Bugun...

Modern Zamanlarda İyi Bir Ebeveyn Olmak

Dünya tamamen değişti. Artık hiçbir şey bizim çocukluğumuzdaki gibi değil. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar artık günlük hayatın vazgeçilmez birer parçası. Hatta telefonlarımız çoktan karşılıklı iletişim için ilk, ne yazık ki bazen tek aracımız oldu.

 Tarih: 21-03-2018 07:37:26

Modern Zamanlarda İyi Bir Ebeveyn Olmak

 

Çocuklarımız bu teknolojilerle bizden bile fazla haşır neşir oluyor, çok küçük yaştan itibaren günlerinin büyük kısmını bu cihazlarla geçiriyorlar. Bu yüzden insanlarla kurdukları sosyal iletişim sırasında güçlük çeken sayısız çocukla karşılaşıyoruz.

Modern zamanlarda iyi bir ebeveyn olmak istiyorsak buna dur dememiz gerek. Ama aynı zamanda çocuklarımızı teknolojiden soyutlamamalıyız. Her ne kadar çocuklarımızın pek hoşuna gitmeyecek olsa da teknoloji kullanımlarını sınırlandırmak için yapmamız gereken şeyler var.

 

Süre Sınırı Getirin

Hepimiz çocuklarımıza yarım saat sonra elindekini bırakmasını söylemişizdir. Eğer bu konuda esnek davranıyorsak çocuğumuz süreyi esnetmek için yüz bulacaktır.

Çocuğunuzun teknolojik aletlerini kullanması ve televizyon izlemesi konusunda net kurallar koyun. Bunları elde edebilmek için ne yapmaları gerektiğini bilmeliler. Sizi kandıramayacaklarını da anlamalılar. Ev ödevlerini yaptıktan, odalarını topladıktan ve yerine getirmeleri gereken diğer sorumluluklarını tamamladıktan sonra teknolojik aletlerine kavuşabilirler.

 

Üstlerine düşen görevleri yerine getirdikten sonra çocuklarınıza verdiğiniz süreyi takip edin. Bunun için bir mutfak zamanlayıcısı veya basit bir kronometre kullanabilirsiniz. Süre dolduğunda daha fazlası için izin vermeyin. Bir saat dediyseniz, tam olarak bir saat vakitleri olduğunu bilsinler. Arkadaşları ziyarete geldiğinde veya yatılı kalmak için bir yere gittiğinde bunu kuralları esnetmek için bir fırsat olarak görmesinler, ki bunu yapmak için çok istekli olacaklardır.

 

Her Yerde ve Her Zaman Kullanmalarına İzin Vermeyin

Teknolojik aletlerin iletişim ve hayat kalitesini azaltmasının en büyük nedenlerinden biri, bir türlü başımızı onlardan kaldıramıyor olmamız. Çocuklarınızın nerelerde cihazlarını kullanabileceklerine, televizyon izleyebileceklerine sınır koyun.

 

Cihazlarını yataklarına götürmesinler. Bütün cihazları toplayıp çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yere kaldırabilirsiniz. Özellikle yatmadan önceki birkaç saat öncesinde dijital ekranlardan yayılan mavi ışığa maruz kalmak çocuklarınızın uyku kalitesini olumsuz etkileyecektir.  Karanlıkta yoğun ışığa bakmak da gözlerine zarar verir. Ayrıca uzmanlar telefonlarınızı uyurken başucunda tutmamayı öneriyor.

Yemek masası gibi ailenin bir arada olacağı ve etkileşimi geçeceği yerlerde cihazlarını kullanmaya izin verirseniz sizinle konuşmak yine kafalarını ekrana gömebilirler. Bu gibi ortamlarda cihaz kullanımını kısıtlayarak size ve yediklerine odaklanmalarını sağlayın.

 

Cihazlarını Sürekli Kontrol Edin

Cihaz kullanımlarını sınırlamak bir şey, ama onlara göz kulak olmak için cihazlarında neler yaptıklarını da bilmeli ve onları zararlı şeylerden uzak tutmalısınız.

En az günde bir kere çocuklarınızın kullandığı cihazlara göz atın. Mesajlarını ve e-postalarını okuyun, çektiği fotoğraflara ve videolara bakın. Sosyal medyada kimlerle arkadaş olduğunu, onlarla neler konuştuğunu kontrol edin. Hem onların, hem de arkadaşlarının paylaşımlarını inceleyin. Uygulama mağazasından indirebilecekleri uygulamalara, cihaz hesabı üzerinden sınırlama da getirebilirsiniz. Eğer bunların hepsini her gün yapmak için vakit bulamayacağınızı düşünüyorsanız veya çocuğunuzun sizden bir şey saklamasından endişeleniyorsanız cep telefonu takip programı kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece çocuklarınızın telefonuna sürekli el koymanız gerekmez, program olan biten her şeyi anında kaydettiği için sizden bir şey saklayamazlar.

 

Gerekli Araştırmayı Yapın

Çocuklarınızın ileride iyi kararlar veren bir yetişkin olmasını istiyorsunuzdur. Bunun temelleri çocukluk yaşlarında atılır. Ama kendi kararlarını versinler diye onları bir başlarına bırakmak olmaz.

İndirmek istedikleri oyunları, kullanmak istedikleri uygulamaları, izlemek istedikleri filmleri ve okumak istedikleri kitapları araştırın. Uygulamalar ve oyunlar için uygulama mağazalarındaki veya oyunun satın alınacağı dükkanlardaki uyarılara bakabilirsiniz. Burada kaç yaşın üstü kişilere göre olduğunu, şiddet ve küfür içerip içermediğini görebilirsiniz. Benzer bir şey izlemek istedikleri filmler için de geçerli. Her filmin kutusunun üzerinde bu tip uyarılar yer alır. Ayrıca IMDB’den de filmin içeriğini kontrol edebilirsiniz. Kitaplar içinse internette pek çok iyi site var.

Onlara kendi bulduğunuz, gelişmelerine katkı sağlayacak kitaplara, filmlere, oyunlara ve uygulamalara yönlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

Çocuğunuzla Vakit Geçirin

Gün içerisinde ne kadar meşgul olursanız onlarla vakit geçirmek için zaman yaratın. Üstelik bu sayede hayatlarını programlama konusunda onlara iyi bir örnek göstermiş olacaksınız.

Sordukları sorulara doğru ve detaylı cevap verdiğinizde, onları yargılamadan yol gösterdiğinizde çocuklarınız sizinle iletişime geçmek için daha hevesli olacaktır. Onlarla koyduğunuz yasaklar hakkında bile gerekirse uzun uzun konuşun. Bu sayede size kendi istekleriyle gelecekleri için onları takip etmek için harcayacağınız efor da önemli ölçüde azalacak.

Çocuğunuz sizinle oynamak isterse bunu geri çevirmeyin. Çocuklarınızı bir başlarına bıraktığınızda onları teknolojik aletlerle dolu bir yalnızlığa itmiş oluyorsunuz.

 

Onlara Örnek Olun

Çocuklarınıza bir şey yapmasını söylerken siz tam tersini yaptığınızda sizi dinlemelerini bekleyemezsiniz. Onların çocuk, sizin ebeveynleri olmanız durumu değiştirmez. Yaptığınız her şeyi yakından izliyorlar ve iyi, kötü hepsini örnek alıyorlar.

Teknoloji kısıtlamalarına uymaları için, kendinizin cihazlarınızda geçirdiğiniz süreyi azaltmanız gerek. Onlara kitap okumalarını söyleyip kendiniz televizyon izlerseniz çocuğunuz kitabına odaklanamaz. Onlar ev ödevlerini yaparken siz yanlarında sosyal medyaya girerseniz, gözleri hep telefonunuzun ekranında olur.

Örnekleri daha fazla uzatabiliriz, ama artık en önemli şeye geçmek istiyoruz: Onları ne kadar sevdiğinizi, onlara ne kadar değer verdiğinizi hissettirin. Beraber geçirdiğiniz her andan zevk aldığınızı görsünler.

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI