden seyredip farklı bir şey gören kimseleri bilmemekle, görmemekle, anlamamakla itham ediyoruz. Kadınla erkeğin, sağcıyla solcunun, zenginle fakirin, sekülerle dindarın, Sünni’yle Alevi’nin, Türk’le Kürt’ün, Doğu’yla Batı’nın, maziyle istikbalin, iktidarla muhalefetin, şairle yazarın, teknik direktörle hakemin kavgası hep bundan. Hâlbuki sesimizi duyuramamaktan şikâyet etmeyi terk edip bir başkasına gerçekten kulak kesilmenin zevkine bir erebilsek, anlatma ihtirasından kurtulup anlaşılmamaktan müşteki olmaktan vazgeçip anlama derdine bir düşebilsek, başkasının gözündeki çöple uğraşmayı bırakıp kendi gözümüzdeki dal budakla meşgul olabilme hassasiyetine bir erişebilsek mesele kalmayacak! Yanlış bir şeyler var. Bu yanlışa yokmuş gibi yapmaya devam edersek yanlışın bir parçası olacağız. Doğruyu söylemeden, doğruca eylemeden sadece yanlış var diye bağırırsak vicdanımızı sahte bir teselliyle avutacağız. “Birileri artık bu yanlışları düzeltmeli”deyip kenara çekilirsek yükü omuzlamanın külfetinden eleştirmenin kolaycılığına kaçmış olacağız. “Kendimi düzeltirsem yeryüzü bir yanlıştan kurtulacak” şuuru içinde emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak derdiyle yaşarsak, işte o zaman gerçekten bir şey yapmış olacağız.” şeklinde konuştu.

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI