Bugun...

Erdoğan: Kudüs için 3. adım gelecek

Erdoğan, "Şimdi tabii bunu üçüncü adım, belki dördüncü adımlar da takip edecek " dedi.

 Tarih: 25-12-2017 07:38:56  -   Güncelleme: 25-12-2017 07:44:56

Erdoğan: Kudüs için 3. adım gelecek

                 Kudüs için Güvenlik Konseyi’nde atılan adımı bir, BM Genel Kurulu’ndaki oylamayı da ikinci adım olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü bir adımın geleceğini söyledi.

 

                Sudan'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs için Güvenlik Konseyi'nde atılan adımı bir, BM Genel Kurulu'ndaki oylamayı da ikinci adım olarak niteledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere, Sudan'a gitti. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir tarafından resmi törenle karşılanan Erdoğan hareket öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenlediYeni Şafak'tan Fazlı Şahan'ını haberine göre, BM Genel Kurulu'nda alınan Kudüs kararı sonrasında Türkiye'nin atacağı adımların sorulması üzerine Erdoğan, bu konuda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere, Filistin ile görüşmelerin gerçekleştirildiğini ve neler yapılabileceği konusunda çalışıldığını bildirdi. Erdoğan, bu işin peşinin bırakılmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Bu, BM Güvenlik Konseyi'nde atılan adımdan sonraki ikinci adımdı ve bu ikinci adım başarıyla aşıldı. Şimdi tabii bunu üçüncü adım, belki dördüncü adımlar da takip edecek” diye konuştu.

 

-DİPLOMASİ İÇİNDE YAPILACAK

Bunların da duygusallığa kapılmadan, gayet akıllı şekilde uluslararası diplomasi içinde yapılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bütün uluslararası güçleri, Avrupa Birliği gibi, Arap Ligi gibi bunun yanında İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanlığının bize verdiği yükle, bunun yanında Bağlantısızlar gibi bütün dünyadaki tüm uluslararası kuruluşları da yanımıza almak suretiyle, BM Genel Kurulu içerisinde çok farklı bir güç, farklı bir dinamizmi ortaya çıkarmak ve adımı atmak durumundayız. Bunun çalışmasını da Dışişleri Bakanlığımız yürütüyor” dedi.

 

-TRUMP DA BİZİ ARASIN

“Önümüzdeki süreçte Trump ile telefonda görüşeceğinizi açıklamıştınız. Bir temas olacak mı?” şeklindeki soru üzerine Erdoğan, Amerika'ya çağrının aslında yapıldığını ve yapılmaya da devam edeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu görüşlere yer verdi: “Sayın Trump ile görüşme olmaması için hiçbir sebep yok. Temenni ederim ki Sayın Trump da tabii bizi arasın. Çünkü, bu konuda aranması gereken ülkelerin başında Türkiye geliyor. Kendisini öyle veya böyle yine de tabii ki arayabiliriz ama şu anda verilmiş kararım yok.”

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI