Bugun...

Bu seçim anketi sonuçları bomba! rakamlar değişti

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için son haftaya girildi.

 Tarih: 19-06-2018 09:33:59

Bu seçim anketi sonuçları bomba! rakamlar değişti

             Herkesin yanıtını merak ettiği iki soru var. Bunlardan ilki seçimler birinci turda bitecek mi? Diğeri ise AK Parti ve Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu sağlayabilecek mi?

 

Gelen son anket verileri bu işin ilk turda biteceğini işaret ediyor. Son haftalarda oyunu yükselden Erdoğan, AK Parti'nin oylarına da etki etti.

 

İşte son anket sonuçları ve durum:

 

-KONSENSUS ANKETİ SONUÇLARI

10 bin kişi ile 81 ilde yapılan anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakı mecliste çoğunluğu rahatlıkla sağlayacak. Konsensus verilerine göre Cumhur ittifakının oyu yüzde 52 olacak, millet ittifakı ise yüzde 41 oranında olacak. Cumhur ittifakının milletvekili sayısı 300'ü geçecek. Konsensus HDP'nin ise yüzde 7 ile baraj altında kalabileceği iddiasında.

 

-GENAR ANKETİ SONUÇLARI

Yaptığı son anketle ilgili konuşan GENAR Başkanı İhsan Aktaş; Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın en az yüzde 51 alarak ilk turda seçimleri kazanacağını söyledi. Aktaş, elindeki son verilere göre; HDP'nin barajı geçmesi durumunda bile Cumhur İttifakı'nın tek başına iktidara geleceğini söyledi. İhsan Aktaş, Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirterek, "Bu da normal almış oldukları vekile göre en az 20-30 avantaj demek. Meclis aritmetiği AK Parti’nin tek başına iktidar olacağı bir aritmetik ortaya çıkarır" dedi.

 

-METROPOLL'ÜN SON ANKETİ

 28 ilde 2468 kişiyle yapılan Metropoll anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakının oyu yüzde 49.4 civarında. Millet ittifakı meclis çoğunluğunu sağlamaktan uzak görünüyor. Tahmini oyları yüzde 38.1 civarında. Metropoll bundan önce yayınladığı son anketinde Erdoğan'un oyunu yüzde 45.9 olarak duyurmuştu. Bu ankete göre ise Erdoğan'ın oyu 46.5'e dayandı. Ankete göre HDP de barajı geçiyor.

 

-ORC ANKETİ SONUÇLARI

ORC partilerin oy oranları anketinde AK Parti'nin Cumhur ittifakı ile meclis çoğunluğunu sağlayacağı iddiasında. Son anket sonuçlarına göre Cumhur ittifakı yüzde 52 oranında oy alacak. Millet ittifakı oyu yüzde 35.6 olacak. HDP yüzde 10.9 ile kılpayı barajı aşacak.

 

-SEÇİM BİRİNCİ TURDA BİTER

 ORC başından beri seçimlerin ilk turda biteceği kanısında. Son anket sonuçlarında da Erdoğan'ın oyu yüzde 53,4 olarak verildi.

 

-ÜÇ ANKET ŞİRKETİ NE DİYOR

 Meclis aritmetiği ve partilerin oy dağılımı konusunda Gezici, MAK ve Sonar anket şirketinin verilerine göre AK Parti yüzde 43 bandında görünüyor.

 

-24 HAZİRAN CUMHURBAŞKANI ANKET SONUÇLARI

Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin anket sonuçları ya Erdoğan'ı eşikte ya da birinci turda kazanmış gösteriyor. MAK anketine göre Erdoğan seçimi birinci turda alacak.

 

-ADİL GÜR NE DİYOR

ABD menşeli Bloomberg anketi gibi ünlü anketçi Adil Gür de birinci turda Erdoğan'ın kazanacağını söylüyor. Son anket sonuçlarını canlı yayında açıklayan Adil Gür, "1. turda mı bitecek 2. turda mı. Ben 1 aydır hep söylüyorum, araştırmalar 1. turda biteceğini gösteriyor" dedi. Adil Gür oy oranı ise vermedi.

 

-SONAR ANKETİ SONUÇLARI

 Hakan Bayrakçı tarafından açılan son anket sonuçlarına göre partilerin ve adayların oy oranları şöyle:
Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti)......48.3
Muharrem İnce (CHP).....................31.4
Meral Akşener (iYİ Parti)..................9.5
Selahattin Demirtaş (HDP)...............8.2
Temel Karamollaoğlu (SP)...............2.1
Doğu Perinçek (VP).........................0.5

 

-MECLİS DAĞILIMI İTTİFAK OYLARI (ARGETUS)

HDP’nin barajı aşması durumunda ise Cumhur İttifakının TBMM’deki çoğunluğu sağlaması kolay olmayacak. AK Parti ve MHP’nin yer aldığı, BBP’nin de desteklediği Cumhur İttifakının oyu yüzde 50,5 oranında. CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti’nin yer aldığı, DP’nin desteklediği Millet İttifakının oyu ise yüzde 38,6. Araştırma sonuçlarına göre, HDP yüzde 10,6 oy alacak.

 

-ARGETUS ANKETİ SONUÇLARI

Araştırma 22-31 Mayıs’ta 34 ilde 3 bin 360 kişi ile gerçekleştirildi. Argetus’un araştırmasına göre, oyların yüzde 50,1’ni alan, Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarını arttıramaması halinde cumhurbaşkanlığı seçimin ilk turda sonuçlanması adeta bıçak sırtında gözüküyor. Erdoğan’ın oylarında düşüş olursa seçimin ikinci tura kalma ihtimali yüksek.

 

-PİAR SON SEÇİM ANKETİ

PR Araştırma’nın son seçim anketi sonuçlarına göre; AK Parti’nin oyu yüzde 34,8 çıkarken, CHP yüzde 23,4, İyi Parti yüzde 17,2, HDP yüzde 14,1, Saadet Partisi ise yüzde 2,5 olarak görünüyor.

 

-MEDİAR ANKETİ SONUÇLARI

 Kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin alması beklenen oy oranları şöyle: 
AK Parti yüzde 41.50
CHP yüzde 26.24
HDP yüzde 12.14
İYİ Parti yüzde 10.73
MHP yüzde 5.83
Saadet Partisi yüzde 2.24

 

-İTTİFAK BAZINDA OY DAĞILIMI : 
Cumhur ittifakı yüzde 47.61
Millet ittifakı yüzde 39.42
İttifakların dışındaki HDP yüzde 12.14

 

 

-GEZİCİ SON ANKETİ

Ankete göre kararsızların dağılımı yapıldığında İnce’nin oy oranı yüzde 27.8’e yükselirken, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’in oyu 0.3 puan düşüşle yüzde 14.1’e indi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyu ise yüzde yüzde 47,1’de. AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu ‘Cumhur ittifakı’nın milletvekili seçimlerinde aldığı oy oranı da yüzde 48.7 seviyesinde.

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: editör

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI