Bugun...

Brunson davası sonuçlandı-İşte karar!

Türkiye-ABD ilişkilerinde krize neden olan Brunson davası sonuçlandı.

 Tarih: 13-10-2018 07:10:13

Brunson davası sonuçlandı-İşte karar!

 İki yıl cezaevinde, üç aydır da elektronik kelepçeyle ev hapsinde tutulan rahip serbest bırakıldı. Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verilirken tahliyede hapis yattığı süre dikkate alındı. Duruşma sonrası evine giden Brunson, daha sonra askeri uçakla Türkiye’den ayrıldı.

 

ABD’li pastör Andrew Craig Brunson, dün İzmir’de 4’üncü kez hâkim huzuruna çıkarıldı. Andrew Craig Brunson dün sabah saat 05.35’te İzmir Alsancak’ta, ev hapsinde tutulduğu evinden görevlilerce alınarak duruşmanın görüldüğü Aliağa Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Kampusu’na götürüldü. Duruşmanın yapılacağı kampusa sabah saatlerinden itibaren çok sayıda ABD’li görevli, yerli ve yabancı basın mensubu akın etti. Güvenlik güçleri iki noktada arama ve kimlik kontrolü yaparak araçları içeri aldı.

 

Drone ve jandarma özel eğitim köpekleri de dikkat çekti. Duruşma saatinden hemen önce saat 10.00 itibarıyla da Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampusu’na geldi. ABD Büyükelçiliği’ne ait zırhlı ciplerle kampusa gelen Brunson’ın eşi ve Hovenier, yapılan aramanın ardından içeriye alınarak duruşmanın görüleceği salona geçti. Davayı izleyenler arasında New York Hıristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin de vardı.

CUMHURBAŞKANLIĞI: TÜRKİYE TALİMAT ALMAZ
CUMHURBAŞKANLIĞI İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, “Brunson kararı, Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur” dedi. Türkiye’nin bağımsız yargısının, Amerikan yönetimince bir süredir baskı altına alınmaya çalışıldığını, Türkiye’nin çeşitli yaptırım tehditlerine maruz bırakıldığını aktaran Altun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, her fırsatta Türkiye’nin bu türden tehditlere boyun eğmeyeceğini belirttiğini anımsattı. Erdoğan’ın, “Türk yargısının vereceği karara herkesin saygı duyması gerekir” sözleri de hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:"DONALD TRUMP’A HATIRLATMAK İSTERİZ"
“Mahkeme kararının ardından ‘Working very hard on Pastor Brunson’ diye mesaj atan ABD Başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye, demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Bu gerçek, Anayasamızın 138. maddesinde açık ve net bir biçimde vurgulanmıştır. ‘Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasa’ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.’ Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz, kendi kuralları ve iradesiyle kararlarını alır.”


 

"AVUKAT: KARARI TEMYİZ EDECEĞİZ"

runson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, "Bu kabul edebileceğimiz bir karar değil, temyiz edeceğiz” dedi. Halavurt, gazetecilerin “Brunson kararı nasıl karşıladı” sorusu üzerine, “Ben ona özgür olduğunu söyleyince anladı ve sevindi” dedi. 

 

"KILIÇDAROĞLU: DARISI ÖĞRENCİ VE ERBAŞLARA"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brunson’ın serbest bırakılmasıyla ilgili soruyu, “Önce bir kararı görmemiz lazım. Hangi gerekçelerle bu kararın verildiğine bakmak gerekiyor. Darısı Harp Okulu öğrencileri ve erbaşların başına” diye yanıtladı.

""BAHÇELİ: MİLLİ VİCDANI RAHATSIZ ETTİ""
MHP Lideri Devlet Bahçeli, pastör Brunson’un serbest kalmasının milli vicdanı rahatsız ve huzursuz ettiğini belirterek, “Türkiye aleyhine faaliyetlerin merkezinde yer alan, terör örgütleriyle irtibat ve iltisakı tespit edilen bir şahsın siyasi baskı ve şantajlarla serbest bırakılması geldiğimiz bu aşamada düşündürücü, bir o kadar da esef vericidir” dedi.

 

  Editör: vandahaber
Etiketler
  Kaynak: hürriyet

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van'da hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunu?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI