Bugun...

Borcu olan BAĞ-KUR'lulara iyi haber!

Hükümetin hazırlayıp Meclis'e sunduğu ve bu hafta yasalaşması beklenen paket, kamuya olan borçları yapılandırma imkanı getirirken, bazılarına da silme yolunu açıyor:

 Tarih: 08-05-2018 07:34:50

Borcu olan BAĞ-KUR'lulara iyi haber!


Meclis’teki müjdeler paketi, kamuya olan borçların bazılarını silme yolunu açıyor. 300 bin emeklinin, gelir testi yaptırıp geliri düşük çıkanın, dondurma imkanından yararlanan Bağ-Kur’luların borcunun üstü çiziliyor

.

 

  •  Bağ-Kur sigortalılarının 31 Mayıs 2018 öncesi prim borçları ve bunlara ilişkin hizmet süreleri talep halinde dondurulacak. Dondurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bunlara kurum alacakları arasında yer verilmeyecek. Borcu dondurulan sigortalılar 5 puanlık teşvikten ve sağlık yardımlarından yararlanabilecek.

 

  •  Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından 30 Kasım 2018'e kadar gelir testine başvuranların Genel Sağlık Sigortası primleri, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecek. Hane içinde kişi başı geliri asgari ücretin 3'te 1'inden (676,5 lira) az çıkanların borcu silinecek.

 

  •  Emekli olduktan sonra vergi mükellefiyeti tesis ettirerek çalışmaya devam edenler, geçmişe ilişkin Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarını ödemeyecek. 1.3 milyar liralık borç silinecek. Bu düzenlemeden yaklaşık 300 bin emekli yararlanacak.

 

  Editör: vandahaber
  Kaynak: takvim

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  HAVA DURUMU
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  ANKET Tüm Anketler
Van Belediye Başkanları Kimler Olsun?
  NAMAZ VAKİTLERİ
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
YUKARI YUKARI