Bugun...

Milyonlara ikinci maaş

Emeklilikte ikinci maaş getiren sistem.... Yeni kademe 1 Temmuz'da devreye giriyor.

 Tarih: 18-06-2018 08:33:55

Milyonlara ikinci maaş

- 1 Temmuz’da 10-49 personeli olan işyerlerinde çalışan 3.3 milyon kişi sisteme dahil olacak...

.

Çalışanlara emeklilikte ikinci maaş yolunu açan, 3'lü devlet katkısı sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımın daha cazip hale getirilmesi için çalışma yapılırken, kademeli geçiş de sürüyor. Yeni kademe 1 Temmuz'da devreye giriyor.

 

. Otomatik BES'e 1 Temmuz'dan itibaren 10-49 çalışanı olan özel sektör firmalarındaki 45 yaş altı çalışanlar dahil olacak. 

Bu kapsamda yaklaşık 3.3 milyon çalışanın sisteme katılması bekleniyor. BES'e otomatik katılım kapsamında çalışanlardan her ay prime esas kazancının yüzde 3'ü oranında kesinti yapılarak, hesabına aktarılıyor.

 

Kapsamdaki çalışanlardan ilk kesinti maaşını peşin alıyorlarsa 1 Temmuz'da, çalışarak alıyorlarsa 1 Ağustos'ta gerçekleştirilecek. Çalışanların 2 aylık cayma süresi bulunuyor. 1 Ocak 2019'da da 5-10 çalışanı olan özel sektör firmalarının personeli sisteme katılacak.

"
"​BES YETKİSİ"
Otomatik BES'i daha cazip hale getirecek düzenlemeler de yapılacak. Yasayla ilgili bakanlara devlet katkısının nemalandırılmasına, bin lira ilave devlet katkısının yıllar itibarıyla yeniden değerlemesine ve ek devlet katkısının azami limiti ile iade edilmesine ilişkin esasları belirleme yetkisi verildi.

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: takvim

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI