Bugun...
SON DAKİKA

Van’ın Eylül Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van'ın 2018 Eylül ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarını açıkladı.

 Tarih: 03-10-2018 13:05:59

Van’ın Eylül Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞKUN tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 6,30 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 24,52 oranında artış gösterdi. 

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 7,03'lük bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 25,46 oranında artış meydana geldi.

 

Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 23,80;  enerji, gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç olduğu C grubunda ise yıllık değişim yüzde 24,05 oldu.

 

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 11,41'lik oran ile ev eşyası grubunda olurken, en az artış gösteren grup ise yüzde 0,07 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 14,36'lık oranla konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar grubunda olurken, en az artış gösteren grup ise yüzde 0,01 ile alkollü içecekler ve tütün oldu.

-Van’da Eylül Ayının Zam Şampiyonu Kömür Oldu

Coşkun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde domates yüzde 35,30 ve sivri biber yüzde 31,82'lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kömür 38,16 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 32,29 oranındaki artışla ütü takip etti. Limon ise yüzde 17,22'lik bir oranda değer kaybederek Eylül ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 28,53 oranında değer kaybeden limon en fazla ucuzlayan ürün oldu.

 

Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 10,88'lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 46,15 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 40,21 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 9, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 5,65 ve su sektöründe ise yüzde 0,65 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 25,55'lik oranla enerji grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 78,29'luk oranla yine enerji grubunda gerçekleşti.

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: vandahaber.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI