Bugun...

stadyumun yeri hakkında yeni gelişme

Vali Zorluoğlu,"Gençlik ve Spor Bakanımıza yeni stadın yerini söyledim"

 Tarih: 11-06-2018 20:56:23

stadyumun yeri hakkında yeni gelişme


Stadyum konusunu da Başbakan ve Gençlik ve Spor Bakanı ile görüştüğünü ifade eden Vali Zorluoğlu, "Stadyum meselesini Başbakanımız gelmeden önce Pazartesi günü beni Gençlik ve Spor Bakanımız aradı ve şöyle bir şey konuştuk.

 

Biliyorsunuz millet bahçesi meselesi var. Cumhurbaşkanımızın eski stadyumların yerlerini millet bahçesi yapalım diyor. Hatta İstanbul havaalanıda millet bahçesi olacak büyük bir mega proje. Diğer yerlerde yıkılan stadyumların yerlerini bina değil de bahçe yapalım deniliyor. Van bunun için çok ideal. Gençlik ve Spor Bakanımızla şöyle konuştuk. Biz Büyükşehir Belediyesi'ne ait bu Galericiler Sitesin’nin yanındaki alanı Gençlik Spor Bakanlığımıza verelim, Gençlik Spor Bakanlığımız da bize bu mevcut stadyumun yerini versin. Bizde mevcut stadyumun yerine millet bahçesi yapalım.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı da bizim gösterdiğimiz yerde Van’a yakışır bir stadyum yapsın. Bu konuda mutabakata vardık bunu bu sefer yatırım programına alalım dedi bakan bey. Ve Kalkınma Bakanlığı'na yazıyorum bunu dedi. Başbakanımız buraya geldiğinde bu konuyu ilettim. Orada da epeyi bir aşama katettik. İnşallah yani bu konuyu da yatırım programına alındığında ancak net olarak basına, kamuoyuna deriz ki evet Van şehir stadyumu devlet yatırım programına alındı hayırlı olsun o zaman diyeceğim. Ben şu anda sadece gelişmeleri söylüyorum. Ama belli bir mesafe kat ettiğimizi ifade edeyim. Değerli arkadaşlar valilik binası valiliğe protokol kısmından gelenler görür. Gelenler görsün diye modeli orada sergiliyorum. Projesi tamamlandı.

 

TOKİ tarafından yapılacak. Yakında ona başlıyoruz. Tuşba Kaymakamlığı'nın olduğun yerde yapıyoruz. Yani adliyenin hemen yanında yapıyoruz. Çok güzel proje hazırladık, ben çok beğendim. İnşallah şehirde beğenir. Buna başlıyoruz tamamlandığında Allah'ın izniyle burada oluruz olmayız bilmem ama mutlaka sahip çıkın. Mevcut hükümet konağına bugün bir daha baktığımda bu Rus Pazarında iş yerleri yanan vatandaşları ziyarete gittiğimde Valiliğe uğradım dışarıdan baktım hakikaten çok kötü bir bina. Dışarıdan bir daha baktığımda isteseniz böyle büyük bir proje hazırlayamazsınız. Türkiye'nin seksenli doksanlı yıllarda projeleri hakikaten inanılmaz kötü. Mevcut binayı da yıkıp mutlaka orayı insanların kullanımına açmamız lazım.

 

Emniyet binasının ihalesini başlattık, Emniyet Müdürlüğün binası yoktur. Onu da karayollarının boşalttığı yer. Yaklaşık 115 milyonluk bir yatırımdır, az bir şey değil çok büyük bir yatırımdır. Orası da şimdi başlıyor. İnşallah yakında ihalesi sonuçlanacak onu da sizinle paylaşacağız. İki şey daha var Necdet başkanımın görmediği veya bulamadığı bir tanesi Kültür Merkezi bir tanesi kütüphane. Şimdi şehrin kütüphanesi yok biliyorsunuz.” Kütüphane bu herkes yardımcı olur” diye bir replik var. Vizontele filminde. Burada herkes yardımcı olmamış. Şimdi projesini hazırladık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yatırım programında. Bu sene bir tanesi kültür merkezi, bir tane de kütüphane var. Kütüphanenin projesini biz hazırladık Valilik olarak. Kültür merkezinin projesini de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü hazırlıyor.

 

Eş güdümlü yürüyor. Mevcut tiyatro binanın olduğu alanda inşallah bu sene ihalesi yapılıp başlanacak onlara. Bir tane kültür merkezi, bir tane kütüphane, bir tane tiyatro binamız orası bir kültür adası halinde olacak. Oto parkı da planlandı inşallah bu sene içerisinde her iki yatırım da başlamış olacak. Bunlar da şehrinin kültür hayatına önemli bir dokunuşlar diye diye düşünüyorum” dedi. 

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SPOR Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI