Bugun...

Ramazanda migrenle nasıl başa çıkılır?

Ramazanda migrenle başa çıkmanın yolları...İşte uzun süre aç ve susuz kalacak migren hastalarının şiddetli ataklar yaşamaması için uzman önerileri...

 Tarih: 20-05-2018 13:53:51

Ramazanda migrenle nasıl başa çıkılır?

Uzun günlere denk gelen Ramazan'da, migren hastalarının şiddetli ağrı ataklarından korunmak için alması gereken birtakım önlemler vardır. Peki Ramazanda migren hastaları ne yapmalıdır? İşte uzun süre aç ve susuz kalacak migren hastalarının şiddetli ataklar yaşamaması için uzman önerileri...

 

Migren hastalığı; baş ağrısı, bulantı hissi, ışık ve ses hassasiyeti ile kendini gösterir. Uzun süre açlık ve susuzluk migreni tetikler ve şiddetli ataklara dönüştürür. Bu durumda uzmanlar uzun süreli ve sık atak yaşayan hastaların oruç tutmalarını tavsiye etmemektedir.

 

-ATAK KRİZİ AZ OLAN MİGREN HASTALARI RAMAZANDA NE YAPMALIDIR?

Atak sıklığı az olan ve doktor tarafından oruç tutmasında bir sakınca olmayan migren hastalarının iftarda aşırı yağlı yiyecekler yerine sebze yemekleri yemeleri gerekir. Bol sıvı ve iftar sonrası ara öğünlerle, az az yemek yemeleri de oruçlu oldukları andaki atak riski yaşama oranını azaltır.

 

-30 DAKİKALIK YÜRÜYÜŞ...

Ramazan ayında değişen uyku düzeni, atak sıklığını arttırabilir. Bozulan uyku düzeni strese ve çabuk sinirlenmeye neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için gün içerisinde en az 30 dakika yürüyüş yapılması migren ataklarını azaltmada yardımcı olur.

 

Oruçlu olan migren hastası atak yaşadığı durumda; sessiz ve karanlık bir odaya geçerek bu durumu kolayca atlatabilir. Migreni olan kişiler sahur ve iftarlarda ilaçlarını mutlaka almalılar.

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: haber7

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI