Bugun...
SON DAKİKA

Kurdeşen tedavisi

Kurdeşen, derinin belli bölgelerinde kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir cilt hastalığıdır.

 Tarih: 20-09-2018 17:40:50

Kurdeşen tedavisi

 Kurdeşen kimi zaman alerjik reaksiyonlar neticesinde ortaya çıkabilirken bazen de net olarak bir sebebi belli olmadan görülebilir. Böcek, hayvan, bitki, yiyecek, içecek vb. alerjileri kuvvetle muhtemel sebeplerde başı çeker. 

 

Dermatologlar tarafından kurdeşene yol açma ihtimali en yüksek görülen bazı besinler;

 

Fındık

Çikolata

Domates

Yumurta

Etli ve zarlı kabuksuz meyveler

Pişmiş besinler, çiğ tüketilmeye göre daha az kurdeşen oluşturma ihtimaline sahiptir. 

Dermatologlara kurdeşen tedavisi için başvuran kişilerin genelde kaşıntıya eşlik eden kızarıklık, batma ve yanmalardan da şikâyet ettiği görülür. Kurdeşen, kişinin gövde, yüz, baş, dil, kulak, el, kol, ayak, bacak vb. hemen hemen her bölgesinde görülebilir. Kurdeşenden dolayı ulaşan izler bir kurşun kalemin arkasının boyutundan, bir yemek tabağı boyutuna kadar büyüyebilir. Zira kurdeşen tedavisi uygulanmadığı sürece bu izler büyüyerek, birleşecek ve daha büyük izler oluşturacaktır.

 

-Sedef hastalığı tedavisi

Dermatologların en çok haşır neşir olmak durumunda olduğu bir diğer hastalık iste sedef. Doğuştan gelen ve kronik olan sedefin temel sebebi derideki hücre yenilenmesinin hızlanarak, yeni deri hücreleri oluşturması ve bu yeni hücrelerin de deride lekeler oluşturması olarak açıklanabilir. Tek başına sadece leke olarak kalmayan sedef hastalığı tedavisi geciktirildiği zaman lekelerin etrafındaki yanmalar ve kızarıklıklarda artış görülmesi muhtemeldir. 

 

Dermatologların sıkça karşılaştığı bu hastalığın 3 ana sebebi vardır; 

Stres: Birçok hastalık gibi sedef oluşumunun hızlanmasına ve tetiklenmesine yol açan şey aşırı stres ve öfkedir.

Alkol: Aşırı alkol kullanımı da vücudumuzun birçok yerine verdiği zarara ek olarak kronik sedef hastalığı sahipleri için ekstra bir tetikleyicidir. 

Sakatlıklar ve yaralanmalar: Güneş yanıkları, aşı yaraları veya silahlı yaralanma gibi durumlar da sedef hastalığını alevlendirebilir. 

Enfeksiyonlar: Sedef hastalığı mantığına bakıldığında vücudun bağışıklık sistemini fazladan çalıştırıp, yeni deri hücreleri üretmesi ve bunların eski hücreleri yok etmesi gibi bir durum söz konusudur bu nedenle herhangi bir başka sebeple enfeksiyon kaptıysanız, devreye girecek olan bağışıklık sisteminiz sedef hastalığı tedavisini de zorlaştıracak ve yeni hücrelerin dolayısıyla lekelerin oluşmasına sebep olacaktır.

 

Not: Sedef hastalığı tedavisi olan ve dermatologlar yardımıyla çözülmesi gereken bir sorundur. Ayrıca sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Sağlıklı bir cilde sahip kişiler, sedef hastalarıyla temas kurarak bu hastalığı kapmazlar. 

Sedef hastalığı başka deri hastalıklarına da zemin hazırlayabileceği için fark ettiğiniz anda bir dermatolog ile temasa geçmeniz faydalı olacaktır. 

 

  

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI