Bugun...

Van’ın zam şampiyonu belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Haziran ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

 Tarih: 03-07-2018 16:05:26

Van’ın zam şampiyonu belli oldu

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞKUN tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,61 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 15,39 oranında artış gösterdi.

 

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 3,19'luk bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 15,64 oranında artış meydana geldi.

 

Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 14,88;  enerji, gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç olduğu C grubunda ise yıllık değişim yüzde 14,60 oldu.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 5,98'lik oran ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olurken, aylık düşüş gösteren tek grup ise yüzde 1,15 ile giyim ve ayakkabı oldu.

 

TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 9,43'lük oranla sağlık grubunda olurken, değişiklik göstermeyen gruplar ise eğitim ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

 

"Van’da Haziran Ayının Zam Şampiyonu Kuru Soğan Oldu-

Coşkun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde kuru soğan yüzde 82,53 ve patates yüzde 63,34'lük oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kuru soğan 63,51 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 59,72 oranındaki artışla havuç takip etti.

 

Taze fasulye ise yüzde 19,60'lık bir oranda değer kaybederek Haziran ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 6,66 oranında değer kaybeden etek en fazla ucuzlayan ürün oldu.

 

Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 3,03‘lük bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 23,71 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,97, imalat sanayi sektöründe yüzde 3,16, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,44 ve su sektöründe yüzde 1,20 oranında artışlar meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 3,52'lik oranla ara malı grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 34,87'lik oranla enerji grubunda gerçekleşti.

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI