Bugun...

Borcu olan Bağ-Kur’luya emekli yolu

Yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ancak prim borcu ya da dondurulan sigorta süresi nedeniyle emekli olamayanlar torba yasa ile muradına erdi.

 Tarih: 11-06-2018 07:27:39

Borcu olan Bağ-Kur’luya emekli yolu


Prim borcunu yapılandırarak ya da sigorta süresini ihya ederek emekli olabilecek Bağ-Kur’lulara kredi imkanı da sağlandı. 48 ay vadeli kredinin geri ödemesi emekli maaşıyla yapılacak

.

 

Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar yapılandırma ile bu imkana kavuştu. Emeklilik için dondurulan sigorta süresine ihtiyacı olanlar da yapılandırma kapsamında ihya etme fırsatı yakaladı. 

 

 

SGK, bu imkanlardan yararlanmak isteyen ancak nakit sıkıntısı çekenlere de kredi yolunu açtı. Sigortalılar Ziraat Bankası'ndan aylık 1.28 faiz oranı ve 48 ay vade ile kredi kullanabilecek.

 

İmkandan yararlanmak isteyen sigortalılar, öncelikle yapılandırma başvurularını Sosyal Güvenlik İl-Merkez Müdürlükleri'ne yapacak. Ardından da alacakları borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte bankaya müracaat edecek. Kredinin geri ödemeleri ise emekli maaşıyla yapılacak.

 

"İşte kredinin kapsamı"

 "Prim borcunu öderse Bağ-Kur'dan, Bağ-Kur prim borcunu öderse SSK'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler, tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlardan prim borcunu öderse yaşlılık aylığı bağlanacak kişiler, borçlanma ile yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler, hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek kişiler."

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: takvim

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI