Bugun...

VASKİ’den Van Gölü manzaralı Proje

VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akman, Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Harun Şahin, Güney Şube Müdürü Tevfik Ergenç ile teknik heyet çalışmaları yerinde denetleyerek yüklenici firmadan bilgiler aldılar.

 Tarih: 03-07-2018 08:04:37

VASKİ’den Van Gölü manzaralı Proje

 

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ)’nin prestijli projelerinden olan Akdamar Adasına tatlı su götürme çalışmaları sürüyor.

 

Çalışmalar aralıksız devam ederken, VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akman, Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Harun Şahin, Güney Şube Müdürü Tevfik Ergenç ile teknik heyet çalışmaları yerinde denetleyerek yüklenici firmadan bilgiler aldılar.

Akdamar Adasının yanı sıra, Dokuzağaç Mahallesi ve Villalar bölgesine de içme Suyu sağlayacak proje, bölgenin turizm ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.

 

 Proje kapsamında toplam 33 bin metrelik bir su isale hattı çekilmiş olacak. Keretaş tepesine 500 metreküplük içme Suyu deposu yapılarak, suyunu kesintisiz verilmesi sağlanacak. Akdamar Adasına göl altından yaklaşık 4 bin metrelik bir hat çekilerek tarihi ada ilk kez tatlı suya kavuşturulacak.

 

 Projenin toplam yatırım bedelinin 5 milyon TL olduğu Van için büyük bir tanıtım ve prestij sağlayacağı, ayrıca turizme de büyük katkının beklendiği belirtiliyor. Adaya su götürme projesi bu yıl içinde tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.

 

“DOKUZAĞAÇ MAHALLESİ DE 50 YILLIK SU SORUNUNDAN KURTULUYOR”

Gevaş Dokuzağaç Mahallesi Muhtarı Müslim Erdem, bu projenin Van için bir önemli proje olmasının yanı sıra mahallemiz  içinde büyük bir müjde oldu. İlk kez sesimiz duyuldu, mahallemizde 50 yıllık su sorunu çözülüyor. Başta Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, VASKİ Güney Şube Müdürü Tevfik Ergenç’e ve  emeği geçen  herkese  teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin en büyük gölü Van gölü’nde yer alan tarihi Akdamar Adası turistik bir bölge olarak ün saldı. Her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlayan adada susuzluk büyük bir sorun teşkil ediyordu.

 

Ada üzerinde yer alan ve 915-921 yılları arasında yapılan bir kilisenin bulunması da adanın tarihi ve turistik önemini ortaya koyuyor. Adanın ilk kez tatlı su ile buluşması bu açıdan da tarihi bir önem sahip.

 

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI