Bugun...

En çok domates Van’da tüketildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Ekim ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

 Tarih: 06-11-2018 10:22:16

En çok domates Van’da tüketildi

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer COŞKUN tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 2,67 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 25,24 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 2,58'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 25,88 oranında artış meydana geldi.

 

Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 24,78;  enerji, gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç olduğu C grubunda ise yıllık değişim yüzde 24,34 oldu.

 

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 12,74'lük oran ile giyim ve ayakkabı grubunda olurken, tek düşüş gösteren grup ise yüzde 0,85 ile ulaştırma oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 5,07'lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda olurken, düşüş gösteren grup ise yüzde 0,86 ile ulaştırma oldu.

 

Van’da Ekim Ayının Zam Şampiyonu Domates Oldu

Coşkun’un verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde anorak tipi çocuk kabanı yüzde 41,21 ve kadın kazağı yüzde 40,64'lük oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise domates 38,59 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 14,75 oranındaki artışla kargo gönderme ücreti takip etti. Limon ise yüzde 25,17'lik bir oranda değer kaybederek Ekim ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 29,14 oranında değer kaybeden limon en fazla ucuzlayan ürün oldu.

 

Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,91'lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 45,01 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 8,62 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,17, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,12 ve su sektöründe ise yüzde 0,89 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 5,37'lik oranla enerji grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 81,61'lik oranla yine enerji grubunda gerçekleşti.

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI