Bugun...

İşte Türkiye'nin ABD tehdidine cevabı

Gelen ilk açıklamada, 'ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verilecektir' denildi.

 Tarih: 02-08-2018 08:03:06

İşte Türkiye'nin ABD tehdidine cevabı


ABD'nin, İçişleri Bakanı Soylu'ya ve Adalet Bakanı Gül'e yönelik yaptırım tehdidine Ankara'dan cevap geldi. Gelen ilk açıklamada, 'ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verilecektir' denildi.

 

ABD'nin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yönelik yaptırım tehdidine Ankara'dan cevap geldi. Gelen ilk açıklamada, 'ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verilecektir' denildi.

Habertürk'te yer alan habere göre; Bir Hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamada "aklıselim" vurgusu yapılırken "ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verilecektir. Kurulan diyalog mekanizmasının işletileceğini, ABD tarafında aklı selimin ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz. Aksi takdirde iki ülke ilişkileri onarılmayacak şekilde zarar görecektir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD MAKAMLARI İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR"

"Şu anda ABD makamları ile görüşmeler sürüyor. Bu görüşmeler karşılıklı anlayışa dayalı ve oldukça yapıcı bir atmosferde sürüyor. İki ülkenin de geçmişten gelen güçlü bağları ve stratejik işbirliği var. Görüşmelerde iki taraf da bu ilişkileri koruyacak iradeyi ortaya koydu.

"İLİŞKİLERE GERİ DÖNÜLEMEZ ŞEKİLDE ZARAR VERME ÇABASI KABUL EDİLEMEZ"

ABD tarafında, bu görüşmelere ve kurulan diyalog mekanizmasına rağmen, kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir “ekonomik yaptırım” çalışması içerisine girilmesi talihsizlik olur. Görüşmeler bu kadar yapıcı bir havada geçerken, bu sürece geri döndürülemez şekilde zarar verilme çabası kabul edilemez.

"HÜKÜMETİMİZ, KARŞI BİR YAPTIRIM LİSTESİ HAZIRLAMAK ÜZERE ÇALIŞMALAR BAŞLADI"

Türkiye bu diyalog sürecinin iki ülke için de olumlu sonuçlar vermesini amaçlıyor. Ancak elbette, ABD'den olası bir yaptırım kararına mütekabiliyet esasına göre cevap verilecektir. Bu kapsamda hükümetimiz, ABD'nin kararına karşı bir yaptırım listesi hazırlamak üzere çalışmalara başladı. Türkiye, elbette tedbirlerini alacak, ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verecektir.

Kurulan diyalog mekanizmasının işletileceğini, ABD tarafında aklı selimin ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz. Aksi takdirde iki ülke ilişkileri onarılmayacak şekilde zarar görecektir."

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: habertürk

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI