Bugun...

Urartu-Der'den önemli anket

Van Urartu Kalkınma Sivil Toplum ve Diyalog Derneği Ortaokul ve Lise Öğrencilerine “Teknoloji bağımlılığı” anketi yapacak.

 Tarih: 17-05-2018 17:47:02

Urartu-Der'den önemli anket

Urartu-Der Teknoloji bağımlılığının çocuk ve gençler üzerindeki etkileşiminin ne oranda olduğunu tespit etmek amacıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde İpekyolu ilçesinde belirledikleri ortaokul ve liselerde, öğrenim görmekte olan öğrenciler arasında bir anket çalışması yapacak.

 

 

Urartu Kalkınma Sivil Toplum ve Diyalog Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Kıpçak, “ Teknoloji bağımlılığına dair yaptıracağımız gizliliğin esas alınacağı anket çalışmamızı tamamladıktan sonra, bunu İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Valiliğimize ve de İçişleri Bakanlığımıza bir rapor halinde sunmayı öngörmekteyiz. Bu sürdürdüğümüz faaliyetlerimizin yanı sıra çocuk ve gençlerimizi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün koordinesinde, ilgi alanları ile yeteneklerinin baz alınacağı, (41) değişik sportif faaliyetlerden istifade edebilmeleri yönünde, Urartu-Der olarak bizler çocuk ve gençlerimizi tespit etmeye, başvurularını sağlamaya ve yönlendirmeye başladık. Proje koordinatörümüz Sebiha İstek’in yanı sıra derneğimizin üye ve gönüllülerinden olan sosyal hizmet uzmanı Halis Keve, bu anket çalışması çerçevesinde yetkilendirilip görevlendirilecek ”dedi.

 

Teknolojinin korkulacak bir şey olmadığını, yanlış kullanılmasının bizleri korkutması gerektiği tartışılmaz bir realite olduğu vurgusu yapan Kıpçak,  “Gençlerimizi ve çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından korumak için ilk önce yapılması gereken doğru bilgilendirmektir. Yaş grupları ne olursa olsun İnternet’in ya da teknolojinin nasıl kullanılacağı, onlara nasıl fayda sağlayabileceği basit ve anlayabilecekleri bir dille anlatılmalıdır. Gençlerin ve çocukların akranlarıyla buluşmaya, görüşmeye, dertleşmeye, konuşmaya, kendilerini ifade etmeye ve göstermeye ihtiyacı vardır. Konuşamaz, bağıramaz, çağıramaz, şiir okuyamaz, koşamaz, zıplayamaz, hoplayamaz şeklinde yaptıkları her fiiliyatı suç olarak gören ebeveynler sayesinde, gençler ve çocuklar kendilerini ifade edebilecekleri ve bünyelerinde bulunan enerjiyi gerçek hayatta boşaltamadıkları için sanal âleme yönelmektedirler.” İfadelerini kullandı.  

 

Çocuklarınızı sosyalleşmeye teşvik edin

Doğruyu yanlışı seçemeyen bazı çocuk ve gençlerin enerjilerini boşaltmak için yöneldikleri sanal âlemde, şiddet, cinsellik, kumar gibi pek çok marjinal tehlikeye maruz kaldıklarına dikkat çeken Kıpçak, şöyle konuştu:

“ İşte bu riskli durumlardan onları korumak ve bu tehlikelere maruz kalmamaları bağlamında, çocuğu sınırlandırabilecek tek mercii aile olması hasebiyle ebeveynlere çok ciddi görevler düşmektedir. Aile teknoloji kullanımında çocuğa iyi bir rol model olmalıdır. Çocuk ve gençlerimizin kültürel ve insani değerlerden uzak bir yaşam sürdürmelerine sebep olabilecek tek faktör, ilgisiz ve sevgisiz bir şekilde yetiştirilme durumudur. Çocuk ve gençlerin arkadaşlarıyla internet üzerinden görüşmeleri yerine, doğal ortamda sosyalleşmeleri ebeveynler tarafından teşvik edilmesi gereken elzem bir husustur.

 

Gençler ile çocuklarımızın aydınlık bir geleceğe sahip olabilmesi ve zararlı ortamlardan uzak tutularak korunabilmesi adına, çocuklarımız ile gençlerimizden esirgemedikleri hizmetler ve de sağladıkları tüm olanaklar hasebiyle, yüce rabbim devlet büyüklerimizden binlerce kez razı olsun inşallah, bu duyarlılıkları ve özverilerinin mutlak suretle her iki cihanda karşılık bulacağına olan inancımız tam.”

  Editör: vandahaber
Etiketler önemli anket
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABER Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI