Bugun...

Unutulmaya Yüz Tutmuş Eserler Ve Meslekler Ele Alındı

Van milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda ilimizde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi konusu ele alındı.

 Tarih: 02-10-2018 17:44:11

Unutulmaya Yüz Tutmuş Eserler Ve Meslekler Ele Alındı

Van ilinde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi amacı ile İl Milli Eğim Müdürlüğü’nde bir toplantı yapıldı.

 

Van Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürleri ile sektörde bu işi icra eden ustaların katılımı ile İl milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda ilimizde unutulmaya yüz tutmuş eserler ve mesleklerin belirlenmesi konusu ele alındı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Şube Müdürü Ebubekir Yetkin, “Geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş eser ve mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılması, kültürel geçmişimiz ile geleceğimiz arasında bir köprü vazifesi kurulması oldukça önemlidir.

 

Genel Müdürlüğümüz tarafından unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını; yaygınlaştırmak, öğretmek, yaşatmak ve icra eden ustalara sahip çıkarak yeni nesillere aktarmak amaçlanmaktadır. Geçmişten günümüze yaşayan bazı geleneksel sanatlar zaman içerisinde kaybolmuş ya da unutulmaya yüz tutmuştur. Bunun pek çok nedeni olmakla birlikte en önemli nedenlerinden birisi de geleneksel sanat eserlerini üreten ustaların çalışmalarını devam ettirebilecek yeni ustaların yetiştirilememesidir” şeklinde konuştu.

 

Konu ili ilgili fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda Savatlı Gümüş İşlemeciliği, Yöresel Van Kilimi Dokuma ve Ahşap Çocuk Oyuncakları yapımı konusunda teklif formu hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne gönderildi.

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI